Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy.
Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče…
Ida si s chatrnými dveřmi za chvíli poradí. Bývalá filmová střihačka Gladys Bakerová (1902–1984) daleko neuteče. Výjev jako z akčního filmu je jen drobným střípkem z chaotického dětství Normy Jeane Bakerové Mortensonové (1926–1962).
Otec v něm chybí, psychicky labilní matka trpící bipolární afektivní poruchou (dříve nazývanou maniodepresivní psychóza) se zjevuje jen občas. Mezičas tráví hospitalizovaná v psychiatrických léčebnách. Život malé Normy se neodvíjí idylicky od samého počátku…
Příjmení po otci? Zřejmě ne…
Gladys se vyčerpaně sesune do křesla. Do porodu zbývají měsíce a ona zůstala sama. Jakmile její přítel zjistí, že je těhotná, začne ze vztahu couvat. Přesto Gladys jeho jméno připíše i za to své, až se Norma narodí. Mortensonová.
Jenže… Nespolehlivý otec možná otcem vůbec není. Ve hře je totiž ještě její kolega Stanley Gifford (1898–1965) ze společnosti Consolidated Film Industries. Pokud se odpočítají zpět měsíce k početí, vyjde zhruba doba, kdy skončí s Giffordem v posteli! Ostatně, že je jejím otcem považují obě ženy za pravděpodobnější.
Osudy hereček zná nazpaměť
Už 13. června 1926 přiveze Gladys svou dvoutýdenní dcerku do pěstounského domova Idy a Wayna Bolenderových v kalifornském Hawthorne.
Norma tu pár let pobude, ale pak pendluje mezi 10 pěstounskými rodinami, příbuznými, dětským domovem a občasnou snahou matky dostat ji zpět do péče, aby se záhy ukázalo, že přecenila síly. A když Gladys s dcerou může být?
Často sedí na posteli, zírá před sebe a dcerky si ani nevšimne. Jindy je plná energie, ale její stav se sveze až k paranoie. Běhá s nožem po bytě v iracionálním záchvatu strachu. Ve chvílích, kdy je jí dobře, vynaloží ohromnou snahu být dobrou matkou.
Vypráví Normě filmové zápletky a příběhy ze zákulisí. Děvčátko tento svět okouzlí. Osudy hereček zná nazpaměť. „Budu jako ony!“ maluje si budoucnost.
Dětství stojí za starou bačkoru
„Moje dětství stálo za starou bačkoru,“ řekne Norma novinářům. V dětském domově se naučí postarat se sama o sebe. Jak ale získat svobodu? Zákonný způsob je jediný: Vdát se. S Jimem Doughertym (1921–2005) se znají dlouhé roky.
Píše se rok 1942 a právě on bude tím, kdo stane s Normou prvně před oltářem. „Někdy jsem si připadala, že si lehám do postele s bratrem,“ přizná po čase Norma. Přesto má dvojice hezký vztah. Jenže pak Jim narukuje k námořnictvu.
Znuděná Norma s desítkami dalších žen v kombinéze natírá trupy letadel. A právě tak ji zachytí armádní fotograf David Connover (1919–1983). Životní příběh mladé krásky právě nabírá vytoužených obrátek.
Víte, že…
… Marilyn Monroe má dva nevlastní sourozence? Berniece Inez Gladys Bakerovou (1919–2014) a Roberta Kermita Bakera (1918–1933)? Oba vyrůstají s otcem Jasperem Newtonem Bakerem (1886–1951), se kterým se Gladys rozvede kvůli domácímu násilí.
Bratra herečka nikdy nespatří. Podle některých zdrojů zemře na tuberkulózu, podle jiných na selhání ledvin.