Celosvětová zásoba ropy se odhaduje na 1000 miliard barelů. Při současné spotřebě to znamená, že dojde zhruba za 30 let. Co se pak stane? Svět se od základů změní – z ropy se totiž vyrábí úplně všechno.
Od benzinu přes léky a oblečení až k výrobkům z umělé hmoty. Za přispění ropy se pěstuje 95% veškerých potravin. Jak moc jsme na výrobcích z ropy závislí?
Především budeme hladovět, pokud nevymyslíme jiné způsoby, jak pěstovat potraviny. K ročnímu nasycení jednoho Američana nebo Evropana je zapotřebí 1500 litrů ropy.
Zemědělství je dnes absolutně závislé na umělých hnojivech a postřicích proti škůdcům – a ta se vyrábějí z ropy. K výrobě 1 kilogramu dusíku pro hnojivo je zapotřebí 1,8 litru nafty.
Veškeré zemědělské stroje se samozřejmě pohánějí naftou či benzínem, stejně jako letadla, lodě a automobily, které pak potraviny rozvážejí po celém světě. Za každou 1 kalorií vyráběných potravin se ukrývá 10 kalorií z ropy.
4000 výrobků z ropy
Nebudeme mít počítače, auta, televize ani telefony, téměř nic z toho, co dnes považujeme za samozřejmost. Člověk každý den používá více než 4 000 produktů, které pocházejí z ropy.
Vyrábí se z ní veškerý plast – a naše civilizace je doslova závislá na výrobcích z umělých hmot.
Mluvíme o domácích spotřebičích, palubních deskách automobilů, pneumatikách, plastovém nádobí, izolacích kabelů, lepidlech, barvách, rozpouštědlech, polystyrenu, umělých vláknech a stovkách dalších produktů.
Například na výrobu 1 počítače se průměrně spotřebuje množství ropy vážící 10x více než samotný počítač.
Když dojdou léky…
Bez ropy bude daleko obtížnější léčba nemocí. Například k výrobě aspirinu se celá staletí používala vrbová kůra. Z té se totiž dala získat kyselina salicylová – hlavní surovina na přípravu aspirinu.
Z 1 kilogramu vrbové kůry se ale získá pouhých 27 gramů aspirinu. Proto se dnes aspirin vyrábí uměle z ropy. Kyselina salicylová je dnes součástí mnoha léků proti bolesti, horečce nebo k potlačení zánětů.
Díky ropě máme i uměle vyráběné vitamíny, jejichž spotřeba se rok od roku zvyšuje.
Parfémy, rtěnky a golfové míčky
Bez minerálních olejů získávaných z ropy by se ženy musely obejít bez parfémů a rtěnek. Také make-up obsahuje většinou různé oleje, tuky, parfémy, vosky a barviva – a tyto látky většinou pocházejí z ropy. Muži by si zase nezahráli hokej, fotbal nebo golf.
Moderní puky se vyrábějí ze směsi syntetické a přírodní gumy, fotbalové míče se sice dříve vyráběly z kůže, ta ale nasakuje vodu a míč je pak těžký. Golfové míčky zase obsahují umělý kaučuk (polybutadien).
Naděje v nedohlednu
Museli bychom se vrátit ke skleněným lahvím, PET lahve bez ropy nevyrobíme. Stejně jako potravinářské obaly nebo igelitové pytlíky a tašky. Méně bohaté země navíc používají ropné produkty k výrobě elektřiny. Jde zhruba o 7 % celkové světové produkce.
Až jednou ropa opravdu dojde, vrátíme se do doby před 150 lety. Jedinou nadějí je, že to té doby vědci vymyslí možnost, jak a čím ropu nahradit. Zatím se nám to v celoplanetárním měřítku vůbec nedaří.