Skip to content
reklama
reklama

Krásná válka: Herecké sexbomby těší vojáky v zákopech

Může se zdát, že přináší jen smrt a utrpení, když ale na pódiu napochodují spoře oděné dámy a oblíbený komik za mikrofonem spustí smršť vtipů, zdá se válka pro její účastníky o něco snesitelnější…

Prezident USA Franklin D. Roosevelt (1882–1945) už v roce 1940 moc dobře ví, že vstup Ameriky do druhé světové války je jen otázkou času. Proto se rozjede vlna povolávacích rozkazů. Aby se ale mladým rekrutům životní zlom lépe snášel, rozhodne se jim Roosevelt pobyt v armádě o něco zpříjemnit.

V roce 1941 je tak na jeho přímou žádost založena nezisková společnost United Service Organizations Inc. (USO), pokoušející se vojákům na frontě vlít ztracený elán do žil prostřednictvím živých vystoupení tanečnic, hudebníků, herců i hereček.

Ty největší filmové krásky

Vzhledem k tomu, že Hollywood od samého začátku války touží ukázat svůj patriotismus, nemá USO o adepty z řad celebrit nouzi. Hvězdy stříbrného plátna neohroženě vyrážejí do polních podmínek, některé zadarmo, některé za taxu 10 dolarů denně.

Na improvizovaných pódiích se střídají herečky Judy Garlandová (1922–1969), Betty Grableová (1916–1973) nebo Rita Hayworthová (1918–1987). Zvláště ta poslední, rusovlasá kráska s velkýma uhrančivýma očima, je na roztrhání.

Poté, co během jednoho turné navštíví šest vojenských táborů a rozdá tisíce autogramů, vrátí se domů do Texasu, kde se nervově zhroutí.

blank
Během druhé světové války se vojákům snaží zpříjemnit život mimo jiné Rita Hayworthová

Bylo to děsivé…

Stejně dopadne zpěvačka, herečka a tanečnice Ann Millerová (1923–2004) poté, co absolvuje skoro padesátku vystoupení pro zraněné vojáky. „Šli jsme z oddělení na oddělení. Zpívali jsme, tančili a snažili se pozvednout morálku těch zlomených mužů.

Leželi tam bez rukou, nohou – bylo to děsivé a srdcervoucí,“ vzpomíná. Daleko na marodku ale nemají ani samotní účinkující, vystupující často doslova na dostřel nepřítele. V únoru 1943 se nad Lisabonem zřítí letadlo, ve kterém zahyne zpěvačka a herečka Tamara Drasinová (asi 1905–1943) a vážně se zraní hvězda Broadwaye Jane Fromanová (1907–1980). Ta se přesto v roce 1945 vrátí na frontu o berlích, aby opět pobavila vojáky.

blank
V Koreji štafetu převezme Marilyn Monroe.

Blonďatý anděl přijíždí

Přesto, že na konci druhé světové války je USO největším podnikem, jaký kdy americký šoubyznys vyprodukoval, v prosinci 1947 je organizace rozpuštěna. Naštěstí pro vojáky jen na tři roky, do té doby, než se v roce 1950 začnou americké jednotky angažovat v korejské válce.

A tak může v rámci USO přijet potěšit muže v uniformách i ta nejkrásnější z nejkrásnějších. Blonďatý anděl, jehož fotografii má ve skříňce tehdy snad každý voják – božská Marilyn Monroe (1926–1962). Ta kvůli cestě do Soulu přeruší v roce 1954 líbánky s manželem Joem DiMaggiem (1914–1999) a nelituje.

„Byla to ta nejlepší věc, která se mi kdy stala. Nikdy nezapomenu na líbánky – s 45. divizí. Přijeďte se podívat do San Franciska,“ loučí se s vojáky po čtyřech únorových dnech se slzami v očích. Později se nechá slyšet, že tehdy v Koreji se poprvé „cítila jako hvězda“.

Kde je válka, tam je USO

USO dobře funguje i během dalších válek. Třeba té ve Vietnamu, kde zorganizuje téměř 5000 představení. Nadšeným vojákům se předvede třeba tvrďák John Wayne (1907–1979) nebo vnadná Jayne Mansfieldová (1933–1967). Komik Steve Martin (*1945) pro ně vtipkuje během války v Zálivu (1990–1991), na základnu v Iráku dorazí v prosinci 2003 mezi jinými Bruce Willis (*1955). Jeho kolega Robin Wiliams (1951–2014) ten samý rok pak baví svými vtipy o tehdejším prezidentovi Georgi W. Bushovi (*1946) vojáky na letišti v Bagdádu.

blank
Robin Williams je pacifista, ale také vlastenec. A tak neváhá odjet za vojáky do války.
Foto: allthatsinteresting.com, pinterest.com, historynet.com,stripes.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

UFO nad Bajkalem: Jsou tajemná světla zodpovědná za pád letadla?
enigmaplus.cz

UFO nad Bajkalem: Jsou tajemná...

Už řadu let si místní předávají příběhy o...
Blahodárné bublinky v pohodlí domova
rezidenceonline.cz

Blahodárné bublinky v...

S příchodem chladných dnů je pro naše tělo...
Osmdesátiletý kardiak, pracující čtyřicátník nebo student-mileniál – telemedicína umí se zdravím pomoci každému z nich
epochalnisvet.cz

Osmdesátiletý kardiak, pracující...

Digitalizace zrychluje. České zdravotnictví díky ní čeká posun k...
Snaží se utajit těhotenství?
nasehvezdy.cz

Snaží se utajit těhotenství?

Moderátorka Lucie Borhyová...
Svíčková na smetaně
tisicereceptu.cz

Svíčková na smetaně

Ta pravá se připravuje ze svíčkové, ale dobře...
Požádá brzy Soukup Hanychovou o ruku?
nasehvezdy.cz

Požádá brzy Soukup...

Jako by k sobě patřili...
Co se stalo se dvěma ze tří portugalských bratrů mořeplavců?
enigmaplus.cz

Co se stalo se dvěma ze tří...

Krátce poté, co Kolumbus objevil břehy...
Nejmenší česká zoo Chleby
epochanacestach.cz

Nejmenší česká zoo Chleby

Severně od Nymburka...
Aby se okna stále leskla
panidomu.cz

Aby se okna stále leskla

Někdo mytí oken nesnáší, někdo tuhle práci...
Duch ochránil rodinný klenot
skutecnepribehy.cz

Duch ochránil rodinný klenot

Před velkým stěhováním jsme...
Mýdlo vlastně na všechno
iluxus.cz

Mýdlo vlastně na všechno

Primárně je to tuhý šampon pro...
Genetické hrátky nekončí: Dočkáme se návratu tasmánského tygra?
21stoleti.cz

Genetické hrátky nekončí:...

Americko-australský vědecký tým se chystá v...