Domů     DNS4EU aneb česká stopa ve vznikajícím „telefonním seznamu internetu“
DNS4EU aneb česká stopa ve vznikajícím „telefonním seznamu internetu“
komerční sdělení

Internet je v mnoha směrech úžasným a ve velké míře svobodným prostředím, které umožňuje vzájemné propojení jednotlivců, firem i institucí ze všech koutů světa. Internet využíváme nejen k osobní komunikaci, zábavě nebo vyhledávání informací.

Právě firmám a institucím slouží internet k výměně informací, které jsou často důvěrné, případně k ukládání a sdílení dat, ke kterým by se neměl dostat nikdo jiný.

Data uživatelů – ať už jednotlivců, nebo firem – mohou za určitých podmínek podléhat nejrůznějším hrozbám, přičemž jedním z faktorů, které tuto skutečnost ovlivňují, je to, kde jsou data uložena.

Co je DNS a proč je významným tématem poslední doby?

DNS je zkratka pro výraz „Domain Name System“. Jedná se o hierarchický, decentralizovaný systém doménových jmen (internetových domén – identifikátorů počítače nebo sítě, připojené do internetu).

Evropská unie dlouhodobě usiluje o vytvoření vlastního systému doménových jmen – DNS infrastruktury, která má mimo jiné vést k větší evropské internetové suverenitě.

Pomoci ji k tomu má projekt s názvem DNS4EU, na kterém se bude významnou měrou podílet jedna z tuzemských firem specializujících se na kybernetickou bezpečnost – Whalebone.

Internetově soběstačná Evropa

DNS4EU je projekt, který si klade za cíl poskytnout evropským občanům, společnostem a institucím bezpečný, soukromí respektující a výkonný rekurzivní DNS. Tento systém si můžete představit jako jakýsi „telefonní seznam internetu“.

DNS4EU se má stát základem pro procházení internetu pomocí názvů domén, tedy adres, které si snadno pamatujeme, místo řetězců čísel, které by byly pro nás velmi obtížné zapamatovat.

Evropská komise se rozhodla podpořit vytvoření DNS4EU s cílem zvýšit evropskou suverenitu v oblasti internetové infrastruktury.

Projekt má přispět k tomu, aby se EU nestala závislou na zahraničních poskytovatelích DNS, kteří mohou být ovlivněni politickými, bezpečnostními nebo ekonomickými faktory.

V rámci DNS4EU budou vytvořena datacentra v různých členských státech EU, přičemž tato datacentra budou poskytovat služby DNS.

Budou řízena a spravována konsorciem, mezi jehož členy patří také tuzemská společnost Whalebone.

Whalebone se již řadu let specializuje na zabezpečení DNS a poskytuje své služby četným telekomunikačním společnostem, poskytovatelům internetových služeb, podnikům a institucím.

Společnost využívá kombinaci identifikace hrozeb a umělé inteligence k tomu, aby chránila uživatele internetu před různými kybernetickými hrozbami.

V rámci DNS4EU bude Whalebone odpovědná za poskytování technických a bezpečnostních služeb pro datacentra poskytující služby DNS. Společnost bude pracovat na ochraně DNS proti různým útokům, jako jsou DoS/DDoS útoky, phishingové útoky nebo útoky na privátní klíče.

DNS u operátorů cílí především na překlad slovní podoby URL adres na číselnou podobu adres. Přidaná logika Whalebone pro DNS4EU dostává informace o kybernebezpečí z adresního prostoru, a dokáže DNS zakázat překlad na servery, prokazatelně využívané útočníky.

Včas a účinně tak přetne komunikaci sloužící kyberzločincům. Informace o závadných URL adresách dostává DNS resolver od třetích stran, jako jsou tajné služby, antivirové firmy a provozovatelé kyberbezpečnostních řešení.

DNS4EU – alternativa pro Google DNS servery?

Výhody DNS4EU coby alternativy ke stávajícím DNS serverům Googlu nebo Cloudfaru jsou zřejmé.

Evropští občané, společnosti a instituce budou mít přístup k bezpečnému, soukromí respektujícímu a výkonnému rekurzivnímu DNS, který bude vytvořen a spravován v rámci EU. Tento projekt bude zároveň představovat důležitý krok k evropské suverenitě v oblasti internetové infrastruktury.

DNS4EU by mohl také přispět k rozvoji digitální ekonomiky v EU. Vytvoření vlastního DNS systému by mohlo vést k posílení postavení evropských společností v oblasti internetových služeb a snížit jejich závislost na zahraničních poskytovatelích.

Kromě toho by DNS4EU mohl také pomoci při řešení otázky neustálého sledování uživatelů internetu a jejich soukromí.

Soukromí uživatelů internetu se stává stále důležitějším tématem a DNS4EU by mohl přispět k lepší ochraně osobních údajů uživatelů v EU.

Jaká jsou rizika evropského DNS?

S projektem DNS4EU se samozřejmě mohou pojit výzvy v podobě finanční nákladnosti nebo zajištění dostatečného množství datových center.

Navzdory těmto výzvám je ale neoddiskutovatelné, že DNS4EU má obrovský potenciál přinést výhody pro uživatele internetu v EU a posílit evropskou suverenitu v oblasti internetové infrastruktury.

Projekt bude předmětem pozornosti v následujících letech a bude zajímavé sledovat, jak se bude vyvíjet a jaké výhody přinese uživatelům internetu v EU.

Projekt DNS4EU a to, jak v jeho rámci bude působit česká společnost Whalebone, bude jedním z témat květnové konference KKDS Olomouc.

Konference se uskuteční 4. května v olomouckém NH Hotelu. Na téma působení firmy Whalebone v projektu DNS4EU zde promluví Robert Šefr z Whalebone.

Foto:
reklama
Související články
Věda a technika
Zachraňte svá záda! Proč nejčastěji bolí?
Bolesti zad patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby, které trápí hlavně obyvatele vyspělých zemí. Během života potrápí bolavá záda zhruba 80 % lidí, asi u 10 % z nich přejdou bolesti do chronického stadia. Postihují zejména oblast krční, hrudní nebo bederní páteře. Jak se bránit? Páteř tvoří důležitou oporu lidského těla, drží hlavu i celý trup a […]
Věda a technika
Chorobné odéry: Dokážeme vyčenichat nemoci?
Čich je považován za „popelku“ mezi lidskými smysly. Americký průzkum provedený v roce 2011 zjistil, že přibližně polovina respondentů ve věku 16–30 let by se raději vzdala čichu než svého chytrého telefonu. Čich je úzce spojen s našimi emocemi a vzpomínkami, pomáhá ale také odhalovat potenciální hrozby, jako jsou zkažené potraviny, toxické látky – nebo nemoci. […]
Věda a technika
Pátrání po původu cystické fibrózy
Cystická fibróza je závažné a nevyléčitelné dědičné onemocnění, které postihuje zejména dýchací a trávicí systém. Tato choroba, o které se hovoří jako o nemoci slaných dětí kvůli až pětkrát slanějšímu potu, je nejběžnějším genetickým onemocněním mezi bělochy. A vědci se snaží přijít na to, proč.   Cystická fibróza (CF) je geneticky podmíněné, tedy vrozené onemocnění, […]
Věda a technika
Na lesní požáry s moderními technologiemi
Způsob boje s ohněm se dlouhou dobu příliš neměnil. 21. století je však dobou nástupu nových technologií, což do určité míry mění i práci hasičů.   Klimatická změna probíhá, planeta se otepluje a lze očekávat, že lesní požáry budou v dalších desetiletích stále palčivějším problémem, se kterým se budeme muset vypořádávat. Ostatně jen ve Spojených státech způsobí […]
reklama
zajímavosti
Hranice nejsou problém: Dva nejúspěšnější čeští spisovatelé v zahraničí
V nemocničních papučích doťape k oknu, které rychle otevře. Vykloní se a vzduch najednou protne zvuk máchajících holubích křídel a tupá rána. Závěr života Bohumila Hrabala je přesně jako v jeho knihách – hořký a nečekaný. V alkoholovém oparu Kdo: Jaroslav Hašek Zajímavost: Kniha vychází i v tatarštině Život šprýmaře, satirika a v neposlední řadě […]
Kam padám a proč jsem nahý? Poznejte významy snů!
Sny si většinou nepamatujeme. Občas ale ano! Často jsou to takové, které se opakují, zanechají v nás silný dojem a donutí nás přemýšlet. O tom, co asi znamenají… Kde se sny berou, proč se nám zdají a proč jsou tak zmatené? Na většinu otázek o nejzajímavější složce spánku vědci stále odpovědět nedovedou. Shodují se však […]
Mechanická zoo z francouzského ostrova. Neuvěřitelné výtvory jako od Verna!
Slavný francouzský spisovatel Jules Verne by se asi hodně divil, kdyby se dnes mohl podívat do svého rodného města Nantes. Na náměstíčku Esplanade des Traceurs de Coques se pokojně prochází mechanický slon, vysoký jako čtyřpatrový dům. Mává ušima, troubí a občas postříká překvapené kolemjdoucí sprškou vody z chobotu. Z jeho hřbetu spokojeně pozoruje okolní svět […]
Ztracená římská bylina, která měla cenu zlata
Královnou antické kuchyně i lékárny byla rostlina zvaná Silphium, česky označovaná jako „mužák“. Ať už byl příčinou trudomyslnosti kašel, horečka, nedostatečné libido nebo mdlá chuť jídla, Silphium přineslo vysvobození. Alespoň do té doby, než přišli Římané.   Byla popisována jako přibližně půl metru vysoká rostlina s tlustými kořeny pokrytými černou kůrou, s dutým stonem podobným fenyklu a […]
reklama
věda a technika
Rozmary počasí: Kde naměříte −93,2 stupňů Celsia?
Teplota padá k – 50 °C a děti se radují. Nemusí do školy! Kdo chce večer zajet autem na nákup, nechá ho raději celý den nastartované. Pohřby se v tomto období snaží odkládat – vykopat hrob posledně trvalo 3 dny. Vítejte s ruském Ojmjakonu, jediném obydleném místě, kde teplota klesá i pod – 70 °C, […]
Proč vymřel největší lidoop všech dob?
Obří lidoop známý jako Gigantopithecus blacki měřil téměř tři metry na výšku a vážil kolem 270 kg. Druh přežíval dva miliony let v hustých čínských lesích, kde se živil žvýkáním ovoce a listů. Před 215 000 lety však došlo k jeho vyhynutí. Nejnovější studie přináší vysvětlení, proč k tomu došlo zrovna u něj, když jemu příbuzný druh přežil. […]
Monstrózní vesmírné dalekohledy
Na jednom z 3000 m vysokých vrcholků v chilské poušti Atacama se tyčí 74 metrů vysoká ocelová konstrukce. Do pár let se z ní stane největší optický dalekohled světa s průměrem hlavního zrcadla přes 39 metrů. Málokdo dostal k Vánocům 2023 sofistikovanější dárek než Extrémně velký dalekohled (ELT). Před koncem roku vyslala Evropská jižní observatoř (ESO) na 10 000 km dlouhou […]
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá. Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí radioteleskopu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
21stoleti.cz
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
Polyethylen, respektive výrobky z něj, jako jsou plastové tašky, láhve a obaly na potraviny, je největším přispěvatelem k celosvětovému znečištění planety plasty. Navíc je v přírodě prakticky nerozlož
Ze syna jsem udělala sobce
skutecnepribehy.cz
Ze syna jsem udělala sobce
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
21stoleti.cz
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
Poznat člověka s poruchou osobnosti, tak zvaného psychopata, může být při prvním setkání obtížné. Je totiž zpravidla dobrým manipulátorem a může působit až altruisticky. Ve skutečnosti však druhé využ
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Plánujete altán?
panidomu.cz
Plánujete altán?
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Kde bude? Místo pro budoucí altán
Po bříšku už ani stopy!
nasehvezdy.cz
Po bříšku už ani stopy!
Je to sotva pár týdnů, co se moderátorka Eva Perkausová (29) stala maminkou druhého synka Ariana, a už se postavila před fotoaparát! Oblékla jen kalhoty, podprsenku, perlový náhrdelník – a všem vyraz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
enigmaplus.cz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
Hrozivé oživlé mrtvoly vylézající z hrobů a pojídající lidské maso. Takový obrázek vyvstane v mysli většině lidí, když uslyší slovo zombie. Většina se domnívá, že jde jen o filmový výmysl. Jenže lidé
Stojí kolem nás vraždící mosty?
enigmaplus.cz
Stojí kolem nás vraždící mosty?
Český záhadolog Ivan Mackerle tvrdil, že na ostrově Madagaskar existuje prokletý vraždící most   [gallery ids="138182,138181,138180"] Během 90. let 20. století uskutečnil na tento pod
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
epochanacestach.cz
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat. Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od