Domů     Co jste netušili o štěstí?
Co jste netušili o štěstí?
19.9.2022

Štěstí je s námi ve chvíli, kdy nějaká událost dopadne v náš prospěch. Anebo když máme pocit spokojenosti a radosti. Chápali jsme ho ale vždycky stejně?

Je to blahobyt a nezkrotná svoboda,“ píše řecký filozof Platón (427-347 př. n. l.) ve spisu Gorgias. Podle Aristotela (384-322 př. n. l.) není štěstí žádná náhoda, ale „výsledek rozumově vedeného života“.

S příchodem křesťanství štěstí trochu ztrácí smysl – lidé usilují hlavně o spásu. „Štěstí je jen iluze!“ tvrdí v 18. století německý filozof Immanuel Kant (1724-1804).

Angličan John Stuart Mill (1806 -1873) ve štěstí věří a bere ho jako objektivní měřitelnou veličinu.

A skotský myslitel Francis Hutcheson (1694-1746) před štěstím varuje! Lidé mají pocit, že ho mohou získat zvenčí, a propadají třeba hráčské vášni.

Kdo potká kominíka, má štěstí! Těm ostatním totiž může shořet dům. Foto: Kakaket / Pixabay.
Kdo potká kominíka, má štěstí! Těm ostatním totiž může shořet dům. Foto: Kakaket / Pixabay.

Je v rukou božích

A kdo rozhodne o tom, jestli se na nás štěstí usměje? Někdo věří na náhodu, jinde je to na vůli boží!

Nejznámější je římská bohyně Fortuna, ztělesnění štěstí a úspěchu. Ale i neštěstí a nepředvídatelnosti lidského osudu.

Římané bohyni zasvětí řadu chrámů a slaví i její svátek, 24. června. Oblíbí si ho hlavně otroci – právě díky Fortuně se totiž otrok Servius Tullius (6. stol. př. n. l.) stane králem!

Fortuna má samozřejmě i další kolegyně. Především řeckou Tyché, nestálou krasavici rozhodující o osudech druhých.

Hledejte kominíka!

Kdo nemá svou bohyni, štěstí mu přinese kominík! Dnes už spíše symbolicky, dříve však byli kominíci skutečným štěstím pro dům i vesnici. Kdyby nevyčistili komíny ucpané sazemi, docházelo by k mnoha požárům!

A proč na kominíky saháme? Tradici prý má na svědomí Marie Terezie (1717-1780). Nevěří zámeckému kominíkovi, že vysmejčil všechny komíny, a pro jistotu mu přejede rukou po kabátu. Když ji má celou od sazí, řekne: „Máš štěstí.“

Podkovu nezapomeňte pověsit tímto směrem. Obráceně vám štěstí nepřinese. Foto: pasja1000 / Pixabay.
Podkovu nezapomeňte pověsit tímto směrem. Obráceně vám štěstí nepřinese. Foto: pasja1000 / Pixabay.

…muška jenom zlatá!

Nesmrtelnou hlášku o štěstí si spojujeme s filmem Škola základ života (1938). Přirovnání je ale téměř o šedesát se starší!

Zasvěcení dobře vědí, že student ve slavné scéně recituje verše Adolfa Heyduka (1835-1923). „Štěstí! Co je štěstí? Muška jenom zlatá, která za večera kol tvé hlavy chvátá…“

Bez legendárních hereckých výkonů Jaroslava Marvana (1901-1974) a Ladislava Peška (1906-1986) by ale epická báseň Dědův odkaz (1878) jistě nebyla tak slavná.

Magické symboly

Jak udržet doma štěstí? Pověste si nad dveře podkovu! Železo, ze kterého je vyrobena, zažene zlé duchy. A už od středověku funguje proti čarodějnicím. Pozor, musí viset do písmene U, aby vám z ní štěstí nevypadalo!

Místo podkovy můžete použít sošku slona. Fungovat by to mělo stejně! Nejvíce štěstí nosí Ganesha (neboli Ganapati či Vinayaka), hinduistický bůh s několika hlavami a sloní hlavou.

V Německu či některých severských zemích vedou prasátka! Už pro staré Germány je prase posvátným zvířetem, objevuje se na mincích a v 16. století dokonce i na kartách místo žolíka. Přinést má štěstí, blahobyt i bohatství.

Jetel mívá lístky tři. Co když ale vyroste čtyřlístek? Vědci stále netuší, kde se čtyřlístky berou, a stejné je to i se štěstím. Jsou s ním spojeny v mnoha kulturách, patrně již od 17. století.

Už v dobách antiky si lidé schovávají do kapsy králičí packu! Králík je symbolem štěstí, plodnosti a úrody. A jakou nožku zvolit? Podle pověry nejlépe levou zadní, z králíka zastřeleného při pátečním úplňku.

Čím víc střepů, tím víc štěstí. Foto: Hans / Pixabay
Čím víc střepů, tím víc štěstí. Foto: Hans / Pixabay

Jak ho přivolat?

Pokud amulety nefungují, lze vyzkoušet různé rituály. V každém koutu světa samozřejmě věří jiným. A záleží také na tom, k čemu zrovna štěstí potřebujete.

Chystáte se na zkoušku nebo pracovní pohovor? V Srbsku vedle vás rozlijí vodu! Ženíte se nebo vdáváte? V Nizozemsku nezapomeňte zasadit strom.

Začíná nový rok? Pokud jste v Dánsku, doneste přátelům před dům všechno nádobí, které jste za ten uplynulý rozbili. V Číně zas vše špatné vymeťte spolu se smetím ze dveří!

Začíná nový měsíc? Pokud jste zrovna ve Velké Británii, řekněte hned po probuzení slovo „králík“. Anebo „bílý králík“. Zapomněli jste? Ještě to můžete zachránit „černým králíkem“, než půjdete spát.

Šťastné číslo si každý může vybrat svoje vlastní. Na sedmičky však věří v mnoha zemích světa. Foto: geralt / Pixabay.
Šťastné číslo si každý může vybrat svoje vlastní. Na sedmičky však věří v mnoha zemích světa. Foto: geralt / Pixabay.

K čemu jsou střepy?

Rozbili jste sklenici či hrnek? Nevadí, střepy nosí štěstí!

Porcelán lidé vyrábějí již dlouhá staletí, sklo dokonce pár tisíc let. Obojí je však dlouho drahým a vzácným zbožím!

Cokoliv rozbít tedy v dřívějších dobách velmi zamrzí – proto se lidé chtějí vidinou štěstí trochu utěšit

Všude samé sedmičky!

Kolik je dnů v týdnu? Barev v duze nebo divů světa? Kolik rozlišujeme světadílů a kolik měla Sněhurka trpaslíků?

V Bibli najdeme 7 smrtelných hříchů nebo 7 dnů stvoření světa, ve starověké alchymii zas 7 hlavních kovů (stříbro, rtuť, měď, zlato, železo, olovo a cín), spojených se 7 tehdy známými „planetami“ (Měsíc, Merkur, Venuše, Slunce, Mars, Jupiter, Saturn).

Sedmička je prostě jedinečná, a tedy i nejšťastnější! Ovšem ne všude! V Číně rozhodně preferují 8, která nosí nejen štěstí, ale i bohatství. Slovo „osm“ zní v čínštině podobně jako „vydělat si jmění“.

Jak si přivodit pocit štěstí? Možná by stačilo jen správné naprogramování mozku. Foto: GDJ / Pixabay.
Jak si přivodit pocit štěstí? Možná by stačilo jen správné naprogramování mozku. Foto: GDJ / Pixabay.

Štěstí ve hře…

… neštěstí v lásce! Pokud však přeci jen stojíte o to první, směle do toho, pomoci si můžete třeba některým ze způsobů výpočtů pravděpodobnosti. Ovšem ani správně zvolená taktika vám štěstí nezaručí. Anebo ano?

Podle vědců ke štěstí (či aspoň pocitu štěstí) stačí už samotné hraní! Když před dvěma lety na Oxfordské univerzitě zkoumají data lidí hrajících videohry, dojdou k závěru, že vášniví hráči vykazují mnohem větší duševní pohodu.

Dá se vyrobit?

Jak se stát šťastným člověkem? Z vědeckého pohledu by prý mohlo stačit nastavit něco v mozku!

Vědci již po řadě výzkumů vědí, že pocit štěstí souvisí s jistou oblastí v temenním laloku! Čím je aktivnější, tím je člověk štastnější.

Experimenty překvapivě dokazují, že nevedou boháči, úspěšní lidé či třeba čerstvě zamilovaní, ale meditující osoby! Například francouzský mnich Matthieu Ricard (*1946) je při monitorování mozku označen na nejšťastnějšího člověka na planetě.

Foto: úvodní foto: PublicDomainPictures / Pixabay 1-5: Pixabay
Související články
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
reklama
zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se