Už je zase večer a zdaleka jste nestihli všechno, co jste chtěli? 24 hodin na den je prostě málo! Je to pěkná smůla. Den mohl být o celých 41 hodin delší, kdyby se to ve vesmírné historii najednou nezvrtlo…
Zdá se to jednoduché. Země se otočí okolo své osy za 24 hodin a za tu dobu tedy uběhne jeden den. Jenže naše planeta na své vesmírné cestě není sama. Má dva věrné společníky, bez kterých se nehne na krok. Slunce a Měsíc.
I když se ti tři zdají dokonale sehraní, jejich soužití zdaleka není klidné – vztahy jsou pořádně napjaté. Vzájemné přitažlivosti všech tří těles vyvolávají slapové síly. Tak silné, že například ze zeměkoule postupně formují elipsoid. Dokonce se dá říci, že Měsíc a Slunce hrají o naši planetu přetahovanou!
Měsíc vítězí nad Sluncem
Gravitační síla Měsíce působí na Zemi tak mohutně, že v místě, které je mu nejblíže (a zároveň na tom protilehlém), se tvoří jakési boule. Nejenže tak vzniká příliv a odliv, ale zároveň tyto deformace tak trochu zaostávají za rotací planety.
Jako by Měsíc za ně záměrně tahal a rychlost otáčení Země se tak snažil zpomalit. A skutečně se mu to daří!
Jenže je tu i Slunce, které působí zas opačným směrem. Jak ohřívá atmosféru, ta se rozpíná a vytváří mu tak větší prostor, o který se může svou gravitací „opřít“. Naše hvězda tak planetu naopak popohání a rotaci zrychluje!
Kdo vyhraje? Přestože Měsíc je mnohem menší, k Zemi je 390x blíže než Slunce a jeho slapové síly jsou tak skoro dvojnásobné. Ve výsledku se tedy po většinu doby historie planety rotace zpomaluje. A dny prodlužují…
Čas na přestávku!
Když před 4,5 miliardami let vznikne Měsíc, pozemský den je dlouhý asi jen 10 hodin. Pak se vlivem slapových sil prodlužuje a prodlužuje, podle modelu, který nedávno vytvoří například tým astrofyziků z univerzity v Torontu.
Ti se shodnou i s výsledky jiné nezávislé studie na tom, že kdyby tento trend pokračoval podobným tempem, den by byl dnes mnohem delší. Stejné datum bychom si užívali pravděpodobně celých 65 hodin!
Proč máme tedy den jen 24hodinový? Protože asi před 2 miliardami let se proces prodlužování zastaví. A téměř miliardu let pak stojí na místě. Slunce jednoduše přestane přiznávat porážku, pořádně zabere a slapové síly Slunce a Měsíce se de facto vyruší.
Hvězdný zachránce
Zemská atmosféra je totiž tehdy mnohem teplejší než dnes. Což přinese i vyšší rychlost, kterou se sluneční světlo šíří atmosférou. Síla „tlačení“ Slunce na Zemi se tím výrazně zvětší a vyrovná se tak síle, kterou Měsíc působí opačným směrem.
Země tedy na čas nezrychluje, ani nezpomaluje. Naštěstí!
Pokud by den skutečně trval 65 hodin, ve dne by bylo mnohem tepleji a v noci zas mnohem větší zima. Celá řada živočichů by takové podmínky nezvládla a druhů by dnes žilo na planetě mnohem méně. A kdoví, zda by to nebylo fatální i pro člověka!
Ovšem pozor, nynějších 24 hodin (přesně 23 hodin, 56 minut a 4,09 sekund) není konečná. Den se už dávno zase prodlužuje – asi o 2 milisekundy za jedno století.