I když ho necítíme pomocí svých smyslů, magnetické pole Země existuje a funguje. Jaký vliv má na člověka a zvířata? Přestanou pracovat navigační systémy? Zmizí zemská atmosféra?
Když Země vznikala, její celé jádro bylo tekuté. To se změnilo zhruba před 2,5 miliardy až 500 miliony let, kdy se železo zevnitř začalo ochlazovat a přeměňovat v pevné skupenství.
Do vnější, kapalné vrstvy se pak vytlačovaly lehčí prvky, jako je křemík, hořčík a kyslík. Tento proces se děje dodnes, vnitřní jádro se stále upevňuje. Podle vědců vzniklo zemské magnetické pole před 3,5 miliardy let. Rozprostírá se okolo celé naší planety.
Působí v něm magnetická síla, které pohání zemské jádro. Vytváří se elektrickým proudem, který vzniká prouděním tekutého vnějšího zemského jádra, které leží mezi pevným vnitřním jádrem a zemským pláštěm. Svou roli hraje nikl a železo, z nichž je jádro tvořeno.
40 km za rok
Magnetické pole nemá konstantní podobu, neustále se pohybuje a mění svou sílu. Bylo prokázáno, že se v průběhu let polarita planety velmi často měnila.
Vědci zjistili, že se tak děje jednou za přibližně 500 000 let, kdy dochází k záměně severního a jižního pólu. Magnetické póly se totiž neustále pohybují.
Zpočátku činila jejich rychlost asi 10 km za jeden rok, v posledních několika desetiletích se zrychlují přibližně na 40 km za rok. Za posledních 100 let se severní magnetický pól posunul o 1100 km.
Rakovina i výpadky elektřiny
Pole se nejen posouvá, ale také slábne. Za poslední dvě století zesláblo o 15 %. To by mohlo znamenat závažný problém, jelikož bude na naši planetu více působit sluneční vítr a kosmické záření.
Vědci se obávají, že kvůli vyšší radiaci i UV záření to povede k nárůstu případů rakoviny nebo k výpadkům rozvodných a komunikačních sítí.Velký vliv má magnetické pole také na živočichy. Závisí na něm tažní ptáci, mořské želvy, krabi, včely nebo lososi.
Vědcům se zatím nepodařilo zjistit, jaké ústrojí jim k tomu pomáhá. Pravděpodobně je tím místem sítnice oka, možná také miniaturní kuličky železa uvnitř ptačího ucha.
Změny v mozku
I lidské tělo má vlastní magnetické pole. Neurony v nervové soustavě jsou nosiči elektrického náboje a v buňkách se nachází ionty kovů.
Studie prokázaly, že při krátkodobém působení magnetického pole o frekvenci 0,01–5 Hz dochází ke změnám v mozku a objevují se bolesti hlavy, zhoršuje se celkový zdravotní stav.
Čím vyšší je magnetická aktivita, tím delší je menstruační cyklus žen a také průběh porodu je přímo závislý na změnách v geomagnetickém poli.
Co kdyby magnetické pole nebylo?
Vědci také zkoumali, co by se stalo, kdyby magnetické pole přestalo existovat. Nastal by velký problém s technologiemi a také s navigací.
Změnila by se i polární záře, která se vytváří u obou pólů, když magnetické pole nasměruje nabité částice přicházející ze Slunce do horních vrstev atmosféry. Bez ochrany magnetosféry by povrch Země neustále bombardovaly smrtící částice kosmického záření.
Sluneční vítr by taky mohl odvát naši atmosféru a přišli bychom o nezbytný kyslík.