Stačí si na internetu zadat do vyhledávače výraz „scientologie“. Co vám vyjede? Fotografie amerického herce Toma Cruise. Dělá scientologii největší reklamu, směru však propadne daleko víc celebrit, proto se mu někdy říká „církev slavných“.
Do společenství patří například i herečka Kirstie Alleyová (*1951) nebo její parťák z filmů Kdo pak to mluví John Travolta (*1954). Ten ale scientologii dobrou reklamu moc neudělá.
Když zemře po epileptickém záchvatu jeho syn Jett (1992–2009), pozornost veřejnosti se obrátí na církev, které herec holduje.
Lidé obviňují scientologii, že nedovolila herci dopřát synovi takovou zdravotní péči, aby mohl žít dál, protože postižení lidé jsou pro toto hnutí v tabu.
Sci-fi začátek
Americký spisovatel L. Ron Hubbard (1911–1986) miluje sci-fi a vědeckofantastickou literaturu. Chce však víc než jen psát teorii, proto dá dohromady myšlení, kterému se říká dianetika. Zjednodušeně se tento směr zabývá vztahem myšlení a těla s cílem se léčit.
Podle Hubbarda naše psychika během ne zrovna příjemného období ukládá do mysli vzpomínky, tzv. engramy, které později negativně ovlivňují náš život. Engram je spojený s fyzickou bolestí, kterou mohou vyvolat drogové opojení či úraz.
Vlastní náboženství
Cílem myšlení je odbourat právě tyto engramy, proto lidé nemají holdovat návykovým látkám, zapovězeny jsou víceméně i zásahy do těla.
Myšlení, které se později transformuje právě do scientologie, tak v podstatě rozklíčovává, proč členové hnutí odmítají transfuzi nebo operace, díky čemuž je hnutí kritizováno.
Hubbard dokonce zakládá i nadaci Dianetika, ta ale po necelých dvou letech zbankrotuje, proto spisovatel vymýšlí v roce 1952 právě hnutí scientologie.
Církev, nebo sekta?
Scientologie patří mezi komunity, které si moc dobře hlídají, aby neuniklo ven víc, než je bezpodmínečně nutné. Členové chodí na kurzy, aby se nejen vzdělávali, ale aby i vydrželi ctít pravidla.
Na každém školení se tak v podstatě dostávají o úroveň výš, pokud jsou připraveni. Pokud ne, není problém. Vše vyřeší detoxikační program. Toto vše si lidé tučně zaplatí.
Za takovou „nalejvárnu“ pak dojdou manipulativně k závěru, že psychiatři jim nepomohou, zatímco scientologická pravidla ano.
Jak změřit mozek?
Směr nepracuje jen se vzdušnými zámky. Aby měl něco hmatatelného, že jeho učení funguje, měří svým členům stav mysli. Používá k tomu tzv. E-meter.
Přístroj, který umí vyhodnotit, zda se člověk ve své mysli zbavil nežádoucích engramů a jestli je tedy jeho mysl čistá.
Ničí rodiny a vydírají?
Na jedné straně zatracují války a násilí, když ale vtáhnou lidi do svých řad, nechtějí, aby se vymanili. Proto, pokud někdo z blízkých členům scientologii rozmlouvá, hnutí prý nastoupí a zlikviduje i vztahy v rodinách. A ovečky vesele platí příspěvky dál.
Jde odhadem o největší náboženský byznys, před pár lety se majetek církve odhaduje na 100 miliard dolarů. Na celém světě je asi milion členů scientologie, nejvíc v USA. U nás by počet těchto věřících šel napočítat asi do 400 členů.