Kdyby došlo k největší katastrofě a z planety by zmizely všechny rostliny a jiné zdroje potravy, najde se místečko, kde se schovávají zárodky záchrany lidstva. 250 miliónů semen. Některé z nich jsme poslali i my!
Mrazivé prostředí norského souostroví Špicberky nedaleko správního střediska Longyearbyen. Právě tady najdete jeskyni zaslíbenou, nejcennější sklad světa.
Nápad shromažďovat semínka, ze kterých jednou mohou znovu vyklíčit suroviny pro základní potraviny, dostanou Norové na začátku tisíciletí. Myšlenka skvělá, jen najít vhodné místo.
Přírodní mrazák
Semena se sice udržují pomocí chladících generátorů, kdyby ale náhodou vypadly z provozu, teploty pod bodem mrazu budou semínka udržovat stále v perfektním stavu. Díky poloze prakticky nehrozí, že by bylo místo zatopené, i kdyby roztál všechen sníh.
Na položení základního kamene dohlíží 19. června roku 2006 nejen norští představitelé, jsou pozváni i premiéři Švédska, Finska, Dánska či Islandu. Než se ale vybuduje bezpečná kapsle pro semínka, uběhnou skoro dva roky.
Jeskyňka za 100 milionů!
26. února 2008. Další magické datum. Norské úložiště začíná rozmnožovat své zásoby z tuzemských zdrojů, ale už se hlásí další země, které by rády přispěly také svými plody do pomyslného mlýna z pískovcového masivu. Pevnosti, která Nory vyjde v přepočtu na skoro 100 miliónů korun!
Možná něco pustíme
Na projektu se podílí mezinárodní organizace Global Crop Diversity Trust. „Jde o nejrozmanitější úložiště semen všech zemědělských plodin,“ pochvaluje si Cary Fowler, předseda zmíněné organizace.
Zároveň připouští, že nějaké to semínko by mohlo opustit brány špicberské kobky i v případě, kdyby se neotřásla Země. „Většina zemí má své banky semen.
Kdyby se jim nedopatřením některá ztratila, najdou je zde,“ vyzývá Fowler státy, aby ze svého bohatství přispěly do mezinárodní zásobárny.
Darujme hrášek i dubáček
Troškou přispěje v roce 2015 i Česká republika. Do špicberské banky odcestují vzorky hlavně zeleniny a obilnin původních českých odrůd, jako jsou pšenice, ječmen nebo žito.
Na soudný den tu už tak pět let čekají například hrách setý, len setý, speciálně jeho odrůda Šumpereckého Textiláku, dubáček, čili salát nebo Přerovská dlouhá mrkev. Řadí se tak mezi více jak milion druhů plodin právě v celkovém množství 250 milionů vzorků.
Sníh je problém
Aby ale banka skutečně splnila svůj účel, musí se udržovat v bezvadném stavu. A jak se ukazuje, roztávání sněhu začíná být problém. Sice zatím nezaplaví jeskyni, nějaká voda do ní ale proniká a vytváří nepříznivou vlhkost. V takovém prostředí by semena nevydržela stovky let, jak experti slibují.