Skip to content

Dahomejské Amazonky si hravě poradily s armádou mužů

Francouzi nahánějí černé otroky na loď. Nevnímají je jako lidské bytosti, ale pouhé zboží. Vyděšené výrazy v černých očích v kontrastu se svítícím bělmem jako by říkaly: „Co s námi bude?“ Část z nich nepřežije ani nalodění.

Domorodci z Dahomejské říše (dnešní západoafrický Benin) se bílých francouzských otrokářů bojí jako čert kříže. Přitom se ale jejich království na počátku 18. století samo stává postrachem západní Afriky.

Za obrovskou vojenskou silou malé země na pobřeží Guinejského zálivu stojí překvapivě ženy: drsné bojovnice Agooji, přezdívané „dahomejské amazonky“…

Odvážné ženy sestaví celou armádu a mužských nepřátel se nelekají.

Lovkyně slonů „Udělám z nich svoji osobní stráž,“ prohlásí roku 1645 dahomejský král Adu Honzoo při pohledu na skupinu válečnic, ohánějících se směle mačetou. Ženy přitom chtějí jenom lovem slonů opatřit svým lidem jídlo, když muži vyrazili do války.

Brzy se ale vycvičí v elitní bojovnice, skutečnou armádu čítající 4000 žen. Dahomejské království se díky nim stává v roce 1724, po dobytím sousední Allady i dalších území, hegemonem v oblasti. Vládne i velké části současné Nigérie.

Za vlády krále Béhanzina vyhlásí Evropané Dahomejcům válku.

Uplácí zlatým kočárem Pro Francouze Dahomejci tvoří hlavně zdroj levné pracovní síly. Místního vládce Allady Kpojzuna (jeho jméno v překladu znamená „Panter jde do lesa“) třeba uplatili nákladnými dárky včetně zlatého kočáru.

Za to je ochoten klidně prodávat své poddané otrokářům. Francouzi si na pobřeží budují obchodní stanice, například v Savi nebo Jakinu. Nahánějí otroky v okovech z vnitrozemí do přístavů, kde v bunkrech stráví několik dnů nebo týdnů bez pořádného jídla.

Žhavým železem, namočeným v palmovém oleji, jim pak na rameno nebo hrudník vypalují značky obchodní společnosti. Označkované naženou do loděk. Přetížená plavidla se potápějí a žraloci mají hostinu.

Rozloha Dahomejské říše odpovídající situaci v roce 1894.

Milionový export Vyhráno ale nemají ani ti, kteří se dostanou na nákladní lodi, které odplouvají přes oceán. „Výjimkou nebyly sebevraždy skokem do moře. Samotný transport do Ameriky trval několik měsíců a přežili ho jen ti nejsilnější jedinci,“ uvádí současná antropoložka Kateřina Mildnerová.

Proto si obchodníci s otroky vybírají většinou mladé muže do 20 let, kteří jsou také nejdražší (v roce 1808 stál jeden černý otrok 300–400 dolarů). O tom, kolik otroků se z černého kontinentu vyvezlo, se dodnes spekuluje.

„V Africe bylo zotročeno a na otrokářské lodi směřující do Nového světa prodáno nejméně jedenáct až dvanáct (a dokonce možná šestnáct) milionů jejích obyvatel,“ uvádí současný český autor Zdeněk Volný.

Polorybí socha ztělesňuje posledního dahomejského krále Béhanzina.

Skončí v show Největším nepřítelem francouzských otrokářů, kteří v oblasti obchodují z Evropanů nejvíce, se stávají právě válečnice Agooji. Neváhají na bělochy zaútočit. Jenže v roce 1890 si dahomejský král Béhanzin (1844–1906) vezme příliš velké sousto.

Jeho ženská armáda napadá království Porto-Novo, jež se nalézá pod francouzským protektorátem. Rozčílení Evropané vyhlašují Dahomejcům válku. V sérii 24 bitev, uskutečněných v letech 1890‒1894, nemají amazonky s mačetami a křesadlovými puškami proti francouzskému dělostřelectvu a puškám opakovačkám velkou šanci.

Přesto jdou do osobních soubojů a statečně nepřátelům sekají hlavy. Nakonec jich ze 4000 zbude pouhých 50 a většina jich odpluje do Ameriky. V Novém světě najdou uplatnění v show Buffala Billa. Dahomejské království se roku 1904 stává součástí kolonie Francouzská Západní Afrika.

Foto: looptt.com, wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Manžel o ni musí bojovat s kolegou
nasehvezdy.cz

Manžel o ni musí bojovat...

Seriálová hvězda LUCIE...
Festival vína VOC Znojmo místo května v září
epochanacestach.cz

Festival vína VOC Znojmo místo...

Festival vína VOC Znojmo...
Vražedná komanda v uniformách vzor Sépie 007
enigmaplus.cz

Vražedná komanda v...

Rodinka sedící před televizní obrazovkou ani...
Vztahy v době pandemie
21stoleti.cz

Vztahy v době pandemie

Více než rok trvající pandemie prověřila kvalitu...
Záhadná hora Krudum: Bloudí zde duše mrtvých horníků?
epochanacestach.cz

Záhadná hora Krudum: Bloudí zde...

V chráněné krajinné...
Hybridní válka pirátů z Omiše
enigmaplus.cz

Hybridní válka pirátů z Omiše

Válka vedená nekonvenčními prostředky a realizovaná...
Rozpoutala Agáta válku?
nasehvezdy.cz

Rozpoutala Agáta válku?

Herečka Dana...
Subaru Outback: Prémiové jízdní vlastnosti, paket, i skutečná hodnota
iluxus.cz

Subaru Outback: Prémiové...

Nová generace Subaru Outback je příkladnou...
Nadčasové stěny v obýváku
rezidenceonline.cz

Nadčasové stěny v obýváku

Vzdušný interiér patří v oblasti bytového designu k...
Město duchů San Zhi: Leží na něm temná kletba?
epochalnisvet.cz

Město duchů San Zhi: Leží na...

Výstavba futuristického města se zastavila, co tam...
Čeští zoologové zmapovali šíření hlodavců z Asie do Evropy. Pomohly jim genetické stopy z doby ledové.
21stoleti.cz

Čeští zoologové zmapovali...

Mezinárodní tým vedený Pavlem Stopkou z...
VIDEO: V Egyptě objevili prastaré město
enigmaplus.cz

VIDEO: V Egyptě objevili...

Archeologové v Egyptě si připisují další objev. Poblíž...