Skip to content

Svět BMW: Moderní architektura z bavorské metropole

Když se řekne BMW, většina lidí si vybaví pohodlné a široké automobily pocházející z Bavorska. Je to samozřejmě pravda, ale tato firma má co říci i k architektuře. Pozoruhodné je její muzeum, administrativní budova a zákaznické centrum Svět BMW, které se nacházejí v Mnichově.

Čím je pro Čechy pivo, tím jsou pro Němce auta, dalo by se říci s nadsázkou. Kvalita vozů našich západních sousedů je proslulá. To, na čem obvykle pokulhávají, je design. Ale i to se časem mění a nové myšlení se projevuje nejen přímo na produktech automobilek, ale i na jejich stavbách.

Interiéry budovy.

Právě taková stavba, Svět BMW, se nachází nedaleko mnichovského olympijského stadionu. Jejím autorem je vídeňské architektonické studio Coop Himmelb(l)au. Ve vnitřní hale o délce 180 metrů se konají slavnostní ceremoniály, kde si zákazníci přebírají své nové vozy.

Za tento rituál si však řádně připlatí…

Svět BMW se stal i vyhledávanou turistickou atrakcí.

Stavět se začalo v roce 2003, hotovo bylo o čtyři roky později. Budova připomíná zdvojenou kuželku, nad kterou je umístěna jakoby vznášející se střecha. Na té je solární elektrárna o výkonu 800 kilowattů.

Uvnitř budovy jsou nejen reprezentační prostory, supermoderní dětský koutek či restaurace, ale i sklad pro 200 aut a technická zázemí s prosklenými výtahy, kterými vozy míří k novým majitelům.

Výstavba komplexu trvala čtyři roky.

Kongresový sál s kapacitou 800 osob je flexibilní díky hydraulickým podlahám. A tak se v něm nekonají jen pravidelné tiskové konference automobilky, ale třeba i divadelní představení či koncerty. Rozmanitě se dá využít rovněž dominanta budovy, dvojitá kuželka.

I zde se nachází jeviště, prostor je také využíván pro výstavy automobilů a dalších produktů.

Multifunkční budova BMW, v pozadí Olympiaturm.

Nejdůležitější části budov jsou propojeny zavěšenými lehkými mostními konstrukcemi, které na některých místech nabízejí výhled na Mnichov a jeho okolí. Návštěvník po něm může dojít až do muzea automobilky.

Foto: ArchiExpo, World-Architects, Archdaily, WorldArchitectureNews, Coop Himmelb(l)au
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články