Syn lékárníka se pomocí svých skvělých nápadů vypracoval na majitele největší makléřské společnosti ve Spojených státech amerických. Kromě toho zpřístupnil burzu i střední třídě. To je ve stručnosti životní příběh Charlese Edwarda Merrilla (1885-1956).
Rodák z Floridy sice vešel do dějin jako spoluzakladatel firmy Merrill Lynch & Company, jeho cesta k vybudování legendy mezi makléřskými společnostmi však byla složitá.
Nejdříve studoval a nedokončil hned čtyři různé vysoké školy, později se zkoušel živit jako novinář, právník i poloprofesionální hráč baseballu, než se nakonec našel v byznysu.
Dějiny firmy se začaly psát v tělocvičně
V roce 1907 narazil Merrill při cvičení v tělocvičně na prodavače sodovek Edmunda Calverta Lynche (1885–1938).
Okamžitě mezi nimi přeskočila přátelská jiskra, a protože Lynch zrovna sháněl spolubydlícího do pronajatého pokoje, Merrill neváhal a ke svému novému příteli se nastěhoval. Oba kamarádi záhy propojili i své výdělečné aktivity.
O dva roky později se Merrill stal makléřem ve firmě George H. Burr & Co., což mu ale stejně jako jeho předchozí pokusy moc dlouho nevydrželo.
Protože ho však makléřská práce naplňovala, rozhodl se v roce 1913 založit vlastní firmu, do níž brzy vstoupil i jeho kamarád Lynch. I on měl už dřívější zkušenosti v obchodu s cennými papíry. Nová firma, od roku 1915 známá jako Merrill, Lynch & Co., přežila i první světovou válku a začala nevídaně prosperovat.
Předvídavost je zachránila před krachem
Oba muži se vzájemně výborně doplňovali. Merrill měl tendenci vznášet se v oblacích, sršel skvělými nápady a pozitivní energií. Lynch naproti tomu držel svého společníka nohama na zemi. Dvojice se však především mohla pochlubit skvělou prozíravostí.
Ve dvacátých letech uvedli Merrill s Lynchem na akciový trh obchodní řetězce, jako byly třeba National Tea, Mellvile Shoe, ale hlavně řetězec Safeway. Právě poslední jmenovaný jim vynesl nejvíce prestiže i peněz.
Oba se stali jeho akcionáři, a Merrill dokonce ředitelem. Předvídavost jim na konci 20. let našeptala i blízký krach na burze. Firma Merrill, Lynch & Co. tak začala v únoru 1929 prodávat své akcie a – jak ukázaly dějiny – dobře udělala. Následoval totiž obrovský propad akcií na americké burze a hospodářský kolaps.
Cílem se stala střední třída
Po překonání krize pověsili Merrill i Lynch obchod s akciemi na hřebík a ve firmě zůstali jen omezenými partnery. Merrill se nyní mohl naplno věnovat řízení řetězce Safeway.
Zatímco kapsy jeho dřívějších konkurentů zely prázdnotou, on sám vybudoval ze Safeway třetí největší obchodní řetězec v Americe. Na akciový trh mu však bylo souzeno se vrátit.
Burza totiž i nadále upadala a firma E. A. Pierce, vlastnící část Merrillovy a Lynchovy originální firmy, se rozhodla obrátit se o pomoc k jejímu zakladateli.
Ten se svoji pozornost rozhodl zaměřit nikoli na bohatou smetánku, nýbrž na příslušníky americké střední třídy.
Učitel investování pro ženy
S pomocí jeho reklamní a osvětové kampaně zanedlouho vlastnilo cenné papíry téměř 17 procent Američanů. Merrill vydal i příručku o akciovém a dluhopisovém investování pro laiky a po čase šel ještě dál, když založil investiční seminář pro ženy.
Ten se brzy stal tak oblíbeným, že se na něj stály fronty, a další semináře byly otevírány po celých USA.
Jeho firma se i díky tomu stala největší makléřskou společností v USA a akciový trh se s Merrillovou pomocí na konci 40. let konečně dočkal růstu. Charles Merrill zemřel v roce 1956, nedožil se tedy krachu firmy na začátku nového tisíciletí.
V důsledku nepodařených spekulací padla firma v roce 2008 na dno a musela o pomoc požádat ministerstvo financí. Pod svá křídla ji tehdy vzala Bank of America, která ji vlastní dodnes.