Jak určit stáří archeologických vykopávek, když se zachovaly zbytky dřeva? Vědcům už řadu let pomáhá metoda zvaná dendrochronologie, která se zakládá na datování pomocí letokruhů dřeva. Někdy se vše povede s přesností na jeden rok.
Už Leonardo da Vinci pozoroval a popisoval letokruhy stromů. U nás v Čechách začal dendrochronologický výzkum v 70. letech 20. století a od té doby odborníkům napověděl v řadě případů.
Například trám, který je součástí oblouku klenby v brance historického opevnění Přerova, se roku 2016 ocitl v centru pozornosti historiků. Odborníci doufali, že se jim ze vzorku dřeva původního trámu podaří zjistit rok, ve kterém došlo ke stavbě hradeb.
Zatím se totiž museli spokojit jenom s pouhými odhady. „V případě jednoho trámu, který je zasazený do kapsy a tvořil mechanismus zvedání branky, doufáme, že nebyl v průběhu novověku vyměňován.
To by nám pomohlo upřesnit dataci branky,“ tvrdil tehdy archeolog Zdeněk Schenk z Přerova. Podobných nálezů, kdy analýza letokruhů posunula výzkum dál, je mnoho.
Pokud jde o nejstarší souvislou řadu letokruhů, sahá neuvěřitelných 11 000 let do dávné minulosti!
Co prozradily nejenom malované trámy
Zařízení na rýžování zlata odkryli v roce 2013 archeologové ve vsi Suchá Rudná na Bruntálsku. V osmimetrové hloubce narazili na zbytky dřevěných fošen.
Pochopili jejich význam, a dokonce se jim podařilo datovat zakonzervované dřevo do období let 1225–1232. Při rekonstrukčních pracích v klášteře klarisek v Českém Krumlově dělníci v roce 2015 narazili na malované dřevěné trámy s rostlinnými i geometrickými motivy.
Objev vzbudil pozornost a díky dendrochronologii se podařilo určit jejich stáří do doby 1352–1355. V roce 2008 objevili archeologové u obce Jívová nedaleko hradu Tepenec na Olomoucku studnu a zkoumali její dřevěné obložení.
„Analýzy nám ukázaly, že stromy na toto obložení lidé pokáceli v rozmezí let 1548–1550,“ vysvětlil ředitel Archeologického centra v Olomouci Jaroslav Peška.
Brno má novou baštu
Metodu datování pomocí dendrochronologie ale nelze použít vždy. Když v roce 2021 vykopali archeologové základy bašty pod hotelem Slavia v centru Brna. „Pochází z druhé poloviny 15. století.
Byla součástí nároží parkánové hradby,“ líčil Antonín Zůbek, archeolog ze společnosti Archaia Brno. Půlválcová bašta pochází z doby vlády Jiřího z Poděbrad (1420‒1471).
Bližší datování se ale nepodařilo, protože olšové dřevo, použité mimo jiné na stavbu, se moc nehodí pro datování prostřednictvím dendrochronologie.