Domů     Co jste netušili o štěstí?
Co jste netušili o štěstí?
19.9.2022

Štěstí je s námi ve chvíli, kdy nějaká událost dopadne v náš prospěch. Anebo když máme pocit spokojenosti a radosti. Chápali jsme ho ale vždycky stejně?

Je to blahobyt a nezkrotná svoboda,“ píše řecký filozof Platón (427-347 př. n. l.) ve spisu Gorgias. Podle Aristotela (384-322 př. n. l.) není štěstí žádná náhoda, ale „výsledek rozumově vedeného života“.

S příchodem křesťanství štěstí trochu ztrácí smysl – lidé usilují hlavně o spásu. „Štěstí je jen iluze!“ tvrdí v 18. století německý filozof Immanuel Kant (1724-1804).

Angličan John Stuart Mill (1806 -1873) ve štěstí věří a bere ho jako objektivní měřitelnou veličinu.

A skotský myslitel Francis Hutcheson (1694-1746) před štěstím varuje! Lidé mají pocit, že ho mohou získat zvenčí, a propadají třeba hráčské vášni.

Kdo potká kominíka, má štěstí! Těm ostatním totiž může shořet dům. Foto: Kakaket / Pixabay.
Kdo potká kominíka, má štěstí! Těm ostatním totiž může shořet dům. Foto: Kakaket / Pixabay.

Je v rukou božích

A kdo rozhodne o tom, jestli se na nás štěstí usměje? Někdo věří na náhodu, jinde je to na vůli boží!

Nejznámější je římská bohyně Fortuna, ztělesnění štěstí a úspěchu. Ale i neštěstí a nepředvídatelnosti lidského osudu.

Římané bohyni zasvětí řadu chrámů a slaví i její svátek, 24. června. Oblíbí si ho hlavně otroci – právě díky Fortuně se totiž otrok Servius Tullius (6. stol. př. n. l.) stane králem!

Fortuna má samozřejmě i další kolegyně. Především řeckou Tyché, nestálou krasavici rozhodující o osudech druhých.

Hledejte kominíka!

Kdo nemá svou bohyni, štěstí mu přinese kominík! Dnes už spíše symbolicky, dříve však byli kominíci skutečným štěstím pro dům i vesnici. Kdyby nevyčistili komíny ucpané sazemi, docházelo by k mnoha požárům!

A proč na kominíky saháme? Tradici prý má na svědomí Marie Terezie (1717-1780). Nevěří zámeckému kominíkovi, že vysmejčil všechny komíny, a pro jistotu mu přejede rukou po kabátu. Když ji má celou od sazí, řekne: „Máš štěstí.“

Podkovu nezapomeňte pověsit tímto směrem. Obráceně vám štěstí nepřinese. Foto: pasja1000 / Pixabay.
Podkovu nezapomeňte pověsit tímto směrem. Obráceně vám štěstí nepřinese. Foto: pasja1000 / Pixabay.

…muška jenom zlatá!

Nesmrtelnou hlášku o štěstí si spojujeme s filmem Škola základ života (1938). Přirovnání je ale téměř o šedesát se starší!

Zasvěcení dobře vědí, že student ve slavné scéně recituje verše Adolfa Heyduka (1835-1923). „Štěstí! Co je štěstí? Muška jenom zlatá, která za večera kol tvé hlavy chvátá…“

Bez legendárních hereckých výkonů Jaroslava Marvana (1901-1974) a Ladislava Peška (1906-1986) by ale epická báseň Dědův odkaz (1878) jistě nebyla tak slavná.

Magické symboly

Jak udržet doma štěstí? Pověste si nad dveře podkovu! Železo, ze kterého je vyrobena, zažene zlé duchy. A už od středověku funguje proti čarodějnicím. Pozor, musí viset do písmene U, aby vám z ní štěstí nevypadalo!

Místo podkovy můžete použít sošku slona. Fungovat by to mělo stejně! Nejvíce štěstí nosí Ganesha (neboli Ganapati či Vinayaka), hinduistický bůh s několika hlavami a sloní hlavou.

V Německu či některých severských zemích vedou prasátka! Už pro staré Germány je prase posvátným zvířetem, objevuje se na mincích a v 16. století dokonce i na kartách místo žolíka. Přinést má štěstí, blahobyt i bohatství.

Jetel mívá lístky tři. Co když ale vyroste čtyřlístek? Vědci stále netuší, kde se čtyřlístky berou, a stejné je to i se štěstím. Jsou s ním spojeny v mnoha kulturách, patrně již od 17. století.

Už v dobách antiky si lidé schovávají do kapsy králičí packu! Králík je symbolem štěstí, plodnosti a úrody. A jakou nožku zvolit? Podle pověry nejlépe levou zadní, z králíka zastřeleného při pátečním úplňku.

Čím víc střepů, tím víc štěstí. Foto: Hans / Pixabay
Čím víc střepů, tím víc štěstí. Foto: Hans / Pixabay

Jak ho přivolat?

Pokud amulety nefungují, lze vyzkoušet různé rituály. V každém koutu světa samozřejmě věří jiným. A záleží také na tom, k čemu zrovna štěstí potřebujete.

Chystáte se na zkoušku nebo pracovní pohovor? V Srbsku vedle vás rozlijí vodu! Ženíte se nebo vdáváte? V Nizozemsku nezapomeňte zasadit strom.

Začíná nový rok? Pokud jste v Dánsku, doneste přátelům před dům všechno nádobí, které jste za ten uplynulý rozbili. V Číně zas vše špatné vymeťte spolu se smetím ze dveří!

Začíná nový měsíc? Pokud jste zrovna ve Velké Británii, řekněte hned po probuzení slovo „králík“. Anebo „bílý králík“. Zapomněli jste? Ještě to můžete zachránit „černým králíkem“, než půjdete spát.

Šťastné číslo si každý může vybrat svoje vlastní. Na sedmičky však věří v mnoha zemích světa. Foto: geralt / Pixabay.
Šťastné číslo si každý může vybrat svoje vlastní. Na sedmičky však věří v mnoha zemích světa. Foto: geralt / Pixabay.

K čemu jsou střepy?

Rozbili jste sklenici či hrnek? Nevadí, střepy nosí štěstí!

Porcelán lidé vyrábějí již dlouhá staletí, sklo dokonce pár tisíc let. Obojí je však dlouho drahým a vzácným zbožím!

Cokoliv rozbít tedy v dřívějších dobách velmi zamrzí – proto se lidé chtějí vidinou štěstí trochu utěšit

Všude samé sedmičky!

Kolik je dnů v týdnu? Barev v duze nebo divů světa? Kolik rozlišujeme světadílů a kolik měla Sněhurka trpaslíků?

V Bibli najdeme 7 smrtelných hříchů nebo 7 dnů stvoření světa, ve starověké alchymii zas 7 hlavních kovů (stříbro, rtuť, měď, zlato, železo, olovo a cín), spojených se 7 tehdy známými „planetami“ (Měsíc, Merkur, Venuše, Slunce, Mars, Jupiter, Saturn).

Sedmička je prostě jedinečná, a tedy i nejšťastnější! Ovšem ne všude! V Číně rozhodně preferují 8, která nosí nejen štěstí, ale i bohatství. Slovo „osm“ zní v čínštině podobně jako „vydělat si jmění“.

Jak si přivodit pocit štěstí? Možná by stačilo jen správné naprogramování mozku. Foto: GDJ / Pixabay.
Jak si přivodit pocit štěstí? Možná by stačilo jen správné naprogramování mozku. Foto: GDJ / Pixabay.

Štěstí ve hře…

… neštěstí v lásce! Pokud však přeci jen stojíte o to první, směle do toho, pomoci si můžete třeba některým ze způsobů výpočtů pravděpodobnosti. Ovšem ani správně zvolená taktika vám štěstí nezaručí. Anebo ano?

Podle vědců ke štěstí (či aspoň pocitu štěstí) stačí už samotné hraní! Když před dvěma lety na Oxfordské univerzitě zkoumají data lidí hrajících videohry, dojdou k závěru, že vášniví hráči vykazují mnohem větší duševní pohodu.

Dá se vyrobit?

Jak se stát šťastným člověkem? Z vědeckého pohledu by prý mohlo stačit nastavit něco v mozku!

Vědci již po řadě výzkumů vědí, že pocit štěstí souvisí s jistou oblastí v temenním laloku! Čím je aktivnější, tím je člověk štastnější.

Experimenty překvapivě dokazují, že nevedou boháči, úspěšní lidé či třeba čerstvě zamilovaní, ale meditující osoby! Například francouzský mnich Matthieu Ricard (*1946) je při monitorování mozku označen na nejšťastnějšího člověka na planetě.

Foto: úvodní foto: PublicDomainPictures / Pixabay 1-5: Pixabay
Související články
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
reklama
svět zločinu
Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
Na jedné straně je to inteligentní člověk. Na straně druhé jeho veškeré znalosti a zkušenosti přebíjejí emoce. Zloba, nenávist, touha po pomstě. A tak se jednoho dne vydá na vražednou výpravu. Má seznam smrti, který začne naplňovat.   Když se tento kluk narodí, dostává jméno a příjmení, které u nás má svého času kdekdo. Jmenuje […]
Utrpení v drápech Černého pantera
Ztichlým výstavným domem se uprostřed noci tiše plíží maskovaný muž. Přišel unést bohatou dědičku. Náhoda mu přihraje do cesty její dceru, a tak opouští vilu se zcela jinou kořistí, než pro kterou si přišel. Výkupné ale bude požadovat stejně. Do prvních deseti let věku je Donald Nappey jen jeden z tisíců obyčejných anglických kluků. Jenže […]
Vrah Martin Vlasák: Popravil dva lidi kvůli pár tisícovkám
Řidiči taxi je nezvykle horko. Zákazník, kterého veze, mu nahání husí kůži. Než se podívá do zpětného zrcátka, proletí mu hlavou projektil. Na místě umírá, vrah bere jeho vůz a jede za další obětí.  Za dvojnásobnou chladnokrevnou vraždu si Martin Vlasák od soudu odnese doživotní trest. Dodnes sedí ve věznici na Mírově. Patří mezi skoro […]
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
reklama
lifestyle
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
Guru designu Philippe Starck se inspiruje fresnelovou čočkou
Nepozorný zákazník by si mohl myslet, že se jedná o alkohol, jenže Perrier je přesný opak. Na druhou stranu jeden ze zakladatelů tekutinu přirovnává k šampaňskému. K 160. výročí si chutná voda nadělí dárek: Novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck!     Evropou zrovna kráčí […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a