Domů     DNS4EU aneb česká stopa ve vznikajícím „telefonním seznamu internetu“
DNS4EU aneb česká stopa ve vznikajícím „telefonním seznamu internetu“
komerční sdělení

Internet je v mnoha směrech úžasným a ve velké míře svobodným prostředím, které umožňuje vzájemné propojení jednotlivců, firem i institucí ze všech koutů světa. Internet využíváme nejen k osobní komunikaci, zábavě nebo vyhledávání informací.

Právě firmám a institucím slouží internet k výměně informací, které jsou často důvěrné, případně k ukládání a sdílení dat, ke kterým by se neměl dostat nikdo jiný.

Data uživatelů – ať už jednotlivců, nebo firem – mohou za určitých podmínek podléhat nejrůznějším hrozbám, přičemž jedním z faktorů, které tuto skutečnost ovlivňují, je to, kde jsou data uložena.

Co je DNS a proč je významným tématem poslední doby?

DNS je zkratka pro výraz „Domain Name System“. Jedná se o hierarchický, decentralizovaný systém doménových jmen (internetových domén – identifikátorů počítače nebo sítě, připojené do internetu).

Evropská unie dlouhodobě usiluje o vytvoření vlastního systému doménových jmen – DNS infrastruktury, která má mimo jiné vést k větší evropské internetové suverenitě.

Pomoci ji k tomu má projekt s názvem DNS4EU, na kterém se bude významnou měrou podílet jedna z tuzemských firem specializujících se na kybernetickou bezpečnost – Whalebone.

Internetově soběstačná Evropa

DNS4EU je projekt, který si klade za cíl poskytnout evropským občanům, společnostem a institucím bezpečný, soukromí respektující a výkonný rekurzivní DNS. Tento systém si můžete představit jako jakýsi „telefonní seznam internetu“.

DNS4EU se má stát základem pro procházení internetu pomocí názvů domén, tedy adres, které si snadno pamatujeme, místo řetězců čísel, které by byly pro nás velmi obtížné zapamatovat.

Evropská komise se rozhodla podpořit vytvoření DNS4EU s cílem zvýšit evropskou suverenitu v oblasti internetové infrastruktury.

Projekt má přispět k tomu, aby se EU nestala závislou na zahraničních poskytovatelích DNS, kteří mohou být ovlivněni politickými, bezpečnostními nebo ekonomickými faktory.

V rámci DNS4EU budou vytvořena datacentra v různých členských státech EU, přičemž tato datacentra budou poskytovat služby DNS.

Budou řízena a spravována konsorciem, mezi jehož členy patří také tuzemská společnost Whalebone.

Whalebone se již řadu let specializuje na zabezpečení DNS a poskytuje své služby četným telekomunikačním společnostem, poskytovatelům internetových služeb, podnikům a institucím.

Společnost využívá kombinaci identifikace hrozeb a umělé inteligence k tomu, aby chránila uživatele internetu před různými kybernetickými hrozbami.

V rámci DNS4EU bude Whalebone odpovědná za poskytování technických a bezpečnostních služeb pro datacentra poskytující služby DNS. Společnost bude pracovat na ochraně DNS proti různým útokům, jako jsou DoS/DDoS útoky, phishingové útoky nebo útoky na privátní klíče.

DNS u operátorů cílí především na překlad slovní podoby URL adres na číselnou podobu adres. Přidaná logika Whalebone pro DNS4EU dostává informace o kybernebezpečí z adresního prostoru, a dokáže DNS zakázat překlad na servery, prokazatelně využívané útočníky.

Včas a účinně tak přetne komunikaci sloužící kyberzločincům. Informace o závadných URL adresách dostává DNS resolver od třetích stran, jako jsou tajné služby, antivirové firmy a provozovatelé kyberbezpečnostních řešení.

DNS4EU – alternativa pro Google DNS servery?

Výhody DNS4EU coby alternativy ke stávajícím DNS serverům Googlu nebo Cloudfaru jsou zřejmé.

Evropští občané, společnosti a instituce budou mít přístup k bezpečnému, soukromí respektujícímu a výkonnému rekurzivnímu DNS, který bude vytvořen a spravován v rámci EU. Tento projekt bude zároveň představovat důležitý krok k evropské suverenitě v oblasti internetové infrastruktury.

DNS4EU by mohl také přispět k rozvoji digitální ekonomiky v EU. Vytvoření vlastního DNS systému by mohlo vést k posílení postavení evropských společností v oblasti internetových služeb a snížit jejich závislost na zahraničních poskytovatelích.

Kromě toho by DNS4EU mohl také pomoci při řešení otázky neustálého sledování uživatelů internetu a jejich soukromí.

Soukromí uživatelů internetu se stává stále důležitějším tématem a DNS4EU by mohl přispět k lepší ochraně osobních údajů uživatelů v EU.

Jaká jsou rizika evropského DNS?

S projektem DNS4EU se samozřejmě mohou pojit výzvy v podobě finanční nákladnosti nebo zajištění dostatečného množství datových center.

Navzdory těmto výzvám je ale neoddiskutovatelné, že DNS4EU má obrovský potenciál přinést výhody pro uživatele internetu v EU a posílit evropskou suverenitu v oblasti internetové infrastruktury.

Projekt bude předmětem pozornosti v následujících letech a bude zajímavé sledovat, jak se bude vyvíjet a jaké výhody přinese uživatelům internetu v EU.

Projekt DNS4EU a to, jak v jeho rámci bude působit česká společnost Whalebone, bude jedním z témat květnové konference KKDS Olomouc.

Konference se uskuteční 4. května v olomouckém NH Hotelu. Na téma působení firmy Whalebone v projektu DNS4EU zde promluví Robert Šefr z Whalebone.

Foto:
Související články
Věda a technika
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Věda a technika
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Věda a technika
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Věda a technika
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
reklama
zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
reklama
historie
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Muž četl moje myšlenky…
skutecnepribehy.cz
Muž četl moje myšlenky…
Lidé kolem nás mohou mít schopnosti, o kterých nemáme ani tušení. Na lázeňském pobytu jsem zažila něco neuvěřitelného. Stalo se to před necelými třemi lety, když jsem byla na měsíčním lázeňském pobytu po jedné komplikované operaci a potřebovala jsem čas na zotavenou. Nezapomenutelné setkání Během těch několika týdnů jsem tam poznala několik zajímavých lidí, ale
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Polévka z červené řepy, která zahřeje
tisicereceptu.cz
Polévka z červené řepy, která zahřeje
Opravdu zahřeje a dodá vám nálož vitaminů. Ozdobit ji můžete nejen smetanou a bylinkami, ale třeba také slunečnicovými semínky apod. Potřebujete 1 kg červené řepy 2 lžíce másla 1 cibuli 400 g
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
enigmaplus.cz
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
Zříceninu hradu Trosky najdeme na vrcholu stejnojmenného kopce v okrese Semily v Libereckém kraji. Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Jde o jeden z našich nejnavštěvovanějších hr
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
21stoleti.cz
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou,
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
nasehvezdy.cz
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
Chvíle hrůzy si prožila herečka Halle Berry (57), které byla mylně diagnostikována pohlavní nemoc. Nakonec se ale jednalo o příznaky menopauzy. „Cítím, jako bych měla v pochvě břitvy,“ přiběhla tehd
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Churchill chystal útok na SSSR
historyplus.cz
Churchill chystal útok na SSSR
„Vracím se s pevným přesvědčením, že jsme šťastně vykročili na cestě ke světovému míru,“ nechá se krátce po jaltské konferenci slyšet americký prezident Roosevelt. Setkání protihitlerovské koalice se podle něj vyvinulo více než dobře. To britský premiér Churchill je opatrnější. Tuší, že Rusové si demokracii interpretují po svém… Zatímco Evropa slaví konec největšího konfliktu v dějinách, britský
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Využijte sílu Měsíce
nejsemsama.cz
Využijte sílu Měsíce
Sluneční rytmus určuje roční období i to, jak se fyzicky cítíte. Měsíční fáze souvisejí naopak s vaším duchovním světem. Nejvíc energie cítíte při úplňku a po něm dochází k poklesu sil. Také, když se díváte v noci na stříbrný svit měsíce, cítíte fascinaci a údiv? Celá Země je spojena s jeho měnícími se tvářemi – přibýváním, úplňkem, ubýváním a novem. Úplněk Měsíc v úplňku má největší
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami