Skip to content
reklama

DNS4EU aneb česká stopa ve vznikajícím „telefonním seznamu internetu“

blank
Tento článek je reklamním sdělením

Internet je v mnoha směrech úžasným a ve velké míře svobodným prostředím, které umožňuje vzájemné propojení jednotlivců, firem i institucí ze všech koutů světa. Internet využíváme nejen k osobní komunikaci, zábavě nebo vyhledávání informací.

Právě firmám a institucím slouží internet k výměně informací, které jsou často důvěrné, případně k ukládání a sdílení dat, ke kterým by se neměl dostat nikdo jiný. Data uživatelů – ať už jednotlivců, nebo firem – mohou za určitých podmínek podléhat nejrůznějším hrozbám, přičemž jedním z faktorů, které tuto skutečnost ovlivňují, je to, kde jsou data uložena.

Co je DNS a proč je významným tématem poslední doby?

DNS je zkratka pro výraz „Domain Name System“. Jedná se o hierarchický, decentralizovaný systém doménových jmen (internetových domén – identifikátorů počítače nebo sítě, připojené do internetu).

blank

Evropská unie dlouhodobě usiluje o vytvoření vlastního systému doménových jmen – DNS infrastruktury, která má mimo jiné vést k větší evropské internetové suverenitě. Pomoci ji k tomu má projekt s názvem DNS4EU, na kterém se bude významnou měrou podílet jedna z tuzemských firem specializujících se na kybernetickou bezpečnost – Whalebone.

Internetově soběstačná Evropa

DNS4EU je projekt, který si klade za cíl poskytnout evropským občanům, společnostem a institucím bezpečný, soukromí respektující a výkonný rekurzivní DNS. Tento systém si můžete představit jako jakýsi „telefonní seznam internetu“. DNS4EU se má stát základem pro procházení internetu pomocí názvů domén, tedy adres, které si snadno pamatujeme, místo řetězců čísel, které by byly pro nás velmi obtížné zapamatovat. Evropská komise se rozhodla podpořit vytvoření DNS4EU s cílem zvýšit evropskou suverenitu v oblasti internetové infrastruktury. Projekt má přispět k tomu, aby se EU nestala závislou na zahraničních poskytovatelích DNS, kteří mohou být ovlivněni politickými, bezpečnostními nebo ekonomickými faktory.

blank

V rámci DNS4EU budou vytvořena datacentra v různých členských státech EU, přičemž tato datacentra budou poskytovat služby DNS.

Budou řízena a spravována konsorciem, mezi jehož členy patří také tuzemská společnost Whalebone.

Whalebone se již řadu let specializuje na zabezpečení DNS a poskytuje své služby četným telekomunikačním společnostem, poskytovatelům internetových služeb, podnikům a institucím. Společnost využívá kombinaci identifikace hrozeb a umělé inteligence k tomu, aby chránila uživatele internetu před různými kybernetickými hrozbami. V rámci DNS4EU bude Whalebone odpovědná za poskytování technických a bezpečnostních služeb pro datacentra poskytující služby DNS. Společnost bude pracovat na ochraně DNS proti různým útokům, jako jsou DoS/DDoS útoky, phishingové útoky nebo útoky na privátní klíče. DNS u operátorů cílí především na překlad slovní podoby URL adres na číselnou podobu adres. Přidaná logika Whalebone pro DNS4EU dostává informace o kybernebezpečí z adresního prostoru, a dokáže DNS zakázat překlad na servery, prokazatelně využívané útočníky. Včas a účinně tak přetne komunikaci sloužící kyberzločincům. Informace o závadných URL adresách dostává DNS resolver od třetích stran, jako jsou tajné služby, antivirové firmy a provozovatelé kyberbezpečnostních řešení.

blank

DNS4EU – alternativa pro Google DNS servery?

Výhody DNS4EU coby alternativy ke stávajícím DNS serverům Googlu nebo Cloudfaru jsou zřejmé. Evropští občané, společnosti a instituce budou mít přístup k bezpečnému, soukromí respektujícímu a výkonnému rekurzivnímu DNS, který bude vytvořen a spravován v rámci EU. Tento projekt bude zároveň představovat důležitý krok k evropské suverenitě v oblasti internetové infrastruktury.

DNS4EU by mohl také přispět k rozvoji digitální ekonomiky v EU. Vytvoření vlastního DNS systému by mohlo vést k posílení postavení evropských společností v oblasti internetových služeb a snížit jejich závislost na zahraničních poskytovatelích. Kromě toho by DNS4EU mohl také pomoci při řešení otázky neustálého sledování uživatelů internetu a jejich soukromí. Soukromí uživatelů internetu se stává stále důležitějším tématem a DNS4EU by mohl přispět k lepší ochraně osobních údajů uživatelů v EU.

Jaká jsou rizika evropského DNS?

S projektem DNS4EU se samozřejmě mohou pojit výzvy v podobě finanční nákladnosti nebo zajištění dostatečného množství datových center. Navzdory těmto výzvám je ale neoddiskutovatelné, že DNS4EU má obrovský potenciál přinést výhody pro uživatele internetu v EU a posílit evropskou suverenitu v oblasti internetové infrastruktury. Projekt bude předmětem pozornosti v následujících letech a bude zajímavé sledovat, jak se bude vyvíjet a jaké výhody přinese uživatelům internetu v EU.

Projekt DNS4EU a to, jak v jeho rámci bude působit česká společnost Whalebone, bude jedním z témat květnové konference KKDS Olomouc.

Konference se uskuteční 4. května v olomouckém NH Hotelu. Na téma působení firmy Whalebone v projektu DNS4EU zde promluví Robert Šefr z Whalebone.

blank

 

 

 

Foto:
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Skončila v posteli s kolegou z televize?
nasehvezdy.cz

Skončila v posteli s kolegou...

Myslela si, že v něm...
Fototerapie: Mnohem víc než jen omlazení pokožky pomocí světla
iluxus.cz

Fototerapie: Mnohem víc než jen...

Umí zpomalit proces stárnutí pleti, ale také...
Švagr nás připravil o vysněný dům
skutecnepribehy.cz

Švagr nás připravil...

Měly to být dva krásné domy, v nichž měly žít...
Digestoř vyčistí vzduch
panidomu.cz

Digestoř vyčistí vzduch

Dnes už se staly nepostradatelnou součástí...
Městská hora v Berouně: Výhled na město medvědů
epochanacestach.cz

Městská hora v Berouně: Výhled...

Nepoštěstí se každému městu, že jeho občané nemusejí za...
Záhadná civilizace: Proč neměly minojské paláce opevnění?
enigmaplus.cz

Záhadná civilizace: Proč neměly...

Zdi paláců starověké minojské kultury se řítí k zemi. Padají...
Pravěk neskončil? Případy novodobých pozorování prehistorických monster!
enigmaplus.cz

Pravěk neskončil? Případy...

Skutečnost, že před miliony let vládli naší planetě...
Pokroky ve výzkumu příčiny syndromu náhlého úmrtí kojenců
21stoleti.cz

Pokroky ve výzkumu příčiny...

Syndrom náhlého úmrtí kojence je postrachem všech rodičů...
Pečené plněné brambory s brynzou
tisicereceptu.cz

Pečené plněné brambory...

Jednoduchý recept si vás získá kombinací chutí...
Prémiové domácí vinotéky
rezidenceonline.cz

Prémiové domácí vinotéky

Abychom měli z konzumace vína ten nejlepší požitek, měl by být...
V liberecké zoo se po 30 letech vylíhnul ohrožený sup hnědý
epochalnisvet.cz

V liberecké zoo se po 30 letech...

V Zoo Liberec zažili radost, kterou 30 let nepamatují. V zázemí...
Rozpad vztahu kvůli nevěře?
nasehvezdy.cz

Rozpad vztahu kvůli nevěře?

Půvabná herečka...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha