Skip to content
reklama
reklama

Dnes je 27. května: Kata národa zabil náhradník

„Hromadné vraždy v protektorátě. Šéf Gestapa vládcem v českých zemích. Předseda protektorátní vlády Eliáš zatčen – Stanné právo v šesti českých městech. Za jediný týden přes osmdesát poprav.“ To jsou jen některé titulky z počátku října 1941 z listu Čechoslovák, vydávaného ve Velké Británii.

Jde přitom o reakci na uvedení Reinharda Heydricha (1904–1942) do funkce zastupujícího říšského protektora a teror, který tento muž rozpoutal. Pražská vláda se mu podvoluje, obecně se navenek zdá, že Češi jsou s existencí protektorátu smířeni.

2
Heydrich nemá v úmyslu se s obyvateli protektorátu mazlit.

Prezident Edvard Beneš (1884–1948) a exilová vláda se kvůli tomu v Londýně ocitají v nezáviděníhodné situaci. Zrovna probíhají jednání se západními spojenci o oduznání Mnichovské dohody. „Je třeba něco udělat. Něčím spojence přesvědčit, že máme situaci v protektorátu pevně pod kontrolou,“ nese se mezi zástupci Československa v Londýně…

3
Státní tajemník K. H. Frank byl také jednou z potenciálních obětí atentátu. Nakonec „zvítězil“ Heydrich.

Osudný noční seskok

Už 2. října 1941 jsou zahájeny přípravy na operaci s krycím názvem Anthropoid. Provést atentát na Reinharda Heydricha dostávají za úkol rotmistr Josef Gabčík (1912–1942) a rotný Karel Svoboda (1912–1982). Akce má proběhnout co možná nejrychleji, nejlépe 28. října 1941, symbolicky při příležitosti výročí vzniku Československa. Třebaže oba muži už prošli výcvikem ve Speciálních tréninkových školách na anglickém a skotském venkově, kde se seznamovali s technikami útočného boje i absolvovali vzdušný výcvik, mají před sebou další hodiny úmorné dřiny.

V Manchesteru je čekají dva cvičné denní seskoky z letounu a jeden noční seskok z upoutaného balonu. Právě ten nakonec vyřadí ze hry Svobodu. Při seskoku se totiž poraní a podle následného vyšetření v Londýně není možné, aby se dále podílel na tajné operaci.

Gabčík navrhuje, aby ho nahradil rotmistr Jan Kubiš (1913–1942). „Velmi spolehlivý voják, klidný, občas se dopouští dobromyslného popichování. Klasifikace D, může se vypracovat na B,“ stojí v hlášení anglického důstojníka o jeho výcviku.

Realizace operace Anthropoid se tím ale odkládá.

4
Heydrichův mercedes krátce po atentátu.

Nezapomenou na závěť

Díky tomu ovšem mají oba parašutisté čas zdokonalit se ve výcviku. Ve Skotsku absolvují speciální kurz britského SOE (Special Operations Executive – Oddělní pro zvláštní operace zpravodajské služby MI6).

Trénují střelbu na pohyblivé i pevné cíle nebo vrhání ručních granátů a bomb. Učí se vyrábět výbušniny a pokládat explozivní nástrahy na silnice i železnice. Ovládají řízení motorových vozidel, Morseovu abecedu, zdokonalují se v orientaci v neznámém terénu.

„Můj úkol tkví v zásadě v tom, že společně s jiným příslušníkem čs. armády budu odeslán do vlasti, abych … provedl nějakou sabotážní nebo teroristickou akci, tak účinnou, aby měla patřičný ohlas jak doma, tak za hranicemi Československé republiky,“ podepisují Kubiš s Gabčíkem dokument 1.

prosince 1942. Následně jsou pořízeny jejich fotografie a obdrží dokumenty s falešnými jmény Otto Strnad a Zdeněk Vyskočil. Těsně před odletem do protektorátu ještě sepisují poslední vůle.

5
Pohřeb zastupujícího říšského protektora pojali Němci velkolepě.

S výbušninami je pomalý

Dopoledne 27. května 1942 vjíždí černý mercedes s poznávací značkou SS-3 do ostré zatáčky u Vychovatelny v pražské Libni. Řidič musí zpomalit. Do cesty mu vstupuje Josef Gabčík se samopalem, ale zbraň se zasekává.

Vzápětí Jan Kubiš vytahuje z příruční aktovky speciálně připravenou bombu. Vrhá ji po automobilu spodním obloukem, který v Británii během výcviku tolikrát trénoval. „V praxi s výbušninami pomalý,“ stojí ovšem v jeho posudku ze školení.

Ani tentokrát Kubiš nezasáhne cíl přesně. Bomba exploduje nad stupátkem před pravým zadním kolem. I to ale stačí k tomu, aby se zastupující říšský protektor o pár dní později odebral na věčnost.

Foto: iisaya.de, pinterest.com, warrelics.eu
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Její manžel už si užívá se svou milenkou!
nasehvezdy.cz

Její manžel už si užívá se...

Po necelých 13...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Výtečný srnčí guláš
panidomu.cz

Výtečný srnčí guláš

Zimní jídlo podle našeho gusta vyzkoušejte!...
Výjimečný společník pro letní dny: Šampaňské Mumm Ice Xtra na ledu
iluxus.cz

Výjimečný společník pro letní...

Mumm Ice Xtra představuje jedinečnou interpretaci s...
Záhadný incident s UFO v Zimbabwe
enigmaplus.cz

Záhadný incident s UFO...

Připomínat na začátku hlavních školních prázdnin...
Odkaz Mendela: Slepice více snáší a méně kvokají, obilí je nižší a ovoce sladší
21stoleti.cz

Odkaz Mendela: Slepice více snáší a...

V červenci uplynulo 200 let od narození Gregora...
Nakradli si vojáci revoluční Francie zbraně?
epochalnisvet.cz

Nakradli si vojáci revoluční...

„Budeme hlasovat!“ rozhodnou muži, jakmile...
Toleruje mu milenky, aby zachránila jejich manželství?
nasehvezdy.cz

Toleruje mu milenky, aby...

Po boku ADÉLY...
Skvělé hovězí po burgundsku
tisicereceptu.cz

Skvělé hovězí po burgundsku

Pomalu pečené hovězí na červeném víně...
Čaroděj, který se vyznal v logaritmech
enigmaplus.cz

Čaroděj, který se vyznal...

Být považovaný za čaroděje, neznamená...
Ty jsi ale nudná, říkala mi tchyně
skutecnepribehy.cz

Ty jsi ale nudná, říkala mi...

Nikdy mě nenapadlo, že budu...
PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA
epochanacestach.cz

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

Město Poděbrady a jeho...