Domů     Den s císařem Františkem Josefem I.: Proč nepropustil opilého sluhu?
Den s císařem Františkem Josefem I.: Proč nepropustil opilého sluhu?

„Musím vstávat už o půl třetí ráno. Pak do půl páté drkotám zuby v ledovém pokoji. Nemohu se nijak zahřát, topiči totiž teprve přicházejí do práce,“ stěžuje si císařův pobočník hrabě Heinrich Hoyos své manželce na nelehkou službu. Jeho panovník je ranní ptáče…

„Kladu se k nohám Vašemu veličenstvu a přeji dobrého jitra,“ s těmito slovy přistupuje přesně o půl čtvrté komorník Evžen Ketterl († 1928) k lůžku rakousko-uherského císaře Františka Josefa I. (1830 – 1916).

Panovník se pomodlí a pak se přichystá ke koupeli. Mezi Ketterlovy povinnosti patří císaře namydlit a opláchnout ve vaně. Přitom se ovšem neobejde bez pomoci sluhy umývače, s nímž je ovšem těžké pořízení. Do pokoje se vpotácí muž a sotva se drží na nohou.

„Už zase jste pil,“ povzdychne si Ketterl. Umývač, jenž si v noci v hospodě notně přihnul, ovšem má na výtky odpověď.

„Protože bych se včas neprobudil, raději si posedím celou noc v hospůdce a přitom zkrátka nějaká ta sklenička padne,“ vysvětluje ochotně nadřízeným. Císař ale má pro něj slabost a všechno dlouhou dobu toleruje.

Císař František Josef I. vstává brzy ráno a celý dvůr musí s ním.
Císař František Josef I. vstává brzy ráno a celý dvůr musí s ním.

Jí totéž, co sluhové

František Josef I. si mezi 4.00 a 5.00 ranní s komorníkovou pomocí obléká uniformu. Na svoji chvíli už čeká ve služební místnosti císařský pobočník hrabě Heinrich Hoyos. V uniformě a s hlavou v dlaních se pokouší spát.

Jakmile ale zazní zvonek, okamžitě vyskočí ze židle, přičísne si vlasy, popadne aktovku a spěchá k panovníkovi.

Sedne si ke svému stolu, prostuduje audienční listinu a čeká na prvního návštěvníka, kterým je vždy osobní lékař Dr. Josef Kerzl (1841 – 1919). Doktor se poptá, jak se pacientovi daří a brzy odchází. Mocnář má železné zdraví.

Po páté hodině snídá a jí to samé, co jeho sluhové a úředníci: čerstvě upečené housky s máslem a šunkou a vše zapíjí kávou s mlékem. Nejpilnější úředník ve státě, jak se Františku Josefovi přezdívalo, po jídle usedá ke svým úředním aktům.

K ruce je mu neustále pobočník, který zodpovídá za předávání spisů mezi císařem a ministerstvem války. „Tradice a železná španělská etiketa nedovolovaly vlastně císaři, který tohoto dědictví přesně dbal, jiné zábavy než práci,“ vzpomíná Ketterl. Pokud všechno vyřídí rychleji, neúnavně žádá další akta.

Komorník Eugen Ketterl pečuje mimo jiné i o císařovy svršky.
Komorník Eugen Ketterl pečuje mimo jiné i o císařovy svršky.

Oblíbený oběd: řízek a trhanec

Od 9.00 hodin probíhají audience. Jako první přichází generální adjutant v roli císařova osobního důvěrníka, po něm hofmistr, správce dvora a nakonec ministři.

Dvakrát v týdnu za císařem smějí po desáté hodině přijít i občané, jejichž žádost už je předem projednána úřední cestou. Vojáci mají předepsanou uniformu, civilisté frak, nemají-li na něj peníze, potom národní kroj. Dámy si obléknou upnuté šaty tlumené barvy.

„Nesmíte sami oslovit císaře. V žádném případě se k němu neotáčejte zády,“ instruuje příchozí pobočník hofmistra. Císař si o dvanácté hodině uprostřed stolu mezi akty udělá místo na talíře. Z dvorní kuchyně právě dorazil oběd, přikrytý kovovým poklopem.

Dozor nad panovníkovým zdravím přejímá lékař Josef Kerzl.
Dozor nad panovníkovým zdravím přejímá lékař Josef Kerzl.

Sloužící ho přihřejí na vařiči v předpokoji apartmánu a potom servírují na stůl. Jídlo se skládá z polévky, kousku masa doplněného přílohou, sklenice piva nebo vína a moučníku.

„Menu bylo celkem prosté, podával se například řízek s přílohou a trhanec s jablečným pyré,“ vzpomíná návštěvnice císařského dvora. Po obědě znovu usedne ke svým aktům, které odpoledne občas přeruší individuální audience.

Později odpoledne panovník vyráží na krátkou procházku do Schönbrunnu, a pokud nemá moc práce, dojde až do Laxenburgu.

Seznam hostů k večeři si sám koriguje přímo císař František Josef I.
Seznam hostů k večeři si sám koriguje přímo císař František Josef I.

Hosty k večeři škrtá

Poslední a nejnamáhavější povinnosti probíhají mezi 18.00 a 20.00 hodinou. Třikrát v týdnu musí mocnář absolvovat oficiální večeře, kterých se obvykle účastní až 30 lidí, hlavně vysocí důstojníci, diplomaté, zahraniční atašé, šlechta.

Sám František Josef I. schvaluje jména a zasedací pořádek i předkládané menu. Co se mu nelíbí, jednoduše škrtne červenou tužkou. Společenská konverzace pro něj zároveň znamená jediný kontakt s vnějším světem. Servíruje se obvykle sedm chodů:

polévka, ústřice, salát, ryba, maso, dezert a sýr, k pití šampaňské nebo jiná vína. Nejpozději v 21.00 hodin následuje návrat do císařských komnat.

Panovník ještě v rychlosti přehlédne spisy, jež přinesl poslední kurýr, bere do ruky pero a u svého stolu napíše několik soukromých dopisů. „Ketterl, připravte mne na noc,“ pokyne potom svému komorníkovi.

Jednoduché lůžko už čeká, až se na něj v 21.00 hodin natáhne. Jeho pokojem i celým dvorem se pak rozhostí ticho, které potrvá až do dalšího rána.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Tragédie na South Forku: Smrtící kilometry ostnatého drátu
Skupina mužů s krumpáči a lopatami neúnavně uvolňuje zanesený odtok pensylvánské přehrady South Fork na řece Little Conemaugh. Intenzivní deště ani po několika dnech neustávají. Další početná skupinka se snaží upustit vodu z přeplněné hráze vykopáním dalšího odtoku. Dílo ale nedokončí.   „Nechte toho! Přehrada už nevydrží, musíme pryč!“ křičí jeden z pracantů. Je 31. […]
Historie
Královna Alžběta II. uměla i opravit auto
V 56 letech 6. února 1952 umírá v sídle Sandringham House v Norfolku britský král Jiří VI. (*1895). Jeho starší dcera, budoucí královna Alžběta II., tehdy pobývá v africké Keni, kde zahajuje svoji cestu po zemích Commonwealthu. Zprávu o otcově smrti Alžbětě II. (1926-2022) šetrně oznamuje její manžel, princ Philip (*1921). „Je to obrovská zodpovědnost,“ uvědomuje si tehdy 25letá […]
Historie
Bujel v pravěkých Čechách kanibalismus?
Kolem ohně sedí skupinka pralidí. Nad plameny se opéká maso a jeho vůně, šířící se kolem, brzy podráždí nosy budoucích strávníků. Maso je lidské… Nevšední hostina se chystá na jihu Moravy kolem roku 1000 př. n. l. Muž se zakousne do šťavnaté pečínky z nepřítele. Ohlodává kost a její úlomky hází za sebe do tmy. Připravení […]
Historie
Na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu vypili králové 9800 litrů vína
Karlovi IV. se roku 1335 na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu líbí., Karel I. Robert z Anjou se totiž ukáže jako štědrý hostitel, který oběma delegacím nabízí spousty jídla. „Na obědy českého krále se každodenně daly dva tisíce pět set chlebů a také z královských jídel bohatě,“ líčí uherský dějepisec Ján z Turca (1435–1488/1490). Lucemburkové se svou družinou […]
reklama
historie
V uherském Visegrádu vznikl Česko-polsko-maďarský ekonomický pakt
Během jednání Čechů, Poláků a Maďarů v roce 1335 vladaři nezapomenou ani na ekonomickou spolupráci. „Hlavním výsledkem setkání bylo zřízení nové obchodní cesty, která by obcházela základní vídeňský přístav a získala snadnější přístup na další evropské trhy,“ podtrhuje jejich hospodářské zásluhy současný maďarský autor Györgi Rácz.   Nejvíc smluv uzavřených ve Visegrádu mezi českou stranou […]
Proč se mladý Karel IV. hádal se svým otcem?
Když se Karel IV. snaží roku 1335 řešit spory s polským králem Kazimíre III. Velikým a římským císařem Ludvíkem IV. Bavorem, ještě v předvečer všech jednání a radovánek málem došlo k ostrému konfliktu mezi ním a otcem. Proradní šlechtici a rádcové chodí za Janem a připomínají mu: „Pane, mějte se na pozoru! Váš syn má v království mnoho vašich […]
Španělská chřipka: Virus, který si vybere špatného muže
Některé nemoci jsou jen nepříjemné. Jiné se ve formě epidemií přeženou světem, zanechají po sobě miliony mrtvých a v historii nepřehlédnutelnou šlápotu. Některé z nich však svět ovlivní způsobem, který není na první pohled patrný. Zatímco První světové válce dochází dech a pomalu se chýlí ke konci, epidemie zmutovaného chřipkového viru H1N1 na síle nabírá (podrobně jste […]
Německá letecká esa: Někteří měli devět životů jako kočky
Letoun Messerschmitt Me 262 pálí 24. dubna 1945 v prostoru bavorského Donauwörthu proti americkým bombardérům B-26. Pilotuje ho Günther Lützow (1912–1945), který si už připsal 108 sestřelů. Z této akce se už ale nevrátí. Jeho letoun ani tělo se nenajdou. Ve chvíli, kdy Adolf Galland (1912–1996) dostal od svého otce k 19. narozeninám kluzák, bylo o jeho osudu […]
reklama
záhady a tajemství
Kde se narodil Ježíš Kristus? A měl bratry a ženu?
Místo narození křesťanského proroka není jasné. Existují nějaké podklady pro tvrzení, že Ježíš Kristus měl bratry. A co jestli měl také manželku?   Je možné, že město Betlém, považované za místo narození Ježíše Krista, leželo trochu někde jinde, než si všichni dosud mysleli. Izraelský archeolog Aviram Ošri roku 2012 prohláasil: „Betlém v Galileji byl v době Ježíšova […]
Astrologické znamení Skopce a oslavy svátků jara
Okolo doby jarní rovnodennosti, kdy na obloze vládne znamení Berana neboli Skopce a začíná kypět nový život, slavíme Velikonoce. Samotný svátek byl převzat od židů a nazývají ho ,,Pesach“. V němčině se Velikonoce nazývají ,,Ostern“, což je odvozeno od starogermánské bohyně jara Ostary, jejíž jméno souvisí se slovem ,,Osten“, východ – a má tudíž spojitost […]
Čí jsou lidské ostatky nalezené na Vildštejně v hradním komíně?
Hrad Vildštejn v obci Skalná najdeme nedaleko Františkových Lázní. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1224, kdy je jako majitel hradu uváděn Gerold z Vildštejna. Na hradě se však v průběhu staletí vystřídalo mnoho majitelů. V majetku krutého rodu… Například roku 1531 hrad získali Viršperkové. Členové tohoto rodu byli známi svou prchlivostí a […]
Lady Wonder: Klisna, která uměla předpovídat budoucnost?
Když si manželský pár z americké Virginie pořídí hříbě, netuší, že nezískali jen pomocníka na svou farmu. Jejich kobylka se stane hvězdou, za kterou se sjíždějí lidé z celé země. Chtějí znát svůj osud, vítěze voleb anebo výsledek sportovního klání. A když jsou v koncích, přijdou za ní i detektivové! Koně jsou úžasná zvířata, o […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
iluxus.cz
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
V srdci nekonečných oceánů, kde tajemství a divy čekají na své odhalení, přichází Scenic Eclipse s novinkou, která překreslí mapu luxusního průzkumu podmořského světa. Triton 660/9 AVA, nejnovější pří
Napadli britskou flotilu žabí muži?
historyplus.cz
Napadli britskou flotilu žabí muži?
Řekli mu, že na jeho lodi dojde za půl hodiny k výbuchu. Podrobnosti však ze zadržených Italů nedostane. Kapitán britského bitevníku Valiant je na vážkách. Nakonec vydá rozkaz evakuovat alespoň spodní paluby…   Druhá světová válka ve Středomoří zuří naplno. Italové doposud schytali od Britů několik ponižujících porážek a touží po pomstě. Zaměří se na egyptskou
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
panidomu.cz
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
Ozdravné kúry jsou jednou z pěkných tradic, které zejména my ženy na jaře rády dodržujeme. V návodech na ně se ovšem skrývá malý háček. Časy se od dob našich prababiček opravdu změily. Proto vám tentokrát nabízíme moderní verzi této tradice. Tradiční jarní kúry řešily dvě věci – především přetížení jater těžkými jídly přes zimu. V
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
enigmaplus.cz
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
Přibližně 20 kilometrů východně od Olomouce stojí zdánlivě obyčejný kopec Smolná, nazývaný dříve též Smolno. Říká se, že tato část Oderských vrchů je prokletá. Může na tom být něco pravdy?  
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
nasehvezdy.cz
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
Zdá se, že herečka Veronika Žilková (62), kterou známe například ze seriálu Sedm schodů k moci, má zase hlavu plnou starostí. Když totiž sundala růžové brýle, začaly jí na partnerovi, rockerovi Jose
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
21stoleti.cz
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parc
DŮM A ZAHRADA
epochanacestach.cz
DŮM A ZAHRADA
Výstava Dům a zahrada, která se koná od 18. do 21. dubna 2024 na Výstavišti Diamant Expo v Lounech představí více než 300 prodejců okrasných rostlin, bylinek, keřů, zeleniny, cibulovin, zahradního nářadí, zahradní techniky, zahradního nábytku, hnojiv, postřiků, potravin, přírodních léčiv, ale i stavebního materiálů, topných systémů, tepelných čerpadel, fotovoltaiky, koupacích sudů, bazénů, saun a
Plněná vejce
nejsemsama.cz
Plněná vejce
Základním a tradičním symbolem Velikonoc jsou vajíčka. Váš sváteční stůl ozdobí a výborně chutnají třeba vejce plněná. Potřebujete: ✿ 5 vajec ✿ 50 g lučiny ✿ 1 lžíci majonézy ✿ 1 lžíce plnotučné hořčice ✿ 1 lžičku citronové šťávy ✿ sůl, bílý pepř ✿ špetku mleté sladké papriky ✿ hrst zelené petrželky nebo jiných bylinek 1. Vejce uvařte natvrdo, zchlaďte je a oloupejte.
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
epochalnisvet.cz
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
Mezi nejčastěji prodávané patří orchideje rodu Phalaenopsis, Oncidium a Dendrobium. Aby se jim opravdu dařilo, musíte jim věnovat tu správnou péči.   Nejdůležitější je světlo Orchidejím se nejlépe daří na parapetech oken obrácených na jih. Roztáhněte i záclony a závěsy, nepoužívejte žaluzie. Pokud i přesto začnou zasychat poupata a žloutnout listy, mají světla málo. Větrejte
Láska na konci sluchátka
skutecnepribehy.cz
Láska na konci sluchátka
S novým chytrým telefonem jsem to vůbec neuměla. Dvakrát jsem vyťukala špatné číslo. Místo švadleny to zvedl nějaký muž… Před dvěma lety jsem dostala nový moderní mobil. Jako žena nepolíbená moderními technologiemi jsem z toho nebyla moc nadšená. Vůbec jsem s ním neuměla pracovat. Jednou jsem dokonce popletla při přepisování kontaktu dvě čísla. Právě to mi
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
tisicereceptu.cz
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
Jehněčí maso nechybí na velikonočním stole ani ve Francii. Nejčastěji jde o Gigot d‘agneau (čti žigo daňó), pečená jehněčí stehna plněná česnekem. Potřebujete 200 ml kuřecího nebo zeleninového v