Skip to content

Chřipková epidemie v roce 1889: Smrt přichází z Ruska

Koleje rytmicky klapou, lidé ve vlaku podřimují, někteří pokašlávají. Ani Ivan Sergejevič se necítí dobře. „Co jsi nám přivezl, strýčku Váňo?“ ptají se ho dvě netrpělivé dívky, sotva vystoupí z vlaku. Chřipku.

A ne ledajakou.

Svět se zmenšuje. V roce 1889 spojuje dvacet největších evropských měst přes 203 000 km železnic, oceány brázdí desítky lodí. Dostat se do kterékoli metropole netrvá déle než týden. A to se chřipce líbí.

Protože nejen člověk v moderním propojeném světě získává zcela nové možnosti. Chřipka je předvede první opravdu celosvětovou pandemií. Prvotní hlášená onemocnění se objevují v létě 1889 a během několika měsíců se nemoc rozšíří po celém Rusku.

Největší úmrtnost zaznamená v prosinci Saint Petersburg. V lednu 1890 zasáhne chřipka Spojené státy, v únoru 1890 Jižní Ameriku, ale také Indii. Trvá ještě tři měsíce, než se smrt unaví a počet úmrtí i nových nemocných začíná klesat.

Ještě v lednu 1890 si z chřipky pařížský satirický časopis Le Grelot utahuje. Smích však brzy přejde i ty nejotrlejší.

Vyloží si pasiáns a zemře

Než si však svět stačí vydechnout, udeří v březnu 1891 druhá vlna a nebere ohledy na původ, slávu, ani zásluhy. Nakonec onemocní téměř polovina lidstva a je mezi nimi také řada významných lidí. Třeba slavná okultistka Helena Petrovna Blavatská (1831-1891). Odpoledne 7. května balí svému lékaři dr. Mennellovi cigaretu, naposledy si vykládá pasiáns a v noci umírá. Obětí chřipkové epidemie se 14. ledna 1892 stává také vnuk královny Viktorie, princ Albert Victor, vévoda z Clarence a Avondale (1864-1892). Virus se vrací znovu a znovu, až do zimy 1893 a během svého řádění zabije po celém světě přibližně 1 milion lidí.

Epidemie zabije přes 1 milion lidí.

Foto: Wikipedia.org, https://contagions.wordpress.com, https://www.jack-the-ripper-tour.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články