Osm vteřin hrůzy, celoživotní sláva. Profesionální rodeo není jen sport – je to souboj člověka s tisícikilogramovou zbraní z masa, kostí a čistého adrenalinu.
Zatímco statisíce fanoušků hltají každý pohyb v aréně, jezdci riskují životy v jednom z nejnebezpečnějších představení na planetě. Vítejte ve světě, kde pád neznamená konec, ale teprve začátek bitvy o přežití.
Jde o jeden z nejnebezpečnějších sportů, na který se ve Spojených státech chodí dívat statisíce nadšenců. Býčí rodeo definuje osm vražedných vteřin…
Jízda na rozzuřeném býkovi je závod pro ty nejodvážnější jezdce. Dostat se mezi špičku profesionálních „bull riders“ vyžaduje sílu, odvahu a velkou odolnost.
Poté, co je býk vpuštěn do arény, musí se jezdec na jeho hřbetě udržet osm vteřin a smí se pouze jednou rukou držet popruhu, ovázaného kolem býčí hrudi. Býk má navíc kolem svých slabin ovázaný ještě jeden popruh, který ho dráždí a nutí ho zbavit se břemene.
Jezdec končí na zemi ve všech případech. A vážná zranění nejsou v tomto extrémním sportu ojedinělá.

Krev, pot a body
Následuje hodnocení rozhodčích, kteří udělují body jak jezdci (za styl, provedení a estetický dojem), tak i býkovi (za věk, hmotnost a pohyblivost). Vyhrává tedy „dvojice“, která má po součtu nejvyšší počet bodů.
Paradoxně tak nejlepší jezdci potřebují i ty nejzuřivější býky – bez dokonalého soupeře nelze dosáhnout dokonalého výkonu.
Zajímavosti ze světa rodea:
Okamžik pravdy: Kanadský fotograf Zhenhuan Zhou pořídil v září 2021 dechberoucí snímek jezdce v okamžiku pádu. Jeho fotografie se zařadila mezi nejlepší snímky roku a dokonale zachytila křehkou hranici mezi kontrolou a chaosem.
Od pastvin k profesionální aréně: Profesionální sport se z rodea stal až v roce 1997. Do té doby šlo víceméně o zábavu honáků dobytka neboli kovbojů, kteří tak testovali své schopnosti.
Elita býků: Asociace profesionálních jezdců na býcích vybírá každoročně ty nejlepší býky od desítek chovatelů z celých Spojených států. Tito býci jsou pak skutečnými hvězdami arény.

Klauni, kteří zachraňují životy: Dříve byli u rodea přítomni tzv. klauni – lidé s výrazným oblečením a líčením, kteří odváděli pozornost býka po pádu jezdce.
Dnes tuto funkci plní speciálně trénovaní „bullfighters“, jejichž úkolem je ochránit jezdce před rozzuřeným zvířetem.
Rodeo není jen sport. Je to moderní gladiátorský zápas, kde se každých osm vteřin píší příběhy o hrdinství, bolesti a nezlomné vůli.
Zatímco býci v aréně zuří, jezdci bojují nejen o body, ale i o respekt v komunitě, kde pád neznamená prohru, ale důkaz odvahy vrátit se zpět.
V tomto světě se legenda rodí nejen vítězstvím, ale hlavně schopností postavit se strachu tváří v tvář – nebo spíše tváří v roh.