„Máš nádherné šaty,“ prohlásí perská žena na adresu svojí přítelkyně, manželky bohatého kupce. „To víš, šafránová žluť,“ ušklíbne se povýšeně oslovená kupecká panička.
S úsměvem si vychutnává pocit, že její chudší kamarádce její choť nic podobného dopřát nemůže.
Už ve starověku se v Persii a Babylónu se šafrán užívá i k barvení šatů, obuvi a také vlasů. Žlutý odstín je tehdy velmi populární a jednoznačně křičí do světa o svém majiteli:
„Jsem bohatý a tohle si mohu dovolit.“ Blizny Šafránu setého přivážejí ve středověku arabští obchodníci z Persie do Španělska, ale také do italských Benátek nebo Janova.
300 gramů tohoto vysoce ceněného koření tehdy stojí stejnou sumu jako ten nejkvalitnější jezdecký kůň.
![Blizny šafránu se sbírají ručně a jsou nesmírně drahé. FOTO: pixabay](http://epochaplus.cz/wp-content/uploads/2022/04/2-19-768x514.jpg)
Králův zákaz
Barvení šatů šafránem se ovšem později považuje za rozmařilost právě vzhledem k nákladnosti této lahůdky. Proto šafrán ve středověku putuje hlavně do jídla. Ochucuje nejenom omáčky a polévky, ale přidává se dokonce i do sladkého pečiva.
Platí, že čím movitější domácnost, tím více šafránu se v pokrmech objevuje. Vzácnou surovinou ale není radno plýtvat. V letech 1438‒1439 se v Londýně platí 183 šilinků za libru šafránu.
![Anglický krále Jindřich VIII. odmítá vzácným kořením plýtvat. FOTO: Hans Holbein the Younger/Creative Commons/CC BY-SA 4.0](http://epochaplus.cz/wp-content/uploads/2022/04/3-19-768x865.jpg)
Fintění nerozumí
Když si dámy na anglickém dvoře v 16. století barví vlasy odvarem z vzácného koření, král Jindřich VIII. (1491–1547) pro jejich fintění nemá pochopení. Mnohem raději by šafrán viděl v lahůdkách, které zaplní jeho mohutné břicho. Proto barvení vlasů vzácným kořením nemilosrdně zakáže.