Domů     Čtvrtou průmyslovou revoluci řídí digitalizace: Jak bude fungovat továrna budoucnosti?
Čtvrtou průmyslovou revoluci řídí digitalizace: Jak bude fungovat továrna budoucnosti?
26.9.2019

„Lidé často nevědí, co chtějí, dokud jim to neukážete,“ prohlásí s potutelným úsměvem Steve Jobs. Právě jeho fantazií poháněné neurony stvoří telefon budoucnosti, hudbu smrsknou do kapsy a z tabletů udělají víc než jen líbivou „placku“. Svět ale míří ještě výš…

Lidstvo už má za sebou tři průmyslové revoluce. Tu první odstartuje vynález mechanického tkacího stroje roku 1784, v druhé hraje na konci 19. století prim elektřina a montážní linky a třetí průmyslová revoluce se nese v duchu automatizace.

A co ta čtvrtá, na jejímž prahu právě stojíme? Tam si hlavní roli přisoudí digitalizace. Co nás s ní čeká a nemine? Přijměte exkluzivní pozvánku do továren budoucnosti!

Chytré systémy se v budoucnu uplatní nejen v továrnách, ale i v dalších odvětvích, jako je zemědělství nebo meteorologie.
Chytré systémy se v budoucnu uplatní nejen v továrnách, ale i v dalších odvětvích, jako je zemědělství nebo meteorologie.

Hudba budoucnosti

Stroj vedle stroje, robot vedle robota. Každý z nich má přesné instrukce, co má dělat. S precizností hodnou mistra plní předem definované úkoly do puntíku. Vzájemná propojenost mezi nimi navíc dotáhne výrobní proces k dokonalosti.

Stroje totiž nejenže přeberou veškeré rutinní operace, ale budou schopné se učit a zdokonalovat. Kdyby místo nich byli lidé, už by se dávno pohádali, onemocněli, zlenivěli, ale stroje pracují pořád na 100 procent.

„Vše řídí jakýsi centrální mozek, přičemž všechny vypínače a přístroje jsou propojeny datovým kabelem nebo bezdrátově,“ píše se v knize Smart revoluce: Budoucnost přichází právě teď. Továrny budoucnosti překonají hranice jedné budovy.

Do digitalizovaného výrobního procesu totiž začne mluvit samotný zákazník, který z pohodlí svého domova ovlivní vše, co stroje následně vyrobí. Hudba budoucnosti, na které už se dnes intenzivně pracuje!

Na obchoďáky zapomeňte!

Sedíte si pohodlně v křesle. Za sebou máte pravidelnou ranní dávku běhu a jen čekáte, až se vám tep i dech zklidní. Pozorujete při tom svoje boty, se kterými máte už hezkých pár stovek kilometrů za sebou.

Chtělo by to nové, a tak vytáhnete mobil, několikrát ťuknete a už druhý den vyrážíte v úplně novém obutí.

Lidé se o práci v nové revoluci bát nemusejí. Tu manuální za ně sice udělá stroj, ale člověk vtiskne všemu vlastní myšlenku.
Lidé se o práci v nové revoluci bát nemusejí. Tu manuální za ně sice udělá stroj, ale člověk vtiskne všemu vlastní myšlenku.

V barvě, která vám ladí k běžeckému outfitu, a tvaru, který dokonale kopíruje vaši nohu. Toto není výjev z žádné vzdálené budoucnosti. Podobné nákupy budou realitou už za pár let.

Zdlouhavému a mnohdy nic nepřinášejícímu bloumání po obchodních centrech bude v tu chvíli definitivní konec.

První vlaštovku v tomto směru vypouští do světa obuvnický gigant Adidas, který ve spolupráci se společností Siemens pracuje na kompletně digitalizovaných továrnách SPEEDFACTORY. Tu najdete například v německém Ansbachu nebo v americké Atlantě.

Třikrát rychleji

SPEEDFACTORY usnadňuje komerční hromadnou výrobu, takže každý zákazník dostane přesně to, co chce. A to přímo na místě a rychleji než kdy předtím,“ nechá se slyšet viceprezident pro technologické inovace obuvnického gigantu Adidas Gerd Manz.

Běžně si vývoj sportovní obuvi a jeho následná výroba ukrojí z kalendáře 18 měsíců. Díky novým metodám by se celé martyrium mohlo smrsknout na několik týdnů. V budoucnosti klidně i na pár hodin. Co přesně bude oním magickým výrobním klíčem?

Odpověď zní digitální dvojče, které se vytvoří ze všech výrobních zařízení a procesů. Právě s pomocí těchto 3D modelů půjde simulovat jednotlivé kroky výroby, které se následně promítnou do reálného prostředí a času.

Už dnes se v Ansbachu takto tvoří boty pro běžecké nadšence v Londýně a do budoucna zde firma plánuje vyrábět 500 000 bot ročně! Veškerou výrobu mají na starosti roboti, kteří vyrábějí boty třikrát rychleji oproti tradiční výrobě.

Kdo nevěří, ať se dívá

Dokonalé tenisky už máte, ale co kdybychom vám řekli, že můžete sledovat celou jejich výrobu od začátku do konce?

V chytrých továrnách SPEEDFACTORY gigantů Adidas a Siemens vyrábějí roboti boty třikrát rychleji oproti tradiční výrobě.
V chytrých továrnách SPEEDFACTORY gigantů Adidas a Siemens vyrábějí roboti boty třikrát rychleji oproti tradiční výrobě.

I to bude možné díky továrnám budoucnosti. Lépe než u tenisek to ale využijete například u potravin, které jsou už dnes pod drobnohledem zákazníka.

Zelenina z ekologického zemědělství, maso od farmářů, paštiky bez konzervantů a cukrovinky bez barviv – to je oč tu běží. V současné době musíte tyto informace pracně hledat na titěrných etiketách.

Řadě zde uvedených detailů ale zákazník buď nerozumí, nebo nevěří. Tak proč ho do výrobního procesu nezapojit přímo!

Od pole po obchod

Díky takzvanému blockchainu budete moci sledovat výrobní proces každého produktu krok za krokem.

„Vyvíjíme první sledovací aplikaci pro potravinářský průmysl, kde díky naší platformě MindSphere budete moci sledovat celý životní proces produktu,“ chlubí se společnost Siemens. Jak to bude fungovat? Příkladem může být obyčejný pytlík chipsů.

Než se například při hokejovém zápasu nebo na narozeninové párty zakousnete do lahodného bramborového lupínku, budete moct zjistit jeho životní pouť.

Od bramborového pole, přes sklad, dopravu i samotné zpracování, jako je krájení, smažení a kořenění, ale i balení a následnou distribuci do obchodů.

Blockchain zajistí, že veškeré informace hlídá každá ze zúčastněných stran navzájem a takto se dostanou až k samotnému zákazníkovi.

Je váš oblíbený model v obchodech vyprodaný? Žádný problém. Stačí sednout k internetu a boty si nechat jednoduše vyrobit!
Je váš oblíbený model v obchodech vyprodaný? Žádný problém. Stačí sednout k internetu a boty si nechat jednoduše vyrobit!

Práce bude!

A skláři nebudou mít co žrát,“ prohodí Stella Zázvorková ve slavné české komedii Pelíšky v okamžiku, kdy uvidí plastovou skleničku. V souvislosti s digitalizací vyvstává obdobná otázka – bude vůbec potřeba lidí v tomto digitalizovaném věku?

Odpověď je jasná – ano! Stroje sice vykonají potřebnou činnost, ale lidský faktor je nutný k tomu, aby stroje vymýšlel a řídil. Zpočátku sice ubude pracovních míst, ale časem vzroste poptávka po pracovnících s vyšší kvalifikací.

Právě ty se budou starat o chod strojů. „Průmysl 4.0 přinese výrobu s téměř nulovými mezními náklady,“ míní americký ekonom Jeremy Rifkin, podle kterého to bude mít dopad hlavně na zaměstnanost.

Kdo nebude dělat v továrnách, bude se moci uplatnit hlavně v sociálních službách či neziskových. Zkrátka v odvětvích, které dnes pokulhávají! Navíc díky rostoucímu blahobytu budou lidé dostávat peníze i v dobách, kdy nebudou pracovat!

V budoucnu přenecháte manuální práci strojům a vy si budete užít jen plody jejich práce a peníz ze společenského blahobytu.
V budoucnu přenecháte manuální práci strojům a vy si budete užít jen plody jejich práce a peníz ze společenského blahobytu.

Mohlo by vás také zajímat:

Chytrá motorka

Průmysl 4.0 svá ostrá chapadla zabředává do nejrůznějších oblastí, dopravu nevyjímaje.

Hlavní roli hraje během výroby jednotlivých komponentů, ale o slovo se hlásí i během následujícího užívání.

Příkladem za všechny může být otevřená operační systém MindSphere od společnosti Siemens. Ten totiž vybavil závodní motorku speciálními senzory, které sledují každý pohyb jezdce.

Následně mu předloží přehled o tom, kde dělá chyby nebo kde je potřeba přidat či ubrat.

Ať už během tréninku nebo při samotném závodu sbírají čidla informace z motorky a jejího okolí. Jedná se o rychlost, zrychlení či zpomalení, náklon motorky, okolní teplota či pozice.

Ve výsledku pak jezdec uvidí všechny svoje chyby. Pokud například brzdil na nesprávném místě, systém to vyhodnotí a nabídne dotyčnému lepší variantu. Díky tomu může příště projet zatáčku rychleji a zároveň bezpečněji.

Na první pohled nepoznáte, že se jedná o chytrou motorku, čidla jsou totiž důmyslně ukryta pod kapotáží, aby nedošlo k jejich případnému poškození.

V současné době testuje chytrou motorku česká závodnice Petra Fuchsíková, která se v Evropě řadí mezi špičku v amatérských závodech.

Továrna budoucnosti v Praze

Továrnu budoucnosti si můžete vyzkoušet už dnes, a to přímo v naší stověžaté Praze. České vysoké učení technické totiž ve své budově v pražských Dejvicích jednu takovou zprovoznilo.

Nese název Testbed a najdete tady například stroje s milimetrovou přesností, které přemisťují kostky lega, nebo robotického barmana či robota na výrobu kávy.

Mozkem centra je několik supermoderních počítačů, které veškeré dění řídí. Je možné si zde vyzkoušet, jak funguje automatizovaná a digitalizovaná výroba, či simulaci virtuální reality.

Český institut informatiky a kybernetiky při ČVUT tady spolupracuje s několika mezinárodními giganty.

Výrobce dopravních letadel Airbus si tady testuje systém komunikace s dodavateli, zatímco Škoda Auto zde hledá optimální rozložení výrobních buněk ve výrobní hale.

Foto: Archiv
Související články
Věda a technika
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Věda a technika
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Věda a technika
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Věda a technika
Dav a jeho psychologie: Má svou kolektivní mysl?
Člověk je tvor společenský a potřebuje se sdružovat do skupin, v nichž mizí pocity duševní prázdnoty a samoty. A je naprosto nepodstatné, jestli se jedná například o demonstraci, posezení s přáteli či společné sportování. Anglický filozof a fyziolog Wilfred Trotter ve své knize „Instinkty stáda během míru a války“ píše, že člověk je přístupnější hlasu […]
reklama
zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
Nejdražší vejce světa: Fabergého klenot má hodnotu 432 miliónů korun
Car potřebuje skvostný a neotřelý dárek pro svoji ženu k 20letému výročí zásnub, které připadá na Velikonoce. Jeho dvorní klenotník mu přání splní. Vyrobí přenádherné vejce, které je zároveň šperkem. Carská velikonoční tradice je na světě.   Ruský car Alexandr III. (1845–1894) v roce 1885 pověřuje petrohradského zlatníka německého původu Petera Carla Fabergého (1846–1920), aby vytvořil dárek […]
reklama
lifestyle
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
5x nejstarší jídla světa: Ládovali se prdelačkou už bojovníci starověké Sparty?
Banda mužů usedne po tvrdé práci k ohni. Z torny vytáhnou chleba. Je starý – a tvrdý tak, že se ani nedá užvýkat. Nevadí! Proto je tu acquacotta. A bude to právě tento pokrm, kterému vděčíme za pohádkovou sekerkovou polévku.     Pekelně ostrá kaše harrisa Na pultech obchodů můžete někdy vidět harissu či harísu […]
Tamales: Lahůdka stará přes 10 000 let
Kukuřičnou mouku uvaříte v pořádně osoleném kuřecím vývaru, do kterého přisypete anýz. Přidáte lžíci vepřového sádla a za chvíli máte hotové základní těsto. A teď už je to na vás.   Jste přesvědčení masoteriáni? Pak přidejte kuřecí, vepřové, hovězí nebo rovnou od každého kus. Chuť zvýrazněte chilli papričkami, případně dodejte zeleninu, měkký sýr a olivy. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
nejsemsama.cz
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
Záněty močových cest patří k častým onemocněním, která dokážou znepříjemnit život. Trpí jimi především ženy. Zvláště v jarních měsících může obyčejné prochladnutí skončit bolestmi a pálením při močení, zvýšenou teplotou a krví v moči. Jak se proti infekci účinně a jednoduše bránit? Buďte v teple Prostydnutí patří mezi rizikové faktory vzniku zánětu močových cest, proto si dejte pozor na prochladnutí zejména
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
historyplus.cz
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
Velkorysé ubytování, dobré jídlo, spousta času ke studiu. Na první pohled si Karel Ludvík Napoleon nemůže na pobyt v severofrancouzské pevnosti Ham stěžovat. Až na to, že zde má jako vězeň strávit celý zbytek života. S tím se však nehodlá smířit. Ve chvíli, kdy v pevnosti probíhají rekonstrukční práce, převleče se za zedníka a uteče! Ve vězení skončí
Vzácná fosilie je podvod
21stoleti.cz
Vzácná fosilie je podvod
Sto let vzbuzuje italská zkamenělina plaza úžas, zejména svou výjimečně zachovalou kůží, která se u fosilií starých 280 milionů let takřka nevidí. Psalo se o ni v knihách i článcích, až nyní ji ale vě
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
epochalnisvet.cz
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený.
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
epochanacestach.cz
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
V Královéhradeckém kraji si každý najde to svoje! Pokud nejste milovníky lyžování nebo běžkování, nemusíte se bát, že byste se tady během zimních měsíců nudili. Přinášíme vám tipy na skvělé výlety, během nichž objevíte mnoho utajených koutů kraje. Když využijete veřejnou dopravu, neutratíte za výletování celou výplatu. Za svůj výlet se určitě nezapomeňte odměnit vyhlášenými
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
panidomu.cz
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
iluxus.cz
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
České zastoupení značky Hennessy, ve spolupráci s iniciativou Sázíme Česko, nedávno prokázala, že udržitelnost je pro ně více než jen fráze. Během akcí, které se konaly 12. a 13. dubna, dokončila skup
Svádí Tomešovou během natáčení?
nasehvezdy.cz
Svádí Tomešovou během natáčení?
Roztomilá herečka Michaela Tomešová (32) má mnoho tajných ctitelů. A to nejen mezi sledujícími na sociálních sítích, ale nejspíš i v hereckých řadách. Zakoukat se do ní dokonce měl i pohledný herec
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
enigmaplus.cz
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
V březnu 2011 se v malé pohraniční vesnici Dulali v nigerijském státě Bauchi odehrává něco neuvěřitelného. Několik stovek tamních obyvatel bezprostředně po ranní modlitbě v místní mešitě na obloze spa
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Našel si mě v parku snad duch studenta?
skutecnepribehy.cz
Našel si mě v parku snad duch studenta?
Seděla jsem na lavičce a učila se na zkoušku. Najednou mě oslovil mladík a celou látku mi vysvětlil během chvíle. Pak se po něm slehla zem. Jako studentka vysoké školy jsem se ráda učila v parku nedaleko domova. Měla jsem tam svou oblíbenou lavičku, kde byl klid i hezký rozhled po parku. Cítila jsem se tam v bezpečí, i když musím říct,