Domů     Charles „Lucky“ Luciano: Cesta vzhůru vede přes mrtvoly!
Charles „Lucky“ Luciano: Cesta vzhůru vede přes mrtvoly!

I v přítmí je vidět, jak se tvář udýchaného muže leskne potem a je stažená napětím. „Maranzano tě chce odkrouhnout, Lucky. Bál jsem se, že ti to nestihnu říct.“ Jeho přítel se klidně opře do křesla. „To se mu nepodaří. Budu rychlejší. Je čas jednat!“

I dějiny mafie mají své celebrity.

Jednou z nich je zcela nepochybně rodák ze Sicílie, který je právem považován za jednoho z nejmocnějších mužů v historii organizovaného zločinu a člověka, který se zásadním způsobem podílel na vytvoření nové struktury americké mafie.

Významně tím ovlivní způsob, jakým v zámoří tato organizace dosud funguje a pro svou pomoc při vylodění spojenců na Sicílii během 2.světové války je mnohými lidmi dodnes považován za hrdinu.

Předurčen ke zločinu

Narodí se jako Salvatore Lucania (1897-1962) v sicilském městě Lercara Friddi. Jeho rodiče se rozhodnou jako spousta dalších krajanů hledat lepší život v zámoří a v roce 1907 se usadí v New Yorku.

Salvatore se už od dětství projevuje jako spratek, který terorizuje ostatní děti. Jako teenager se dokonce dostane do polepšovny, ale ani to nezabrání jeho nevyhnutelné cestě směrem ke kariéře mafiána. Založí si dokonce vlastní gang.

Nabízí ochranu židovským chlapcům za 10 centů týdně. Pokud nemají zájem, souhlas z nich vytluče.

V té době se seznamuje i s důležitými společníky, se kterými pak spolupracuje po velkou část svého života.

Jsou to Meyer Lansky (1902-1983) a Benjamin „Bugsy“ Siegel (1906-1947) a stanou se těžkými kalibry italsko-americké mafie.

I když má Salvatore svůj vlastní gang, spolupracuje i s gangem s názvem Five Points, kde začíná v mladých letech například i další významná osobnost tehdejší americké mafie, Al Capone (1899-1947).

Brzy mu do života vstupuje i vlivný gangster Arnold Rothstein (1882-1928), který má  na způsob myšlení budoucího mafiánského bosse obrovský vliv. Všímá si jeho talentu a zaučuje proto rodilého Siciliána tak, jak nejlépe umí.

Ten se angažuje v ilegální distribuci alkoholu během prohibice. Jeho společníky jsou v té době také budoucí bossové Vito Genovese (1897-1969) a Frank Costello (1891-1973). Salvatore Lucania si také změní jméno na Charles Luciano.

Důležitý je talent!

Neohrožené kšefty s lihovinami, zejména skotskou a kanadskou whisky a karibským rumem a také účast na provozování ilegálních heren a nevěstinců přinášejí v té doby Luckymu příjem 12 milionů dolarů ročně.

Jejich obrovská část však směřuje ve formě úplatků politikům a policejním složkám a jemu tak zůstávají zhruba 4 miliony dolarů čistého příjmu. V roce 1928 je zastřelen Luckyho mentor Arnold Rothstein a v životě nadějného mafiána přichází zcela nová etapa.

Hned na jejím počátku se odehraje událost, která se považuje za jedno z vysvětlení vzniku přezdívky „Lucky“ ( „Štístko“ ). Tři muži ho v říjnu 1929 přinutí nastoupit do limuzíny, kde ho po brutálním výprasku pobodají a těžce zraněného vyhodí na pláži.

Právě po tomto útoku mu zůstává na tváři jizva a trvale poškozené pravé oko, ale zůstává jako zázrakem naživu. Touto epizodou se díky zprávám v tisku Lucky Luciano stává veřejně známou osobou.

Jiná verze říká, že přezdívka vznikla špatnou výslovností jeho původního příjmení Lucania a další přičítá její původ Charlieho štěstí při sázení na dostizích. Ať už je původ přezdívky jakýkoliv, šťastlivcem rozhodně byl.

Dařilo se mu jako málokomu a brzy si ho jako pravou ruku vybere boss Guiseppe Masseria (1886-1931). Ten zastává názor, že do mafie nepatří nikdo, kdo nemá sicilský nebo italský původ.

Lucky nesouhlasí a tvrdí, že pokud bude mafie vydělávat peníze, je úplně jedno, odkud její členové pocházejí. Důležitý je podle něj jedině talent. Pro obchod i špinavé hry.

Bere věci do svých rukou

On sám je toho důkazem. Během tzv. Castellamarské války na přelomu 20. a 30. let 20. století mezi Luckyho šéfem Masseriou a hlavou konkurenční mafiánské rodiny Salvatore Maranzanem (1886-1931) se přidá ke druhé straně.

Maranzano slibuje Luckymu velkou kariéru. Ostatně není sám, kdo mění strany, je to v té době poměrně běžná věc. Válka mezi znepřátelenými klany přinese desítky mrtvých, ale  nakonec i smrt obou bossů.

První je zabit Masseria. Maranzano ale vycítí Luckyho obrovskou ctižádost po ovládnutí celého podsvětí a větří nebezpečí. Nařizuje ho odstranit. Ten dostává varování od jednoho z kompliců a vezme vše do svých rukou.

Mrtvý je Maranzano a Lucky Luciano se dostává do čela newyorské mafie. Tehdy se snaží docílit realizace své myšlenky na změny v dosavadním fungování americké mafie.

Zruší pozici Capo di Tutti Capi ( Šéf všech šéfů ), umožní vstup do organizace i dalším národnostem a vytvoří spolek s názvem „The Commission“ (Komise), který rozděluje mafiánským rodinám území a rozhoduje o řešení neshod.

Štěstí se ale v jednu chvíli unaví i u něj a v roce 1936 je zatčen a navzdory úplatkům odsouzen ke 30 až 50 letům vězení za kuplířství.

Pomůžu vám vyhrát válku!

Trvá přes šest let, než se štěstí znovu vrátí a Lucky Luciano je v kriminále osloven americkým námořnictvem, které připravuje vylodění na Sicílii.

Nikdo nemohl mít lepší informace o veškerém dění na Sicílii a v Itálii, než tamní mafie a kdo jiný na ni může mít lepší kontakty, než právě Lucky.

A tak se mafiánský boss podílí z vězení na přípravách spojenecké invaze.

Mnoho lidí ho tak dodnes považuje za osobu, která se významně zasloužila o úspěch spojeneckého vylodění na Sicílii v roce 1943 a tím i na dalším průběhu 2. světové války, vedoucí k porážce nacistického Německa a ušetření mnoha lidských životů.

Nic ale není zadarmo. Za tuto pomoc smí z vězení dohlížet na aktivity mafie  a jeho životní podmínky rozhodně nejsou ukrutné.

Rok po skončení války je propuštěn z vězení, ale další pobyt na území Spojených států je mu zapovězen.

Odcestuje do Itálie, odkud se za několik měsíců tajně vydává na Kubu, aby se setkal se zástupci hlavních zločineckých rodin Ameriky, mohl lépe kontrolovat operace mafie na území Spojených států a později se tam možná i vrátit.

Když se americká vláda dozvídá, že je Lucky Luciano na Kubě, pohrozí ostrovnímu státu zablokováním dodávek léčiv a tak je stárnoucí boss v roce 1947 deportován zpět do Itálie.

Zpátky do New Yorku až po smrti

Během 50. let minulého století vytváří tzv. Francouzskou spojku. Pomocí této organizace se pašuje opium z Turecka do Francie a zde se z něj vyrábí kvalitní heroin. Ten dále putuje do Ameriky.

V roce 1962 se Charles „Lucky“ Luciano rozhodne prodat svůj životní příběh americkým filmařům. Vyráží na letiště v Neapoli na schůzku s americkým producentem Martinem Goschem (1911-1973).

Zde je však zasažen těžkým srdečním infarktem a na místě umírá. Spekuluje se, že za jeho smrtí mohla stát sama mafie, která si nepřála zveřejnění jeho příběhu a tím i možné odhalení spousty tajných informací a proto ho otrávila, nikdy to však není prokázáno.

I když za svého života už nesměl nikdy vstoupit na území Spojených států, americká vláda umožní jeho pohřeb a tak jedna z nejslavnějších hlav americké mafie odpočívá na St. John’s Cemetery v New Yorku.

Foto: commons.wikimedia.org
Související články
Historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
reklama
záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
reklama
záhady a tajemství
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
Starobylé menhiry, nezodpovězené historické otazníky
Starobylé menhiry mají mít magické vlastnosti i léčivou sílu. Podle některých hypotéz není navíc ani rozmístění těchto kamenů v krajině zcela náhodné a má svá specifická pravidla. Když údajně například v okolí Prahy uděláme pomyslnou spojnici mezi jednotlivými dochovanými menhiry, uvidíme prý skutečně zajímavé geometrické obrazce… Aura plná tajemství Stejně jako u nás, rovněž také […]
Kde se narodil Ježíš Kristus? A měl bratry a ženu?
Místo narození křesťanského proroka není jasné. Existují nějaké podklady pro tvrzení, že Ježíš Kristus měl bratry. A co jestli měl také manželku?   Je možné, že město Betlém, považované za místo narození Ježíše Krista, leželo trochu někde jinde, než si všichni dosud mysleli. Izraelský archeolog Aviram Ošri roku 2012 prohláasil: „Betlém v Galileji byl v době Ježíšova […]
Astrologické znamení Skopce a oslavy svátků jara
Okolo doby jarní rovnodennosti, kdy na obloze vládne znamení Berana neboli Skopce a začíná kypět nový život, slavíme Velikonoce. Samotný svátek byl převzat od židů a nazývají ho ,,Pesach“. V němčině se Velikonoce nazývají ,,Ostern“, což je odvozeno od starogermánské bohyně jara Ostary, jejíž jméno souvisí se slovem ,,Osten“, východ – a má tudíž spojitost […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Domov s vůní přírody
panidomu.cz
Domov s vůní přírody
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml