Domů     Charles „Lucky“ Luciano: Cesta vzhůru vede přes mrtvoly!
Charles „Lucky“ Luciano: Cesta vzhůru vede přes mrtvoly!

I v přítmí je vidět, jak se tvář udýchaného muže leskne potem a je stažená napětím. „Maranzano tě chce odkrouhnout, Lucky. Bál jsem se, že ti to nestihnu říct.“ Jeho přítel se klidně opře do křesla. „To se mu nepodaří. Budu rychlejší. Je čas jednat!“

I dějiny mafie mají své celebrity.

Jednou z nich je zcela nepochybně rodák ze Sicílie, který je právem považován za jednoho z nejmocnějších mužů v historii organizovaného zločinu a člověka, který se zásadním způsobem podílel na vytvoření nové struktury americké mafie.

Významně tím ovlivní způsob, jakým v zámoří tato organizace dosud funguje a pro svou pomoc při vylodění spojenců na Sicílii během 2.světové války je mnohými lidmi dodnes považován za hrdinu.

Předurčen ke zločinu

Narodí se jako Salvatore Lucania (1897-1962) v sicilském městě Lercara Friddi. Jeho rodiče se rozhodnou jako spousta dalších krajanů hledat lepší život v zámoří a v roce 1907 se usadí v New Yorku.

Salvatore se už od dětství projevuje jako spratek, který terorizuje ostatní děti. Jako teenager se dokonce dostane do polepšovny, ale ani to nezabrání jeho nevyhnutelné cestě směrem ke kariéře mafiána. Založí si dokonce vlastní gang.

Nabízí ochranu židovským chlapcům za 10 centů týdně. Pokud nemají zájem, souhlas z nich vytluče.

V té době se seznamuje i s důležitými společníky, se kterými pak spolupracuje po velkou část svého života.

Jsou to Meyer Lansky (1902-1983) a Benjamin „Bugsy“ Siegel (1906-1947) a stanou se těžkými kalibry italsko-americké mafie.

I když má Salvatore svůj vlastní gang, spolupracuje i s gangem s názvem Five Points, kde začíná v mladých letech například i další významná osobnost tehdejší americké mafie, Al Capone (1899-1947).

Brzy mu do života vstupuje i vlivný gangster Arnold Rothstein (1882-1928), který má  na způsob myšlení budoucího mafiánského bosse obrovský vliv. Všímá si jeho talentu a zaučuje proto rodilého Siciliána tak, jak nejlépe umí.

Ten se angažuje v ilegální distribuci alkoholu během prohibice. Jeho společníky jsou v té době také budoucí bossové Vito Genovese (1897-1969) a Frank Costello (1891-1973). Salvatore Lucania si také změní jméno na Charles Luciano.

Důležitý je talent!

Neohrožené kšefty s lihovinami, zejména skotskou a kanadskou whisky a karibským rumem a také účast na provozování ilegálních heren a nevěstinců přinášejí v té doby Luckymu příjem 12 milionů dolarů ročně.

Jejich obrovská část však směřuje ve formě úplatků politikům a policejním složkám a jemu tak zůstávají zhruba 4 miliony dolarů čistého příjmu. V roce 1928 je zastřelen Luckyho mentor Arnold Rothstein a v životě nadějného mafiána přichází zcela nová etapa.

Hned na jejím počátku se odehraje událost, která se považuje za jedno z vysvětlení vzniku přezdívky „Lucky“ ( „Štístko“ ). Tři muži ho v říjnu 1929 přinutí nastoupit do limuzíny, kde ho po brutálním výprasku pobodají a těžce zraněného vyhodí na pláži.

Právě po tomto útoku mu zůstává na tváři jizva a trvale poškozené pravé oko, ale zůstává jako zázrakem naživu. Touto epizodou se díky zprávám v tisku Lucky Luciano stává veřejně známou osobou.

Jiná verze říká, že přezdívka vznikla špatnou výslovností jeho původního příjmení Lucania a další přičítá její původ Charlieho štěstí při sázení na dostizích. Ať už je původ přezdívky jakýkoliv, šťastlivcem rozhodně byl.

Dařilo se mu jako málokomu a brzy si ho jako pravou ruku vybere boss Guiseppe Masseria (1886-1931). Ten zastává názor, že do mafie nepatří nikdo, kdo nemá sicilský nebo italský původ.

Lucky nesouhlasí a tvrdí, že pokud bude mafie vydělávat peníze, je úplně jedno, odkud její členové pocházejí. Důležitý je podle něj jedině talent. Pro obchod i špinavé hry.

Bere věci do svých rukou

On sám je toho důkazem. Během tzv. Castellamarské války na přelomu 20. a 30. let 20. století mezi Luckyho šéfem Masseriou a hlavou konkurenční mafiánské rodiny Salvatore Maranzanem (1886-1931) se přidá ke druhé straně.

Maranzano slibuje Luckymu velkou kariéru. Ostatně není sám, kdo mění strany, je to v té době poměrně běžná věc. Válka mezi znepřátelenými klany přinese desítky mrtvých, ale  nakonec i smrt obou bossů.

První je zabit Masseria. Maranzano ale vycítí Luckyho obrovskou ctižádost po ovládnutí celého podsvětí a větří nebezpečí. Nařizuje ho odstranit. Ten dostává varování od jednoho z kompliců a vezme vše do svých rukou.

Mrtvý je Maranzano a Lucky Luciano se dostává do čela newyorské mafie. Tehdy se snaží docílit realizace své myšlenky na změny v dosavadním fungování americké mafie.

Zruší pozici Capo di Tutti Capi ( Šéf všech šéfů ), umožní vstup do organizace i dalším národnostem a vytvoří spolek s názvem „The Commission“ (Komise), který rozděluje mafiánským rodinám území a rozhoduje o řešení neshod.

Štěstí se ale v jednu chvíli unaví i u něj a v roce 1936 je zatčen a navzdory úplatkům odsouzen ke 30 až 50 letům vězení za kuplířství.

Pomůžu vám vyhrát válku!

Trvá přes šest let, než se štěstí znovu vrátí a Lucky Luciano je v kriminále osloven americkým námořnictvem, které připravuje vylodění na Sicílii.

Nikdo nemohl mít lepší informace o veškerém dění na Sicílii a v Itálii, než tamní mafie a kdo jiný na ni může mít lepší kontakty, než právě Lucky.

A tak se mafiánský boss podílí z vězení na přípravách spojenecké invaze.

Mnoho lidí ho tak dodnes považuje za osobu, která se významně zasloužila o úspěch spojeneckého vylodění na Sicílii v roce 1943 a tím i na dalším průběhu 2. světové války, vedoucí k porážce nacistického Německa a ušetření mnoha lidských životů.

Nic ale není zadarmo. Za tuto pomoc smí z vězení dohlížet na aktivity mafie  a jeho životní podmínky rozhodně nejsou ukrutné.

Rok po skončení války je propuštěn z vězení, ale další pobyt na území Spojených států je mu zapovězen.

Odcestuje do Itálie, odkud se za několik měsíců tajně vydává na Kubu, aby se setkal se zástupci hlavních zločineckých rodin Ameriky, mohl lépe kontrolovat operace mafie na území Spojených států a později se tam možná i vrátit.

Když se americká vláda dozvídá, že je Lucky Luciano na Kubě, pohrozí ostrovnímu státu zablokováním dodávek léčiv a tak je stárnoucí boss v roce 1947 deportován zpět do Itálie.

Zpátky do New Yorku až po smrti

Během 50. let minulého století vytváří tzv. Francouzskou spojku. Pomocí této organizace se pašuje opium z Turecka do Francie a zde se z něj vyrábí kvalitní heroin. Ten dále putuje do Ameriky.

V roce 1962 se Charles „Lucky“ Luciano rozhodne prodat svůj životní příběh americkým filmařům. Vyráží na letiště v Neapoli na schůzku s americkým producentem Martinem Goschem (1911-1973).

Zde je však zasažen těžkým srdečním infarktem a na místě umírá. Spekuluje se, že za jeho smrtí mohla stát sama mafie, která si nepřála zveřejnění jeho příběhu a tím i možné odhalení spousty tajných informací a proto ho otrávila, nikdy to však není prokázáno.

I když za svého života už nesměl nikdy vstoupit na území Spojených států, americká vláda umožní jeho pohřeb a tak jedna z nejslavnějších hlav americké mafie odpočívá na St. John’s Cemetery v New Yorku.

Foto: commons.wikimedia.org
Související články
Historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Historie
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Historie
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Historie
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
zajímavosti
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
Jak dlouho žije šváb bez hlavy a další rekordy ze světa zvířat.
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 5 km je vzdálenost, na kterou žralok bílý ucítí ve vodě krev. 40 000 000 tolik bakterií budete držet, když vezmete do ruky 1 gram půdy. 500 kg je váha, které […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h