Skip to content
reklama
reklama

3 bitvy, kdy ani přesila neznamená vítězství: Indové porazí Pákistánce díky velbloudům

Podle hodinek je sice osm hodin ráno, počasí venku ale tomu neodpovídá. Kromě neprostupné mlhy a třeskutého mrazu napadne přes 50 centimetrů nového sněhu. Tanky jsou prakticky nepojízdné, na tuto šanci finské velení čeká.

Následně si vojáci připisují první vítězství v zimní válce!

Nic není nemožné. Ostatně už v Bibli si můžeme přečíst, jak pasáček a budoucí král David zabíjí obávaného bojovníka Goliáše. K vítězství mu stačí prak, kámen a přesná muška. Vydejte se s Epochou na bitevní pole, na nichž se odehrají konflikty s překvapivým koncem.

Pevnost nebo hospoda?

Bitva u hostince Gravia

Kdy: 8. květen 1821

Počet vojáků: 120 Řeků vs. 8 000 Turků

Řecko začátkem 20. let 19. století úpí pod tureckou nadvládou. Středobodem odboje se stává Peloponés, kde vypuká jedna vzpoura za druhou. Turci si chtějí celou oblast podmanit, a tak na místo vysílají početnou armádu.

Plán: Nadávky a provokace

V čele bojů se ocitá Odysseus Androutsos (1788–1825), povstalecký velitel chce zpomalit turecký postup na Peloponés. Po ruce má asi 150 bojovníků, společně s nimi se usídlí ve stařičkém hostinci Gravia.

Ten stojí v těsné blízkosti cesty, po které turecké vojsko kráčí. Stavení rychle promění na pevnost, polorozbořený plot poslouží jako hradba. Okna a rozlehlou půdu opanují střelci. K hostinci se postupně přiblíží osmitisícové vojsko Omera Vrioniho. Albánský kapitán v tureckých službách nejdříve posílá do domu vyjednavače. Toho Řekové zabíjí a ještě soupeře počastují několika nadávkami. Turky to rozzuří a nerovnoměrná bitva začíná. Androustos ale útok odrazí, zatímco Vrioni řeší co dál, muži v hostinci si neodpustí další provokaci.

Nad domem zavlaje řecká vlajka. Druhé kolo trvá pouhých 20 minut, poté je okolí stavení nasáklé krví tureckých vojáků! Jejich druhové se utáboří nedaleko a čekají na dělostřelectvo, které má budovu srovnat se zemí.

Řekové na nic nečekají a pod rouškou tmy utíkají. Během nerovného boje umírá přes 300 Turků, jejich protivníci pohřbí na 6 svých spolubojovníků.

blank
Hostinec u vesnice Gravia se stal svědkem mimořádné události.(Zdroj: Athanasios Toumpas / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

David a Goliáš

Bitva u Tolvajärvi

Kdy: 12. prosinec 1939

Počet vojáků: 4 000 Finů vs. 20 000 Sovětů

Setkání Davida a Goliáše, přesně tak vypadá konflikt mezi Finskem a Sovětským svazem. Díky tomu Stalin (1878–1951) nabývá dojmu, že celou operaci Rudá armáda smázne v krátkém časovém horizontu. Krutá mýlka, Finové jsou totiž na válku dobře připravení.

Přízraky z mlhy

Zdánlivá materiální převaha sovětské strany ale není tak jasná. Ve vybavení chybí například lyže, a ty jsou v zasněžené krajině potřeba jako sůl! Nedaleko vesničky Tolvajärvi, která shodou okolností dnes patří Rusku, stojí jen finská polní kuchyně.

Sověti se chtějí dostat k důležité železnici, a tak vytipují právě místo nedaleko zmíněné vísky. „Snadný cíl,“ myslí si, a tak postup na několik hodin zastaví. Do oblasti se rychle stáhnou finské jednotky pod vedení Paava Talvely (1897–1973), který rozhodne, že Sověty obklíčí přes dvě zamrzlá jezera.

Počasí hraje do karet menšímu vojsku, a tak Finové na nic nečekají. Kvůli špatné viditelnosti nemůže do bitvy zasáhnout letectvo, rozbahněný terén pro změnu zastaví tanky. Rudá armáda se ocitá pod palbou, snaží se bránit, ale nemá šanci a vydává se na ústup.

Na promrzlé zemi zůstává ležet na 5 000 sovětských vojáků, vedle toho Finové ztrácí pouze 150 mužů. Vítězství má obrovský vliv na morálku obou armád, jako bonus Sověti svému soupeři nechávají několik tanků.

blank
Sovětská armáda se těšila na finskou jednohubku. Se zlou se ale potázali.(Zdroj: Antitila / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Thermopyly 20. století

Bitva o Longewalu

Kdy: 4. – 7. prosinec 1971

Počet vojáků: 120 Indů vs. 4000 Pákistánců

Indie zažívá horké chvilky, protože na východě země vrcholí boj o bangladéšskou nezávislost. Na opačné straně se do konfliktu přimotávají také pákistánské síly.

No pasarán!

V nočních hodinách slyší hlídka, která operuje v pohraniční oblasti Longewala, zvuky obrněných vozidel. Velitel má jen dvě možnosti, buď bude čelit jasné přesile a vyčká na posily, nebo uteče. Velí asi 120 mužům, aby zůstali na pozicích.

Využívá všeho, co má po ruce. Nechá dokonce umístit značky, které upozorňují na skryté výbušniny, přestože se na místě žádné miny nenachází. Pákistánci, jejichž síla čítá na 4 000 vojáků a přes 40 tanků, zaútočí krátce po poledni.

Během střelby usmrtí na pět velbloudů. Jenže agresorovi brzo dochází dech, těžká technika doplácí na nevhodný terén. Indové rovněž využijí prakticky nulové pákistánské letecké podpory a vysílají do akce své čtyři stíhačky.

Důležitou oblast udrží a drtivě zvítězí. O život přichází dva vojáci, druhá strana napočítá přes 200 mrtvých.

blank
Jedna ze stíhaček, kterou Indové použili proti Pákistáncům.(Zdroj: Ayush / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Foto: wikimedia.commons (Zdroj: Gustave Doré / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Výtečný srnčí guláš
panidomu.cz

Výtečný srnčí guláš

Zimní jídlo podle našeho gusta vyzkoušejte!...
Legendární Ford Bronco v omezeném množství i v Evropě
iluxus.cz

Legendární Ford Bronco v...

Ford dnes oznámil, že na evropský trh uvede...
Muže jsem si našla přes inzerát
skutecnepribehy.cz

Muže jsem si našla přes...

Když jsem oslavila...
PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA
epochanacestach.cz

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

Město Poděbrady a jeho...
Zapečené filé se zeleninovou krustou
tisicereceptu.cz

Zapečené filé se...

Ingredience 2 ks velkých brambor 2 mrkve 8...
Nová teorie o Turínském plátně: Ježíšova tvář to prý není!
epochalnisvet.cz

Nová teorie o Turínském plátně:...

Není to pohřební rubáš z Jeruzaléma, ale ubrus z...
Tajemní Esejci: Ve své sektě měli svá vlastní pravidla
enigmaplus.cz

Tajemní Esejci: Ve své sektě...

Nikde v Bibli o nich nenaleznete ani zmínku,...
Poněkud drsná láska
21stoleti.cz

Poněkud drsná láska

Je samozřejmé, že se chobotnice také musí...
Utekl jí už mladý milenec za jinou?
nasehvezdy.cz

Utekl jí už mladý milenec...

Působí dojmem ženy,...
Proč zemřela slavná Marilyn Monroe?
enigmaplus.cz

Proč zemřela slavná Marilyn...

Slavná, krásná a prokletá. Tak by se dala...
Nevybojovala jediné. Vytoužené dítě!
nasehvezdy.cz

Nevybojovala jediné....

Krásná česká populární...