Domů     Chudák Franz Josef: Bratra mu popraví a syn spáchá sebevraždu
Chudák Franz Josef: Bratra mu popraví a syn spáchá sebevraždu
7.11.2022

Mocnář vládne svému Rakousko-Uhersku dlouhých a neuvěřitelných 68 let! Lidé ho vnímají jako jedinou jistotu v překotné době, kdy se svět seznamuje s elektřinou, ulice zaplavují automobily či na mapách přibývají nové státy. Srdce obyvatel si získá také kvůli smutným ránám osudu, které mu život uštědří.

Jen si to představte, František Josef I. (1830–1916) během několika let přichází o většinu svých milovaných.

Bratra, s nímž prožije podstatnou část dětství, manželku, kterou okouzlí jeho cílevědomost, a v neposlední řadě syna a následníka trůnu, do něhož vkládá veškeré naděje. To je na jediného člověka ažaž!

Mexické dobrodružství Maxmiliána Habsburského skončí tragicky. (Cesare Dell´Acqua / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Mexické dobrodružství Maxmiliána Habsburského skončí tragicky. (Cesare Dell´Acqua / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Dobrodruh s tragickým koncem

Kdo: Maxmilián I. Mexický

Vztah: Bratr

Osud: Popraven

Jen málokdo by zkusil tipnout, že jeden z Habsburků povede středoamerickou zemi. Maxmiliánovi I. Mexickému (1832–1867) se to na pár měsíců povede, za exotickou zkušenost ale zaplatí nejvyšší cenu.

Bratrská láska rezaví

Už od malička prokazuje vysokou inteligenci. Přežije tvrdý vyučovací dril, podle záznamu tráví studiem až 55 hodin týdně! Vyrůstá s o dva roky straším bratrem Františkem Josefem, a tak se celou dobu snaží sourozence překonat.

Upozorňuje na sebe vtípky a trefnými průpovídkami. Nakonec se rozhodne pro kariéru u námořnictva. V osobním životě pojme za manželku belgickou princeznu Charlottu (1840–1927), dceru belgického krále Leopolda I. (1790–1865).

Postupem času se objevují trhliny mezi Maxmiliánem a starším bratrem, mocnáři vadí, že jeho sourozenec podporuje liberální myšlenky. I přesto ho jmenuje místokrálem v Itálii, ale po pár letech ho musí odvolat.

Do poklidného arcivévodova života vstupuje v roce 1859 mexický faktor. V zemi totiž zuří občanská válka a tamní konzervativci vidí v Maxmiliánovi ideálního vládce, jenž má zklidnit situaci. Nejdříve odmítne. Záhy ale začne přemýšlet.

Uvědomí si, že na žádný trůn v Evropě neusedne a Mexiko je jedinečnou šancí. Do celé situace se vkládá také Napoleon III. (1808–1873), jehož jednotky udělají z Mexika císařství.

Proti všem

Maxmilián kývne, rozezlený František Josef ale po bratrovi žádá, aby se vzdal všech rakouských titulů. Budoucí mexický císař dopluje do přístavu Veracruz koncem května 1864. Zarazí ho chladné přijetí, ale nedá na sobě nic znát.

Okamžitě se ujme vlády, své sídlo si zřídil na Chapultepeckém hradě, posvátném místě Aztéků. Mexická anabáze začne ale nabírat zcela jiný směr, císař si kvůli liberálním reformám rozkmotří katolickou církev.

Svou trošku do mlýna přidávají také Spojené státy, jenž podporují bývalého prezidenta a revolucionáře Benita Juaréze (1806–1872). Maxmiliána opouští štěstí a hlavně spojenci. Odjíždí manželka, která mu chce vyjednat podporu v zahraničí.

Svá vojska stahuje i Napoleon. Na to čekají republikáni a zaútočí na hlavní město, císař se stáhne do Querátara. V jednom z klášterů Maxmilián a jeho souputníci odolávají téměř dva měsíce, po zradě jednoho z generálů ale skončí ve vězení.

Čeká na něj válečný soud, od něhož odchází s trestem smrti. Na jeho podporu se ozve řada tehdejších osobností, ale rozsudek to nezmění, 19. června 1867 ho vyvlečou s dvěma nejvěrnějšími druhy z cely.

„Ať žije Mexiko,“ zvolá krátce před tím, než jeho život vyhasne. Tělo je nabalzamováno a po půl roce dorazí do Evropy!

Korunní princ Rudolf si prožene hlavou kulku, s otcem si prakticky v ničem nerozumí. (Schuhmann / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Korunní princ Rudolf si prožene hlavou kulku, s otcem si prakticky v ničem nerozumí. (Schuhmann / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Císařský enfant terrible

Kdo: Korunní princ Rudolf

Vztah: Syn

Osud: Spáchal sebevraždu

Když se chodbami rozezvučí dětský křik, všichni se okamžitě zajímají o pohlaví miminka. Císařovna porodí manželovi vytouženého syna, kterému dají jméno Rudolf (1858–1889).

Máte dceru, princi!

Přichází na svět po dvou sestrách. František Josef je z vymodleného synka doslova na větvi. Chce z něj mít pořádného vojáka a ideálního nástupce na trůn. Rudolf je ale úplně jiný než otec. Císař chce synátora zocelit, najímá kvůli tomu různé vychovatele.

Jeden z nich Rudolfovi pořádně pocuchá nervy, nutí ho ke koupání ve studené vodě. V noci mu zase zničehonic střílí u hlavy z pistole. V té chvíli se do výchovy vkládá císařovna a drastického vychovatele nahrazuje jiný.

Z hlediska školy projevuje Rudolf technický talent a sklony k umění, otec však zoufale trvá na vojákovi. Neposednému synovi, který má pověst citově chladného intelektuála, najdou nevěstu na belgickém dvoře.

S princeznou Štěpánkou (1864–1945) se ožení roku 1881. Údajně se mu moc nelíbí, ale Rudolf se to snaží překonat. Záhy se páru narodí potomek, všichni očekávají syna, dokonce už mají vybrané jméno – Václav. V kuloárech zavládne lehké zklamání, když se narodí Alžběta (1883–1963).

Věčný odpočinek tráví František Josef s manželkou Sisi a synem Rudolfem. (BWAG / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Věčný odpočinek tráví František Josef s manželkou Sisi a synem Rudolfem. (BWAG / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)

Dvě tajemné rány

Kvůli častým záletům se Rudolf nakazí kapavkou, kterou přenese i na svou manželku. Nemoc se zhoršuje, a tak v roce 1886 princ poprvé okusí morfium. Do toho všeho přidejme revmatismus, záněty kloubů, alkohol a nenaplněné manželství.

Rudolf propadá návalům vzteku, klesá i jeho popularita. Stává se z něj doslova uzlíček nervů, hodně pracuje a ve střehu ho drží jen morfin, který zapíjí vychlazeným šampaňským s koňakem. Více než dřív hledá útočiště v náruči milenek, s nimiž mluví o smrti.

V lednu 1889 se naposledy setkává s otcem, ten nad ním vyjádří zklamání. To je pro Rudolfa poslední kapka, s milenkou Marií Vetserovou (1871–1889) odjíždí na usedlost Mayerling. Po večeři 29. ledna odchází dvojice do pokoje, kde píše dopisy na rozloučenou.

Vynechá ale otce, což vlastně ilustruje jejich vztah. Ještě druhý den ráno nechá princ zapřahat, o pár chvil později ticho naruší dva výstřely. Po vyražení dveří poddaní najdou dvě mrtvoly v kalužích krve.

Strašnou zprávu nejdříve vyslechne Sissi, která jí pak sdělí manželovi. Rodina nechá prince prohlásit za duševně chorého, aby mohl být pohřben. Ceremonie se účastní na 100 000 lidí!

Foto: wikimedia.commons Titulka (Július Bencúr / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Související články
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Historie
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
reklama
historie
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
Emiliano Zapata: Hrdina revoluce a symbol boje za spravedlnost
Na začátku 20. století vládne Mexiku diktátor Porfirio Díaz. Ve společnosti roste korupce a stále více se rozevírají nůžky mezi chudými a bohatými. Nespokojenost vybublá až k revoluci, ke které se přidá i bývalý voják Emiliano Zapata, který sám pochází z chudých poměrů a má bohaté zkušenosti s vykořisťováním ze strany mocných. Jeho válečné znalosti […]
Alexandr VI.: Papež, který toužil po vlastní dceři
Alexandr VI., člen mocné rodiny Borgiů, je jedním z nejkontroverznějších papežů historie. Jeho život byl plný rozporů – byl schopným diplomatem, ale také mužem bez morálních zásad. Povinný kněžský celibát pro něj nic neznamenal, a tak se stal otcem nejméně sedmi nemanželských dětí. Jeho dcera Lucrezia Borgia byla známá svými skandálními vztahy, včetně incestního poměru […]
Špionáž za 2. světové války: Kousek požehnaný od premiéra a školácké chyby Němců
V letech 1939-1945 mají špionážní služby pořádně napilno. Těm britským se často daří dostat Němcům na kobylku. A ti nejednou zkazí, co mohou… Heinrich Kreipe (1895–1976) nově velí německé 22. pěší divizi na ostrově Kréta. Při návratu z kanceláře v Archanes do svého sídla v Knossu večer 26. dubna 1944 zastaví jeho vůz povelem „Halt!“ hlídka. Vyžádá si […]
reklama
historie
Osudový výstřel na prezidenta Williama McKinleyho: Jak anarchista změnil dějiny USA
Leon Czolgosz, dělník z Detroitu inspirovaný myšlenkami anarchistky Emmy Goldmanové, se rozhodl změnit svůj osud. Jeho čin, atentát na prezidenta Williama McKinleyho, měl dalekosáhlé důsledky, které navždy změnily směr americké historie. Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce […]
Šokující atentát na Abrahama Lincolna: Tragédie ve Fordově divadle
Dne 14. dubna 1865 se ve Fordově divadle ve Washingtonu odehrála tragédie, která otřásla celým světem. Prezident Abraham Lincoln, který vedl Spojené státy k vítězství v občanské válce a zrušení otroctví, byl zavražděn hercem Johnem Wilkesem Boothem. Tento šokující atentát se stal jedním z nejvýznamnějších momentů americké historie. Abraham Lincoln se narodil jako syn farmáře […]
Zhýralý papež Jan XII.: Skandály, násilí a tragický konec
Jan XII., papež známý svou zhýralostí a skandály, proměnil Vatikán v nevěstinec a dopouštěl se násilí na ženách i incestu. Jeho vláda byla plná zločinů a násilí, což vedlo k jeho tragickému konci ve věku pouhých 27 let. Jan XII. (936–963) Zhýralý papež zemřel v cizí posteli Říkali o něm, že proměnil Vatikán v jeden […]
Krvavý konec Romanovců: Poslední noc cara Mikuláše II.
V noci ze 16. na 17. července 1918 se v Jekatěrinburgu odehrála tragédie, která definitivně ukončila vládu Romanovců. Car Mikuláš II., jeho rodina a nejbližší služebnictvo byli brutálně popraveni bolševickou popravčí četou. Tento čin se stal krvavou tečkou za carskou érou v Rusku. Rusko je v plamenech. V závěrečné fázi první světové války v zemi probíhají krvavé revoluce, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz