Domů     Děsivá smrt: Intrikánský král Karel II. Navarrský uhořel zaživa
Děsivá smrt: Intrikánský král Karel II. Navarrský uhořel zaživa

V královské ložnici je cítit pach spáleného masa. Uprostřed oblaku štiplavého dýmu skučí v bolestech navarrský král Karel II. Sloužící ho obskakují, ale po straně nejeden z nich jedovatě poznamená: „Má, co zasloužil…“  

Vládce maličkého navarrského království. které leží v severovýchodní části dnešního Španělska, trápí špatné zdraví. Většinu času tráví Karel II. Navarrský (1332–1387) ve svém pokoji a oslovuje lékaře i nejrůznější šarlatány s prosbou o radu.

Střídají se u něj v jeho paláci v Pamploně jako na běžícím pásu.

„Jak bych získat zpět kondici jako za mladých let?“ ptá se zoufale stárnoucí muž jednoho z nich. „Ať vám sloužící připraví pytel z dobrého lněného plátna, tak velký, abyste se do něj vešel, a celý ho důkladně namočí v kořalce.

Nechte se do něj zašít a buďte v něm celou noc. Tím se podpoří léčebná síla. Jakmile z něj vylezete, budete vitální jako mladík,“ doporučí mu. Král neváhá a poslechne. Nařídí služebnictvu, co má dělat. 

Navenek se Karel II. Nvarrský tváří velmi zbožně. Ve skutečnosti je ale zdatným intrikánem.
Navenek se Karel II. Nvarrský tváří velmi zbožně. Ve skutečnosti je ale zdatným intrikánem.

Alkohol hoří snadno 

Když vše nachystají, král na lůžku vleze do připraveného pytle. Pasuje mu přesně na míru. Teď zbývá už jenom nechat se do něj důkladně zašít. Pilná služka se pustí do práce.

Šije a šije, když tu jí na konci, když se dostane až ke králově krku, zbývá ještě dlouhý kus nepoužité nitě. Co s ním? Nechce ho nechat jen tak viset z pytle, aby hyzdil její pečlivě odvedenou práci.

Zároveň ale odmítá použít nůžky či cokoli ostrého k odříznutí, aby králi neublížila. Pohlédne na svíčku, která hoří ve svícnu umístěném na nočním stolku. „Upálím ten kousek,” bleskne jí hlavou a už sahá po svíčce. Přiblíží hořící knot k rohu pytle.

Jenže alkohol vzplane velice snadno. Od ohně chytne nejenom nit, jak měla dívka v úmyslu, plameny okamžitě přeskočí i na alkoholem důkladně nasáklé lněné plátno. To hoří jako papír. Pytel i se zašitým králem rázem vzplane jako pochodeň.  

Král Karel II. obklopený svým dvorem žije prostopášným životem.
Král Karel II. obklopený svým dvorem žije prostopášným životem.

Služka uteče pryč 

Zoufalá služka zírá na hořícího panovníka. Krve by se v ní nedořezal. Místo aby volala o pomoc, zděsí se, co to provedla a nikdo z ní nedostane ani slovo. V hrůze vybíhá z pokoje a běží chodbou a po schodech pryč.

Co nejdál od zkázy, kterou natropila. „Pomoc, pomoc,“ ozývá se z královské ložnice. „Hořím, “ křičí v bolestech král. Nikdo ho ale neslyší. Zuřivě sebou škube, jenže šance, že by v zábalu dokázal sám sebe uhasit je malá.

Kdyby pytel byl suchý, snad, jenže pálenka je vynikající hořlavinou. Nakonec přece přibíhají sluhové a panovníka se daří uhasit. S obrovskými bolestmi a popáleným celým tělem Karel II. dlouho umírá. Naposledy vydechne 1. ledna 1387.  

Několikrát stojí v čele spiknutí proti Janovi II. Francouzskému.
Několikrát stojí v čele spiknutí proti Janovi II. Francouzskému.

Boží trest za hříchy  

Sloužící to za nic na světě nepřiznají, ale vlastně se jim po jeho smrti ulevuje. Král má nejenom mezi svými blízkými, ale na celém dvoře, v celé zemi i jinde v Evropě pověst mazaného a podlého intrikána, který se neštítí jakékoli lsti.

Proto jeho kruté smrti nikdo příliš nelituje. „Je to boží trest za jeho chování,“ šeptají si mezi sebou dvořané.

Stejného názoru je spousta dobových i pozdějších kronikářů, například Všeobecný dějepis občanský Josefa Františka Smetany, který nás vychází roku 1846 a zmiňuje se i o Karlově životě, uvádí, že „byl král tento, příjmím Zlý, s příbuzným trůnem francouzským ve starých rozepřích a všeliký odpor proti němu podněcoval.“  Zlý nebo špatný, takové přízvisko Karlovi přisoudí dějiny?

Proč? Po jeho nenávistnou povahu. Účastnil se několika spiknutí proti francouzskému králi Janovi II. (1319-1364) a zapletl se minimálně do dvou pokusů o jeho otravu jeho syna Karla V. (1338–1380). Mistrně se ale vždy dokázal vyzout z důsledků svých činů.

Moralisté proto s oblibou líčí jeho smrt jako ukázku trestu za hříšný život a podlé intrikánství.  

Anglický vydavatel vidí historku o králově smrti trochu jinak.
Anglický vydavatel vidí historku o králově smrti trochu jinak.

Agónie ve strašných mukách  

Verzí jeho smrti koluje hned několik.

Podle té, kterou sepisuje roku 1803 anglický novinář Francis Blagdon (1778–1819), „byl v takovém stavu rozpadu, že nedokázal ovládat své končetiny, proto se poradil s lékařem, který mu nařídil, aby se od hlavy k patě zabalil do látky napuštěné brandy…“ Následuje známý příběh o služce, která konec nitě upálila svíčkou.

Trochu jiný příběh ale vypráví anglický vydavatel John Cassell (1817–1865): „Bylo mu nyní téměř šedesát let a trpěl spoustou nemocí pramenících z jeho zlozvyků.

Aby si udržel tělesnou teplotu, radil mu lékař zabalit se do povlečení namočeném ve víně a zahřívat se pánví s horkým uhlím.“ Oheň z uhlí pak přeskakuje na něj. „Byl strašně spálený, ale setrvával téměř čtrnáct dní v těch nejhroznějších mukách,“ popisuje jeho poslední chvíle.

Jenom biskup, který prý měl být u Karlova lože až do okamžiku jeho skonu tvrdil, že král zemřel pokojně v posteli. Historka o smrti v plamenech ale obletí celou Evropu.  

Foto: historycolection.cu, wikipedia.org
Související články
Historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Historie
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Historie
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Historie
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
reklama
historie
Vytvořil kronikář Václav Hájek z Libočan spisek plný výmyslů?
Může se přeskočit vzteky. Oheň, který tancoval po malostranských střechách, sežehl na troud i jeho čerstvě vytištěné dílo. Pracoval na něm přitom tak dlouho. Kronika česká si bohužel najde svoje čtenáře až za další dva roky. Vrcholem kariéry Václava Hájka z Libočan (†1553) se v roce 1527 stává funkce děkana na Karlštejně a o šest později správcovství […]
Na dvoře českých králů nechyběla zábava. Smysl pro humor měl Václav II. i Jiří z Poděbrad
Historie není suchopárná. K životnímu stylu českých králů patří i rozptýlení. Nejenom důležitými politickými rozhodnutími živ je státník.   Velký smysl pro humor má i Přemyslovec Václav II. (1271‒1305). Jasně to dokazuje, když vydává žertovné privilegium písaři královské kuchyně Janu Vestfálskému. Uděluje mu: „Notářství o miskách a škopcích dřevěných spojené s desátkem z vyjedených mís a […]
Knoflík: Ozdoba i úkryt pro kontraband
Našim dávným předkům slouží dlouho hlavně jako ozdoba. Jednu dobu jsou knoflíky tak v módě, že jejich užívání musí zkrotit zákon. Během staletí se zalíbí pašerákům, politikům, sběratelům i budoucím nevěstám. A víte, kde byste měli hledat „hlavní město knoflíků“? Zapnout do dírky nebo provléct poutkem a je hotovo, o nic jiného přece nejde. Knoflíky […]
Theagenes získal rekord v počtu vítězství mezi starořeckými atlety
Klučinovi jménem Theagenes z Thasu, ostrova v Egejském moři, se líbí socha stojící na agoře v jeho rodišti. „Chci ji mít doma,“ rozhodne se a odnese si ji. Okamžitě ale vypukne pátrání, kam artefakt zmizel. Záhy se zjistí, že ho má Theagenes. Městská rada diskutuje, co s mladičkým zlodějem udělat. Většina radních by ho poslala na […]
historie
Zápasníka Milona z Krotonu roztrhali hladoví vlci
Filozof a matematik Pythagoras (asi 570–495 př. n. l.) se mezi lety 540–530 př. n. l. usazuje v Krotonu v jihoitalské Kalábrii a shromažďuje tu okruh svých žáků. Patří mezi ně i atlet Milon z Krotonu. „Čerpal od Pythagora nejenom filozofická poučení, ale i vědecká zdůvodnění tréninkových zásad a zápasnických chvatů,“ uvádí sportovní novinář Václav […]
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Jiří z Poděbrad: Jediný král nepocházející z královské dynastie
Husitský král či král dvojího lidu. Tyto přezdívky si vyslouží jediný český král, který nepochází z panovnické dynastie, ale z domácí šlechty. Jiří z Kunštátu a Poděbrad, kališník, který se po celou dobu své vlády snaží o pokojné soužití kališnické většiny s katolickou menšinou. Proč se mu to nedaří? Zikmund Lucemburský (1368–1437) po sobě nezanechává žádného mužského potomka. […]
Vzdorokrál Karel Albrecht s podporou Čechů usiloval o trůn
Jako „zimní král“ se do historie českých zemí zapisuje Fridrich Falcký. Málokdo však ví, že Čechy mají i svého druhého „zimního krále“. Je jím Karel Albrecht, který se nechává prohlásit českým vzdorokrálem Karlem III., ačkoliv trůn právoplatně patří Marii Terezii… Roku 1713 se Karel VI. (1685–1740), císař Svaté říše římské a král španělský, český a uherský, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h