Domů     Diabetiků přibývá: Jak zastavit epidemii?
Diabetiků přibývá: Jak zastavit epidemii?
5.11.2018

Ve světě je přes 420 milionů diabetiků, Čechů nemoc trápí až 10 %. Na vzestupu je zejména diabetes 2. typu, který úzce souvisí s rostoucím počtem obézních. Na následky onemocnění ročně zemře 3,7 milionu lidí.

Cukrovka způsobuje také řadu život ohrožujících zdravotních komplikací, jejichž léčba je nákladná. Je možné šíření této epidemie zpomalit?

Diabetes mellitus, česky úplavice cukrová nebo krátce jen cukrovka, je onemocnění, které se projevuje poruchou trávení sacharidů (cukrů). Základním a nejrychlejším zdrojem energie pro všechny tkáně v těle je glukóza neboli krevní cukr.

Pro mozek a červené krvinky je pak dokonce jediným energetickým zdrojem. Za den tyto tkáně spotřebují asi 150 gramů glukózy. Tělo ji získává z potravy, hlavně z pečiva, rýže, těstovin, brambor či ovoce a také z výrobků obsahujících cukr.

Klíč k buňkám

K trávení sacharidů dochází v ústech, pomocí slin, a potom také v tenkém střevě, působením řady dalších enzymů. Ze složených cukrů se přitom stávají cukry jednoduché – glukóza, která je následně vstřebána do krve.

A aby se energie z krevního cukru dostala k buňkám, je zapotřebí hormonu inzulinu. Ten působí jako jakýsi klíč. Buňka se díky němu „odemkne“ a glukózu přijme. Když má tělo inzulinu nedostatek, hromadí se cukr v krvi a vzniká cukrovka.

Jednička versus dvojka

Hormon inzulin produkují tzv. B buňky Langerhansových ostrůvků slinivky břišní a jeho hlavním úkolem je tedy snižovat hladinu cukru v krvi.

Pokud tělo není schopno tvořit si inzulin samo (například v důsledku poškození slinivky), vzniká diabetes mellitus 1. typu. Ten se objevuje především v dětství a v průběhu dospívání, jeho nástup je akutní.

Oproti tomu při diabetu 2. typu tělo inzulin vyrábí v dostatečném množství, tkáně jsou však vůči němu necitlivé (jako by klíč v podobě inzulinu nepasoval ke dveřím u všech buněk). Tato cukrovka se rozvíjí po 40. roce života a dlouho může probíhat bezpříznakově.

Nebezpečná epidemie

Jen asi 8 % případů cukrovky náleží k 1. typu, který je autoimunitním onemocněním a nelze mu předcházet. Zbytek, tedy celých 92 %, všech postižených trpí diabetem 2. typu.

Ten se řadí mezi civilizační choroby a je spojován s obezitou, stresem, nedostatkem pohybu a celkově nezdravým životním stylem. V roce 2016 u nás žilo 861 000 diabetiků, každý rok se objeví přes 100 000 nových případů.

Nezadržitelně se tedy blížíme k době, kdy tímto onemocněním bude trpět každý 10. Čech. V USA je situace ještě horší, postižena je až polovina populace. Odhaduje se, že do roku 2045 bude mít cukrovku 629 milionů lidí po celém světě. Není proto divu, že lékaři bijí na poplach.

Cukrovka 2. typu je spojována především s obezitou a stresem.
Cukrovka 2. typu je spojována především s obezitou a stresem.

Životu nebezpečné komplikace

Neléčená cukrovka zabíjí. Ročně u nás zemře 27 000 diabetiků, 3000 z nich právě v důsledků průvodních komplikací. Jenže 2. typ diabetu probíhá, na rozdíl od toho 1., často dlouho skrytě, problémy se naplno projeví až při rozvoji doprovodných obtíží.

Vedle kazících se zubů, postižení kůže a zvýšeného rizika infarktu jsou těmi nejzávažnějšími komplikacemi tzv. diabetická retinopatie, diabetická nefropatie a diabetická noha. Trpí jimi až 30 % diabetiků, tedy 243 000 Čechů. O co jde?

Oči, ledviny a končetiny v ohrožení

Nezánětlivé onemocnění oční sítnice se označuje jako diabetická retinopatie. Diabetem postižené cévy nemohou dostatečně vyživovat sítnici oka, což může vést až k oslepnutí.

Dlouhodobě zvýšená hladina krevního cukru při cukrovce zase často způsobuje chronické onemocnění ledvin neboli diabetickou nefropatii. Další významnou komplikací diabetu je tzv.

diabetická noha, kdy se na dolních končetinách objevují otevřené rány, které se špatně hojí. Vznikají v důsledku snížené citlivosti nervů a nedostatečné průtočnosti cév, jež cukrovku provázejí.

Retinopatie tvoří 39 % všech komplikací diabetu, nefropatie 44 % a diabetická noha pak 17 %.

Inzulin pomáhá jen u 1. typu

Na cukrovku 1. typu je jediným lékem do těla uměle dodávaný inzulin. Nemocný si jej aplikuje pomocí inzulinového pera, pumpy (trvalé dodávání inzulinu, podobné přirozené produkci slinivkou) či jehly.

Dávkami inzulinu, vyvažujícími příjem sacharidů z potravy, se pak snaží udržovat stabilní hladinu cukru v krvi (měřenou glukometrem), tedy něco mezi 4 a 6 mmol/l nalačno a 5 až 7,5 mmol/l asi 2 hodiny po jídle. Jinak mu hrozí akutní stavy hypo- a hyperglykémie.

Dávkami inzulinu se udržuje stabilní hladina cukru v krvi.
Dávkami inzulinu se udržuje stabilní hladina cukru v krvi.

Když glykémie kolísá

Příliš nízká hodnota cukru v krvi (tzv. hypoglykémie) ohrožuje mozek, protože ten je na glukóze závislý. Projevuje se slabostí, poruchou motoriky či pocením a může se při ní rozvinout až bezvědomí (hypoglykemické kóma).

Důvodem vzniku je vynechané jídlo nebo nadměrné cvičení. První pomocí při hypoglykémii je sladké pití.

Oproti tomu vysoký obsah cukru v krvi (neboli hyperglykémie), který se objevuje se i při neléčené cukrovce, je spojený s nadměrnou žízní a močením, hladem a rozostřeným viděním. Rozvine se, když toho nemocný sní moc nebo si zapomene vzít inzulin.

Odolnost vůči vlastnímu inzulinu

Odlišná je situace u diabetu 2. typu, kdy většina pacientů, alespoň zpočátku, léčbu inzulinem nepotřebuje, a pokud ano, podává se jen ten dlouhodobě působící. Slinivka břišní totiž inzulin produkuje svůj vlastní, ovšem ne v dostatečném množství.

Často jsou také buňky těla (hlavně ve svalech, játrech a tukových buňkách) vůči inzulinu odolné. U každého pacienta je míra nedostatečnosti produkce a odolnosti tkání jiná, obecně ale toto onemocnění zkracuje délku života o asi 10 let.

Co přispívá k rozvoji 2. typu?

Předpokládá se, že za zvyšujícím se počtem pacientů, kteří trpí 2. typem cukrovky, stojí především nezdravý životní styl. Prim přitom hraje obezita (týká se 60–90 % diabetiků).

Platí ovšem, že čím více tukových tkání člověk má, tím je rezistentnější vůči inzulinu. Rovněž vysoký krevní tlak a zvýšený cholesterol usnadňují propuknutí tohoto onemocnění.

Negativně se projevuje i přibývající věk, rodinná anamnéza, a dokonce i rasa (nemocí jsou nejčastěji postiženi běloši).

Čím více je v těle tukových tkání, tím více je rezistentnější vůči inzulinu.
Čím více je v těle tukových tkání, tím více je rezistentnější vůči inzulinu.

Strašák jménem obezita

Ačkoliv ne každý diabetik je obézní, mezi cukrovkou a nadměrnou váhou existuje přímá souvislost. Za tloušťku, která v poslední době ohrožuje světovou populaci, může nadměrný příjem potravy, nekvalitní potraviny (fast food) a nedostatek pohybu a spánku.

Měří se prostřednictví tzv. body-mass-indexu (BMI), který získáte, když podělíte svoji váhu v kilogramech druhou mocninou své výšky v metrech. Pro bělochy značí BMI v hodnotě 25 až 30 nadváhu, nad 30 pak obezitu.

Obézní je pak muž, který má v pase více než 102 cm, a žena s obvodem pasu nad 88 cm.

Jak zastavit epidemii diabetu?

Díky tomu, že lékaři vědí, jaké rizikové faktory jsou s cukrovkou 2. typu spojeny, začínají léčbu jejich minimalizací. Ač existují léky, ukazuje se, že úprava životního stylu přináší mnohem větší efekt.

Pacientům bývá nařízena diabetická dieta, při které je přísně regulován příjem sacharidů.  Kromě diety se nemocní musí začít také více hýbat, doporučuje se jim kombinace vytrvalostního a silového tréninku.

Některé sporty jsou ale diabetikům zapovězeny, například box, vzpírání, horolezectví či potápění. Dále by se měli vyhýbat alkoholu i stresu a neměli by kouřit.

Drahá léčba

Léčení diabetu a s ním souvisejících komplikací je pro zdravotnický systém velmi zatěžující. Pokud by počet pacientů i nadále rostl stejným tempem jako nyní, byla by v budoucnu situace neúnosná.

Cukrovka je nejčastější příčinou slepoty a amputací končetin u nás, v Evropě i USA. Asi 60 % lidí, kteří dochází na umělou ledvinu, trpí diabetem. Pacienti s touto diagnózou jsou také 5krát častěji postiženi infarktem.

Vlády všech zemí se proto snaží o osvětu a prevenci vzniku cukrovky, aby zastavily její celosvětovou epidemii. Starejte se proto i vy dobře o své zdraví, zda u vás tato zákeřná choroba propukne či ne, máte ve svých rukou.

Foto: Shutterstock.com
Související články
Zajímavosti
Mám to na jazyku! Kde se bere fenomén lethologica?
Počkej ještě, už to vím, tedy skoro… Podobný pocit má občas každý z nás. Prostě jsme jen miniaturní kousek od něčeho, na co si ale zaboha nemůžeme vzpomenout! Proč se to tak děje? Mozek není počítač, který má všechna data úhledně naskládaná v šuplíčcích a kde se nám hned po zadání příkazu zobrazí co potřebujeme. […]
Zajímavosti
Oceány v číslech: Co jste nejspíše netušili
Modrá planeta se Zemi říká pochopitelně kvůli tomu, že většinu jejího povrchu tvoří oceány a další vodní hladiny. Je to pro nás z části neprobádaný svět plný neuvěřitelných zajímavostí. 71 % zemského povrchu zabírají světové oceány. Tyto rozlehlé vodní plochy se rozkládají mezi kontinenty. I přes velké úsilí vědců zůstává až 95 % světových oceánů […]
Zajímavosti
Ráj na zemi Tenerife: Krása i odvrácená tvář největšího z Kanárských ostrovů
Ostrov věčného jara vám nabídne příjemné podnebí v létě i v zimě. Toto exotické a fascinující místo, ležící v Atlantském oceánu, nabízí nejen slunečné pláže a jemný písek, ale také nádhernou přírodu a úchvatné scenérie. Stín na něj vrhá hrozba smrtících tsunami, která již místo v minulosti zasáhla. Jaké nebezpečí tu hrozí dnes? Tenerife je […]
Zajímavosti
Land art: Hádanky v přírodě
Umění se neomezuje pouze na galerie. Před padesáti lety se lidé s touto myšlenkou vydali tvořit do přírody, čímž vzniklo krajinné umění, známé také jako land art. Tento umělecký směr je stále aktuální. Můžeme se setkat s obřími malbami na trávě, umělými ostrovy nebo kamennými kruhy v poušti. Richard Long: Čáry vyšlapané do trávy Co to je […]
reklama
zajímavosti
Zorka Ságlová: Vyvrhelkou kvůli slámě
Land art se nevyhnul ani Česku, nebo tedy ve svých počátcích spíš Československu. Jednou z jeho průkopnic byla introvertní, ale velmi cílevědomá Zorka Ságlová (1942–2003). V komunismem omezovaných 70. letech ovšem rozhodně neměla na růžích ustláno. Kvůli své výstavě Seno–sláma se dostala na dlouhé roky do průšvihu. Do prestižní Špálovy galerie v roce 1969 navezla jakožto umělecké dílo […]
Proč se říká, že děti nosí čáp?
Dnes už této historce ani malé děti nevěří, přesto jí nemůžeme upřít jisté kouzlo. Jak ale lidé na spojení dětí a čápů vůbec přišli? A proč i v jiných běžných situacích mluvíme o ptácích? Čápi jsou symbolem plodnosti a štěstí již celá staletí. Pokud se usadí zrovna na vaší střeše, čekají vás dobré časy. A […]
Zuby moudrosti: Jsou skutečně zbytečné?
Zuby jsou pro spoustu lidí noční můrou, která může za mnohé bezesné noci a kvůli které si prožili řadu perných chvil na zubařském křesle. Obzvláště nenáviděné často bývají ony proklaté osmičky, kterým se říká také zuby moudrosti. Moudráky jsou opravdu specifické zuby, které často bývají spíše ke vzteku. Jde o třetí stálé stoličky, které se lidem […]
Obyčejně neobyčejná mouka: Proč mlynáři obvykle dlouho nemleli?
Nad náhon a daleko přes pole se nese klapot mlýna. Co se dnes mele? Nic. Mlýn je puštěný naprázdno. Je to tradiční poslední rozloučení s mlynářem, jedním z mnoha renesančních lidí, kteří museli ovládnout své řemeslo a být zároveň tak trochu tesařem, zedníkem, zámečníkem, chemikem, hydrologem i skvělým znalcem mechaniky…   Pravý mlynář musí mít […]
reklama
věda a technika
Objevil Benjamin Franklin elektřinu?
„Táhni!“ loučí se James se svým o 10 let mladším bratrem Benjaminem. Namísto zamávání ho vyprovodí kopancem. A mladík jde… nejdřív do New Yorku, pak do Filadelfie a poté až do Londýna. Benjamin Franklin (1706–1790) pozná všechny jejich podoby sourozeneckých vztahů – narodí se do nemajetné rodiny výrobce mýdel Josiaha Franklina jako 12. dítko ze […]
Steve Jobs: Vizionář, který změnil svět technologií
V roce 1976 založil Steve Jobs spolu se Stevem Wozniakem (*1950) firmičku Apple Computer ve své garáži. V roce 1980 se z ní stal miliardový byznys a veřejně obchodovaná společnost. O čtyři roky později vytvořil Apple Macintosh, ale firma se roku 1985 v obavách z levnějších produktů konkurenčního Microsoftu svého zakladatele zbavila. Steve Jobs (1955–2011) Kdo to je: zakladatel, výkonný […]
Metro Londýn: Pozor na mezeru!
V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou existenci bez fungujícího systému podzemní dráhy. První metro bylo otevřeno již v roce 1863 v Londýně a v současnosti se svou podzemní drahou může pochlubit téměř 180 měst, z nichž 46 se nachází v Číně. Metro však nemusí být jen dopravním prostředkem. Pokud architekti a […]
Fascinující vynálezy: Co nám přineslo dobývání vesmíru?
Aniž bychom to tušili, spousta běžných přístrojů, věcí a vychytávek je výsledkem kosmického výzkumu a letů do vesmíru. Samozřejmě se nám jako první vybaví satelity, mobilní sítě a internet. Ale co třeba mobilní fotoaparát, paměťová pěna v matracích nebo plastová sklíčka brýlí? A co dalšího nám přinesly výlety za hranici našeho světa? Občas si někteří postesknou, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz