Skip to content
reklama

3 bitvy, kdy ani přesila neznamená vítězství: Indové porazí Pákistánce díky velbloudům

Podle hodinek je sice osm hodin ráno, počasí venku ale tomu neodpovídá. Kromě neprostupné mlhy a třeskutého mrazu napadne přes 50 centimetrů nového sněhu. Tanky jsou prakticky nepojízdné, na tuto šanci finské velení čeká.

Následně si vojáci připisují první vítězství v zimní válce!

Nic není nemožné. Ostatně už v Bibli si můžeme přečíst, jak pasáček a budoucí král David zabíjí obávaného bojovníka Goliáše. K vítězství mu stačí prak, kámen a přesná muška. Vydejte se s Epochou na bitevní pole, na nichž se odehrají konflikty s překvapivým koncem.

Pevnost nebo hospoda?

Bitva u hostince Gravia

Kdy: 8. květen 1821

Počet vojáků: 120 Řeků vs. 8 000 Turků

Řecko začátkem 20. let 19. století úpí pod tureckou nadvládou. Středobodem odboje se stává Peloponés, kde vypuká jedna vzpoura za druhou. Turci si chtějí celou oblast podmanit, a tak na místo vysílají početnou armádu.

Plán: Nadávky a provokace

V čele bojů se ocitá Odysseus Androutsos (1788–1825), povstalecký velitel chce zpomalit turecký postup na Peloponés. Po ruce má asi 150 bojovníků, společně s nimi se usídlí ve stařičkém hostinci Gravia.

Ten stojí v těsné blízkosti cesty, po které turecké vojsko kráčí. Stavení rychle promění na pevnost, polorozbořený plot poslouží jako hradba. Okna a rozlehlou půdu opanují střelci. K hostinci se postupně přiblíží osmitisícové vojsko Omera Vrioniho. Albánský kapitán v tureckých službách nejdříve posílá do domu vyjednavače. Toho Řekové zabíjí a ještě soupeře počastují několika nadávkami. Turky to rozzuří a nerovnoměrná bitva začíná. Androustos ale útok odrazí, zatímco Vrioni řeší co dál, muži v hostinci si neodpustí další provokaci.

Nad domem zavlaje řecká vlajka. Druhé kolo trvá pouhých 20 minut, poté je okolí stavení nasáklé krví tureckých vojáků! Jejich druhové se utáboří nedaleko a čekají na dělostřelectvo, které má budovu srovnat se zemí.

Řekové na nic nečekají a pod rouškou tmy utíkají. Během nerovného boje umírá přes 300 Turků, jejich protivníci pohřbí na 6 svých spolubojovníků.

Hostinec u vesnice Gravia se stal svědkem mimořádné události.(Zdroj: Athanasios Toumpas / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

David a Goliáš

Bitva u Tolvajärvi

Kdy: 12. prosinec 1939

Počet vojáků: 4 000 Finů vs. 20 000 Sovětů

Setkání Davida a Goliáše, přesně tak vypadá konflikt mezi Finskem a Sovětským svazem. Díky tomu Stalin (1878–1951) nabývá dojmu, že celou operaci Rudá armáda smázne v krátkém časovém horizontu. Krutá mýlka, Finové jsou totiž na válku dobře připravení.

Přízraky z mlhy

Zdánlivá materiální převaha sovětské strany ale není tak jasná. Ve vybavení chybí například lyže, a ty jsou v zasněžené krajině potřeba jako sůl! Nedaleko vesničky Tolvajärvi, která shodou okolností dnes patří Rusku, stojí jen finská polní kuchyně.

Sověti se chtějí dostat k důležité železnici, a tak vytipují právě místo nedaleko zmíněné vísky. „Snadný cíl,“ myslí si, a tak postup na několik hodin zastaví. Do oblasti se rychle stáhnou finské jednotky pod vedení Paava Talvely (1897–1973), který rozhodne, že Sověty obklíčí přes dvě zamrzlá jezera.

Počasí hraje do karet menšímu vojsku, a tak Finové na nic nečekají. Kvůli špatné viditelnosti nemůže do bitvy zasáhnout letectvo, rozbahněný terén pro změnu zastaví tanky. Rudá armáda se ocitá pod palbou, snaží se bránit, ale nemá šanci a vydává se na ústup.

Na promrzlé zemi zůstává ležet na 5 000 sovětských vojáků, vedle toho Finové ztrácí pouze 150 mužů. Vítězství má obrovský vliv na morálku obou armád, jako bonus Sověti svému soupeři nechávají několik tanků.

blank
Sovětská armáda se těšila na finskou jednohubku. Se zlou se ale potázali.(Zdroj: Antitila / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Thermopyly 20. století

Bitva o Longewalu

Kdy: 4. – 7. prosinec 1971

Počet vojáků: 120 Indů vs. 4000 Pákistánců

Indie zažívá horké chvilky, protože na východě země vrcholí boj o bangladéšskou nezávislost. Na opačné straně se do konfliktu přimotávají také pákistánské síly.

No pasarán!

V nočních hodinách slyší hlídka, která operuje v pohraniční oblasti Longewala, zvuky obrněných vozidel. Velitel má jen dvě možnosti, buď bude čelit jasné přesile a vyčká na posily, nebo uteče. Velí asi 120 mužům, aby zůstali na pozicích.

Využívá všeho, co má po ruce. Nechá dokonce umístit značky, které upozorňují na skryté výbušniny, přestože se na místě žádné miny nenachází. Pákistánci, jejichž síla čítá na 4 000 vojáků a přes 40 tanků, zaútočí krátce po poledni.

Během střelby usmrtí na pět velbloudů. Jenže agresorovi brzo dochází dech, těžká technika doplácí na nevhodný terén. Indové rovněž využijí prakticky nulové pákistánské letecké podpory a vysílají do akce své čtyři stíhačky.

Důležitou oblast udrží a drtivě zvítězí. O život přichází dva vojáci, druhá strana napočítá přes 200 mrtvých.

blank
Jedna ze stíhaček, kterou Indové použili proti Pákistáncům.(Zdroj: Ayush / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Foto: wikimedia.commons (Zdroj: Gustave Doré / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Proč dochází k degeneraci mozku? Klíčem může být železo
21stoleti.cz

Proč dochází k degeneraci mozku?...

Neobvyklý tandem českých vědců z Přírodovědecké...
Mystický Paimpontský les: Měl zde Merlin křišťálový zámek?
epochalnisvet.cz

Mystický Paimpontský les: Měl zde...

Nedaleko zurčícího pramene se tyčí obří kamenný...
Designový klenot Českého lesa
rezidenceonline.cz

Designový klenot Českého lesa

Blahodárný klid hlubokých lesů chodského...
Svádí krásky velkou bitvu o seriálového fešáka?
nasehvezdy.cz

Svádí krásky velkou bitvu o...

MAREK LAMBORA (27) má...
Královský 10. Ples jako Brno zahájil večer českou hymnou a vlastní písní
iluxus.cz

Královský 10. Ples jako Brno...

Nejvybranější pokrmy, velkolepé zahájení,...
Zvládne Žilková všechny tyhle pohromy?
nasehvezdy.cz

Zvládne Žilková všechny...

Loňský rok nebyl pro...
Moloch: Opravdu existoval stroj na obětování dětí?
enigmaplus.cz

Moloch: Opravdu existoval stroj...

Slovo moloch v současnosti používáme většinou...
Ráj záhad: Žije v Manitobě lochneska i zabijácký medvěd?
enigmaplus.cz

Ráj záhad: Žije v Manitobě...

Odlehlou krajinou kanadské provincie Manitoba je...
Poznali jsme, že dělat dobré skutky se vyplácí
skutecnepribehy.cz

Poznali jsme, že dělat dobré...

Ocitli jsme se bez domova, byli jsme bezradní. Pak...
Pikantní vepřové kotlety podle Zdeňka Pohlreicha
tisicereceptu.cz

Pikantní vepřové kotlety...

Tohle už je vaření pro pokročilé. Recept podle vyhlášeného...
Petříkov: Lyžování jako v Rakousku
epochanacestach.cz

Petříkov: Lyžování jako v...

Ke slavnému rakouskému zimnímu...
Když kameny čistí vodu
panidomu.cz

Když kameny čistí vodu

Že se drahé kameny a polodrahokamy používají...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha