Domů     Den dárců krve na celém světě
Den dárců krve na celém světě
14.6.2022

14. červen je každoročně Světovým dnem dárců krve, který vyhlašuje Světová zdravotnická organizace (WHO) a Mezinárodní červený kříž.

Tento den je oslavou dárců krve a plazmy, kteří svým dobrovolným dárcovstvím vracejí život a naději pacientům, kteří se bez vzácné tekutiny neobejdou.

Sanaplasma v současné době provozuje síť 11 odběrných center pro darování plazmy v České republice. Foto: Pixabay
Sanaplasma v současné době provozuje síť 11 odběrných center pro darování plazmy v České republice. Foto: Pixabay

Dárcovství plazmy a dárcovství krve se v mnoha ohledech liší, ale mají společné to, že jsou životně důležité při pomoci vážně nemocným nebo zraněným lidem. Krev ani plazmu přitom nelze vyrobit uměle.

Je stále potřeba

Darovaná krev je nejčastěji potřeba v nemocnicích, při operacích a při ošetřování zraněných lidí při nehodách s velkou ztrátou krve.

Krevní plazma se používá k výrobě životně důležitých a nenahraditelných léků pro pacienty s hemofilií, lidi s vrozenými imunitními vadami, příjemce kostní dřeně a transplantovaných orgánů, pacienty s těžkými popáleninami, pacienty s nemocnými játry a ledvinami a hepatitidou typu B. Je proto nezbytné mít nepřetržitý přísun krve a plazmy,“ vysvětluje Jan Štěpánek ze společnosti Sanaplasma – české sítě dárcovských center plazmy, která patří do globální značky BioLife – lídra v oboru odběru vysoce kvalitní plazmy, která se zpracovává na život zachraňující léčebné přípravky.

Od svého vzniku v roce 2006 se stala jedním z předních odborníků na sběr vysoce kvalitní plazmy. Foto: Pixabay
Od svého vzniku v roce 2006 se stala jedním z předních odborníků na sběr vysoce kvalitní plazmy. Foto: Pixabay

Moderní medicína zná čtyři krevní skupiny (označují se jako 0, A, B, AB).

Objevil je český neurolog a psychiatr Jan Janský, který výsledky svého výzkumu publikoval již v roce 1907. „Jako zvláštní odměnu pro své pravidelné dárce plazmy připravila sanaplasma možnost zjistit, jakou mají krevní skupinu.

Od června bude mít každý dárce, který daroval plazmu alespoň třikrát, možnost nechat si v našich centrech vyšetřit svou krevní skupinu,“ dodává Jan Štěpánek.

Co potřebujete vědět, pokud chcete darovat krev nebo plazmu?

Dárci krve i plazmy mohou být pouze zdraví lidé, což chrání zdraví dárce i pacienta, který krev nebo plazmu přijímá. Chcete-li darovat krev nebo plazmu, musíte být starší 18 let, mladší 60 let a vážit alespoň 50 kg.

Jak darování krve, tak darování plazmy vyžaduje komplexní lékařské vyšetření a darování je povoleno pouze v případě vyhovujících výsledků. Ti, kteří pravidelně darují krev nebo plazmu, mají výhodu pravidelných lékařských a laboratorních kontrol.

Při darování krve se dárci odebírají všechny složky plné krve. Mezi dvěma odběry krve musí uplynout minimálně 56 dní, protože to je doba, kterou tělo potřebuje k zotavení. Ženy mohou darovat krev až čtyřikrát a muži až pětkrát během 365 dnů. Jeden odběr krve představuje 450 ml (±10 %), které tělo dokáže snadno nahradit.

Při darování plazmy se odebírá pouze krevní plazma, což je nažloutlá tekutina tvořená z 90 % vodou, 2 % tuky a minerály, hormony a 8 % bílkovinami. I v tomto případě je krev odebrána ze žíly.

pak je rozdělena na plazmu a červené krvinky v procesu, který se bezpečně používá již desítky let a nazývá se plazmaferéza.

Ta je používána pro výrobu léků, které zachraňují životy. Foto: Pixabay
Ta je používána pro výrobu léků, které zachraňují životy. Foto: Pixabay

Z krve je odebírána pouze plazma a červené a bílé krvinky a krevní destičky jsou vráceny dárci. Odběrové množství stanovuje lékař na základě více parametrů, ale především hmotnosti a je v rozmezí 760-890 mililitrů.

Jedním z rozdílů mezi darováním krve a plazmy je, že plazmu lze darovat častěji než krev, a to jednou za 14 dní, celkem maximálně 26x do roka v celkovém množství do 25 litrů.

Odběr plazmy je totiž šetrnější proces, neboť červené krvinky se vracejí do těla a není třeba je znovu tvořit.

Krev, nebo plazma?

Dalším rozdílem je doba trvání darování plazmy: Darování plazmy je delší proces právě kvůli plazmaferéze. Darování krve trvá obvykle 10 až 20 minut, zatímco darování plazmy trvá přibližně 45 minut. Dárci relaxují v klidném a příjemném prostředí.

Dárcovství krve není finančně kompenzováno, zatímco dárcům plazmy je čas strávený darováním plazmy v plazmaferetických centrech hrazen právě proto, že odběr trvá mnohem déle.

Jak při darování krve, tak při darování plazmy dárci dbají o své zdraví, protože je důležité, aby zůstali řádně hydratovaní. Zároveň je důležité, aby se dobře stravovali a vyhnuli se tučným jídlům, kouření a alkoholu.

Darovaná krev i plazma jsou testovány podle velmi přísných norem a postupů. Zároveň se u dárců neustále sleduje hladina bílkovin a protilátek, aby bylo zajištěno jejich zdraví a dobrá kondice.

Centra Sanaplasma brzy přejdou pod novou, jednotnou značkou BioLife. Foto: Pixabay
Centra Sanaplasma brzy přejdou pod novou, jednotnou značkou BioLife. Foto: Pixabay
Foto: Úvodní foto: Pixabay
Související články
Věda a technika
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Věda a technika
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Věda a technika
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Věda a technika
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
reklama
záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
reklama
zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Muž četl moje myšlenky…
skutecnepribehy.cz
Muž četl moje myšlenky…
Lidé kolem nás mohou mít schopnosti, o kterých nemáme ani tušení. Na lázeňském pobytu jsem zažila něco neuvěřitelného. Stalo se to před necelými třemi lety, když jsem byla na měsíčním lázeňském pobytu po jedné komplikované operaci a potřebovala jsem čas na zotavenou. Nezapomenutelné setkání Během těch několika týdnů jsem tam poznala několik zajímavých lidí, ale
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Polévka z červené řepy, která zahřeje
tisicereceptu.cz
Polévka z červené řepy, která zahřeje
Opravdu zahřeje a dodá vám nálož vitaminů. Ozdobit ji můžete nejen smetanou a bylinkami, ale třeba také slunečnicovými semínky apod. Potřebujete 1 kg červené řepy 2 lžíce másla 1 cibuli 400 g
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
enigmaplus.cz
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
Zříceninu hradu Trosky najdeme na vrcholu stejnojmenného kopce v okrese Semily v Libereckém kraji. Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Jde o jeden z našich nejnavštěvovanějších hr
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
21stoleti.cz
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou,
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
nasehvezdy.cz
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
Chvíle hrůzy si prožila herečka Halle Berry (57), které byla mylně diagnostikována pohlavní nemoc. Nakonec se ale jednalo o příznaky menopauzy. „Cítím, jako bych měla v pochvě břitvy,“ přiběhla tehd
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Churchill chystal útok na SSSR
historyplus.cz
Churchill chystal útok na SSSR
„Vracím se s pevným přesvědčením, že jsme šťastně vykročili na cestě ke světovému míru,“ nechá se krátce po jaltské konferenci slyšet americký prezident Roosevelt. Setkání protihitlerovské koalice se podle něj vyvinulo více než dobře. To britský premiér Churchill je opatrnější. Tuší, že Rusové si demokracii interpretují po svém… Zatímco Evropa slaví konec největšího konfliktu v dějinách, britský
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Využijte sílu Měsíce
nejsemsama.cz
Využijte sílu Měsíce
Sluneční rytmus určuje roční období i to, jak se fyzicky cítíte. Měsíční fáze souvisejí naopak s vaším duchovním světem. Nejvíc energie cítíte při úplňku a po něm dochází k poklesu sil. Také, když se díváte v noci na stříbrný svit měsíce, cítíte fascinaci a údiv? Celá Země je spojena s jeho měnícími se tvářemi – přibýváním, úplňkem, ubýváním a novem. Úplněk Měsíc v úplňku má největší
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami