Kalifornští manželé Phillip a Nancy Garridovi unášejí v roce 1991 jedenáctiletou blondýnku Jaycee Dugardovou. Vězní ji osmnáct let a Garrido s ní za tu dobu zplodí dvě děti, Angel a Starlet. Dívka si ke svým únoscům přesto vypěstuje podivný, ale láskyplný vztah.
Je ráno desátého června roku 1991. Jedenáctiletá Jaycee Dugardová, oblečená do své oblíbené růžové, se loučí s nevlastním otcem, který odchází pracovat do garáže, a sama spěchá na školní autobus.
Do poklidného městečka South Lake Tahoe se rodina přistěhovala před rokem, protože jim zde přišlo bezpečněji než kdekoli jinde. To se za pár chvil změní, konkrétně ve chvíli, kdy před Jaycee zastaví šedé auto.
„Zřejmě se chtějí zeptat na cestu,“ napadá holčičku. Kvůli čemu jinému by zastavovali? „Někdo ke mně natáhl ruku a najednou se moje tělo začalo chovat divně,“ popisuje okolnosti únosu dnes dospělá žena a matka dvou dětí.
Marná snaha o pronásledování
Jaycee je omámena je paralyzérem a chladnokrevně vtažena do auta psychicky narušenou dvojicí, manželi Garridovými. Její nevlastní otec ještě v poslední chvíli zaslechne její křik. Pohotově stačí vyběhnout před dům, nasednout na kolo a pokusit se auto dohnat.
Neúspěšně. Křičí proto ze všech sil na kolemjdoucí, aby okamžitě volali policii. To ještě netuší, že za pár měsíců bude paradoxně sám figurovat na seznamu podezřelých.
Oběť je zcela izolovaná od okolí
Jaycee mezitím únosci vezou do dvě hodiny vzdáleného města Antioch, přibližně 273 kilometrů od jejího původního bydliště. Dívka ještě netuší, že zde stráví příštích 18 let života.
Domovem se jí má stát špinavý dvorek plný odpadků za polorozpadlým domkem, kde bude živořit v provizorním přístřešku jako nějaké podivuhodné domácí zvíře.
„Stany a přístavby na dvoře byly umístěny strategicky tak, že bránily výhledu zvenčí a izolovaly oběť od okolí,“ popisuje zpětně policie detaily případu.
Jedenáctiletou dívku svléknou donaha
Reportéři stanice ABC potom detailněji rozvádějí, k čemu dochází, když se dívka ocitá sama a na neznámém místě se svými únosci. „Když Garrido dovezl Jaycee domů, svlékl ji donaha. Jediné, co před ním schovala, byl prstýnek s motýlem.
Ten ukrývala po celých osmnáct let.“ Manželé následně neváhají Jaycee nasadit pouta a pohrozit jí smečkou psů, která by ji roztrhala, pokud by se pokusila o útěk. Jedenáctiletá dívka se tedy ocitá nahá, zcela vydaná všanc lidem, které nezná, a daleko od domova.
K prvnímu sexu dochází týden od únosu
Ještě ten den ji Phillip Garrido donutí jít s ním do sprchy, což pro mladou dívku znamená doživotní trauma, velké rozpaky, stud a pláč. Je to poprvé, co vidí nahého muže.
Pohled na obnažené dívčí tělo navíc Garrida rozvášní a pouhý týden od únosu nebohou Jaycee poprvé znásilní. „Plakala jsem, ale byl to tichý pláč. Jen mi stékaly slzy po tváři. Neměla jsem ponětí, co je sex nebo sexuální zneužití.
Před únosem jsem možná věděla, že jsou chlapci jiní než dívky,“ vzpomíná dnes dospělá žena na momenty hrůzy.
Dělám to tobě, abych nemusel jiným dětem
Z nuceného pohlavního styku se potom stává denní rutina a povinnost. Garrido se jí během toho snaží namluvit, že když bude znásilňovat ji, nemusí to dělat ostatním dětem.
Naivní a úzkostlivá Jaycee tento jediný argument přijímá za svůj, protože nikdo jiný na blízku není, a na zvrácené manžele je tedy zcela odkázaná.
Manželé se snaží o její sympatie
Dny ubíhají a vězněná Jaycee se snaží přizpůsobit novým podmínkám a malým radostem, na které se může těšit.
Aby si k nové rodině vytvořila vztah, dostává Jaycee na hraní roztomilé kotě, a když požádá o knížku, manželé Garridovi jí velkoryse darují notně ohmatanou knihu o kočkách. „Měla také dovoleno psát si zápisky o kočkách.
Když ale Garrido uviděl, že k nim napsala své křestní jméno, donutil ji ho vymazat. Nesměla jej vyslovit po celá léta,“ popisuje stanice ABC. Phillip Garrido ji rovněž rád obléká do tematických oblečků a vystřihuje obrázky z pornočasopisů.
Do svého únosce se zamiluje
Jak roky plynou, manželé kupují Jaycee televizi, ovšem s přísným zákazem sledování zpráv. Dozvěděla by se, že ji hledá prakticky celá Amerika a symbolem této akce je růžová stuha, která má symbolizovat její oblíbenou barvu.
Poslušná Jaycee si ale zprávy nepouští, aby své únosce nezklamala. V tuto chvíli už je zcela evidentní, že dívka trpí stockholmským syndromem, kdy oběti pociťují určitou vazbu na své únosce a jsou na nich závislé. „Jaycee má silné city pro toho člověka.
Má pocit, jako by to bylo manželství,“ cituje později jejího nevlastního otce server The Mercury News. Dívka také údajně tvrdí, že Garrido je světlem jejího života.
Děti rodí sama v přístřešku na dvorku
Dva roky od únosu nastává zcela nová situace. „V jeden večer mi poprvé za celou dobu dali vařenou večeři. Řekli mi, že jsem asi těhotná,“ popisuje Jaycee okolnosti svého prvního těhotenství.
Návštěva lékaře je pro ni pochopitelně tabu, na porod se proto třináctiletá dívka musí připravit sama. Informace čerpá z televize. První dceru tedy po devíti měsících přivádí sama na svět přímo v provizorní místnosti, kde je držena – v přístřešku na dvorku.
Druhý porod následuje za čtyři roky a Jaycee se od té doby snaží své děti před útoky Garridových bránit. Časem si také zvyká na svoji utajenou roli jejich starší sestry.
O pomoc si neřekla ani mezi lidmi
Proměna holčičky v dospělou ženu s sebou nese také jisté povinnosti a mentální proměnu, do které Jaycee dospěje.
Bez odmlouvání proto začíná vypomáhat v Garridově obchodě a neprojevuje žádné známky snahy o útěk, ačkoli její zápisky svědčí o tom, že po svobodě celým srdcem touží.
Podle psychologů je právě toto důkazem pokročilé psychické poruchy, která už v tomto stadiu nikoho nepřekvapí. „Měla přístup k firemnímu telefonu i e-mailu.
Někteří ze zákazníků ale svědčili, že se jim nikdy nesvěřila s příběhem únosu a týrání,“ píšou zpětně The New York Times. „Měli jsme pocit, že ona dělá veškerou práci,“ uvádí jeden z pravidelných zákazníků.
Na veřejnosti jí říkejme Alissa
Zlom nastává po dlouhých osmnácti letech, v roce 2009. Garrido jde spolu se svými dcerami požádat Kalifornskou univerzitu o povolení rozdávat letáky s náboženskou tematikou. V přítomných policistech však tato rodinka vzbuzuje silné podezření.
Garrido má mít totiž s ohledem na svoji minulou trestnou činnost zákaz přibližovat se k dětem a mladistvým. „Když děti odpovídaly na otázky, byly to automatické, naučené odpovědi.
Policisté proto Garrida na další den pozvali na setkání s probačním úředníkem,“ uvádějí zdroje. Na toto setkání už přichází také Jaycee, kterou rodina na veřejnosti oslovuje jménem Alissa. „Ta žena měla v očích prázdný pohled.
Vypadala jako zombie s vymytým mozkem,“ popisuje vzhled Jaycee jedna z policistek. Po řádném nahlášení vyšším úřadům a provedení testu DNA je jasno – unesená blonďatá dívka je nalezena.
Policie měla zasáhnout dříve
Oba manžele policie zatýká a podrobuje důkladné domovní prohlídce. „Byla v dobré zdravotní kondici, ale život na dvorku posledních osmnáct let si přesto vybral svou daň,“ popisuje zástupce šerifa v okrsku El Dorado Fred Kollar.
Podle výpovědi sousedů je ale div, že policie nezasáhla dříve, protože ji volali opakovaně. Už v roce 2006 volali příslušníky kvůli hlasitým dětským hlasům. Ti se však podle nich ani neobtěžovali prohledat celou usedlost. Na zadní dvůr, kde Jaycee přebývala s dvěma dětmi, už nedošli vůbec.
Náboženský fanatik toužil založit církev
Sám Phillip Garrido novinářům sděluje, že dlouhé roky počítal s odhalením, které nevyhnutelně muselo přijít. „Cítím se mnohem lépe,“ uvádí muž, o kterém přátelé v posledních letech říkali, že přišel o rozum a údajně se chystal založit církev.
„Fantazíroval, nedávalo to smysl,“ říká Tim Allen, který s Garridem obchodoval. Jeho obchodní partner podle něj vykazoval znaky náboženského fanatika, což potvrzují také sousedé únosců. Garrido má o sobě dokonce tvrdit, že komunikuje s Bohem.
Trest za jeden únos už si odseděl
Nutno zmínit, že Phillip Garrido pro policii není neznámou figurkou a za znásilnění a únos je odsouzen už koncem sedmdesátých let. Obětí měla být pětadvacetiletá Katie Callawayová.
Ve výkonu trestu potom poznává svoji současnou ženu Nancy. „Na soud se těší, našel prý víru a cítí, že se jeho život změní k lepšímu,“ uvádí soudní psychiatrička Lynn Gerowová, která v té době jeho případ prošetřuje.
Dodává však, že tehdy pětadvacetiletý Garrido vykazuje známky sexuálních deviací, a především trpí silnou závislostí na LSD. „Údajný trestný čin sice spáchal pod vlivem LSD, dobře si ale přepadení i znásilnění pamatuje,“ dodává lékařka, podle které rovněž projevil zájem držet svoji oběť jako sexuální otrokyni.
Garrido tenkrát odešel s padesátiletým trestem, ovšem reálně si ve vězení odbyl pouhých deset let.
Odškodnění a nový život
V roce 2011 je Phillip Garrido odsouzen za únos a znásilnění jedenáctileté Jaycee na doživotí, podmínečně propuštěn by čistě teoreticky mohl být nejdříve za 431 let. Jeho manželka Nancy také odchází s doživotním trestem, ale podmínečně propuštěna může být už za 36 let.
Jejich oběť Jaycee Dugardová dostává za své utrpení od státu Kalifornie odškodnění ve výši 20 milionů dolarů, v té době přibližně 410 milionů korun. Jediný, kdo u závěrečného soudu chybí, je hlavní osoba.
Sama Jaycee se omluvila s tím, že ani jednoho ze svých únosců už nikdy v životě nechce spatřit. „Po osmnáct let jsem kvůli nim nenáviděla každou sekundu svého života,“ uvádí ve svém písemném prohlášení, které v průběhu procesu předčítá porotě její matka.
Pro rodinu jsou události zcela devastující
Návrat unesené dívky k její rodině po dlouhých osmnácti letech pochopitelně není jednoduchý. Citově je silně fixovaná na únosce a její nevlastní otec rodinu opouští poté, co je policií celé roky nespravedlivě obviňován z jejího zmizení.
„Zničilo to mé manželství. Prošel jsem si peklem. Až do včerejška jsem byl podezřelý,“ svěřuje se viditelně zničený muž tiskové agentuře. „Je zázrak, že je mohu mít obě u sebe. Děkuji za všechnu lásku a podporu, kterou jste naší rodině poskytli.
Jménem své statečné dcery a úžasných vnuček vás ale prosím o respektování našeho soukromí,“ vzkazuje veřejnosti Jayceena šťastná matka na videu. Dnes společně žijí na blíže neupřesněném místě na severu Kalifornie.
Dohra celého případu vyvolává otázky
V návaznosti na domovní prohlídku a zajištění usedlosti, ve které manželský pár dívku zneužíval, vyplývají na povrch další zajímavé okolnosti. Policie nachází na zahradě kosti, které teoreticky mohou být lidské.
Manželé Garridovi tedy čelí také obvinění z toho, že byli v osmdesátých letech zapleteni do případu zmizení dvou školaček, a ve hře jsou také pohřešované prostitutky z let devadesátých.