Potřebujete nové oblečení? Dříve se šlo ke švadleně, dnes si objednáme něco přes internet. A jak to bude za pár let? Prostě zadáme parametry a pošleme pokyn k tisku!
Rozruch začíná už 4.března 2013, když na módní přehlídce v Ace Hotelu v newyorském Manhattanu vkročí na molo americká burleskní tanečnice Dita Von Teese (*1972). Na sobě má futuristicky vzhlížející šaty, na kterých byste švy a nitě hledali opravdu marně.
Návrhář Michael Schmidt žádnou nit nepoužil – šaty navrhne na iPadu a e-mailem pošle architektu Francisi Bitontimu. Ten je upraví na míru umělkyně a vytiskne na 3D tiskárně!
Celé šaty jsou vytvořeny z nylonových dílků propojených klouby, aby byly pružné a pohyblivé. Po seskládaní všech částí jsou nakonec obarveny a ozdobeny 12 000 krystaly Swarovski! Kdy se asi takových dočkáme i v obchodech, jak slibují tvůrci?
Od bot až po kabát
Zhruba 10 let už tiskne šaty také nizozemská návrhářka Iris van Herpenová (*1984). Její modely, inspirované divokou přírodou a nezkrotnými živly, jsou z pryskyřice a zatím připomínají spíš sci-fi.
Když však v roce 2015 představuje svou tištěnou kolekci izraelská studentka designu Danit Pelegová (*1989), už byste našli i takové kousky, ve kterých byste neváhali vyjít na ulici.
Návrhářka vše tiskne ze speciálního flexibilního vlákna na domácí 3D tiskárně, od bot přes sukně, šaty až po kabát.
Práce je to zatím zdlouhavá a velmi nákladná, jeden kus se tiskne třeba 300 hodin a vyšel by vás téměř na 90 000 Kč. Návrhářka však doufá, že cena 3D tisku v budoucnu klesne a i její modely se dostanou do našich skříní.
3 rozměry nestačí!
3D tisk znamená, že nějaké zařízení vyrábí rovnou trojrozměrné tvary. Nemáme jen ploché kusy látky, které se musí sešít, aby vytvořily požadovaný oděv.
Vědci z laboratoře Self-Assembly Lab v Massachusettském technologickém institutu se však rozhodnou dát oblečení rozměr ještě čtvrtý. A tím je čas!
Automatický pletací stroj vyrobí nejprve oděv ve tvaru trubice. Ten se pak nasadí na figurínu upravenou dle našich rozměrů, na níž ho dotvaruje robotické rameno pracující za pomocí tepla. Jednotlivá vlákna se teplem zkrátí a látka se tak trochu scvrkne. Přesně v těch místech, kde potřebujeme.
„I když nosíte stejnou velikost jako jiná osoba, rozhodně nemáte stejnou postavu,“ vysvětluje jeden ze záměrů šatů zvaných 4D-Knit Dress zakladatel laboratoře Skylar Tibbits. Teď vám šaty konečně padnou jako ulité!
Každý den „jiné“
Co když přiberete? Na jinou příležitost bude vhodný jiný styl? Anebo změníte vkus a namísto přiléhavých šatů budete chtít nadýchané s volány? Žádný problém, speciální vlákno ze směsi nylonu, polyesteru a viskózy si i po zahřátí zachovává původní pružnost. A již hotové 4D šaty půjdou za pomoci tepla upravovat znovu a znovu!
Myslí se i na údržbu, šaty bude možné dát na studený program do pračky.
Projekt 4D Knit Dress, který je poprvé představen na konci loňského roku v Bostonu, bojuje proti takzvané fast fashion – levné módě, kterou si podle trendů snadno koupíme, a poté se jí zase zbavíme.
Na dobu, kdy nebudou přetékat naše skříně ani textilní kontejnery, si ale musíme přeci jen chvilku počkat…