Domů     Charismatický Rasputin: Spal s carevnou a zavraždila ho britská rozvědka?
Charismatický Rasputin: Spal s carevnou a zavraždila ho britská rozvědka?

Dvojice dělníků kráčí jako každé ráno po dřevěném mostě vedoucí přes řeku Malá Něvka v Petrohradě. Jejich konverzaci přeruší zvláštní nález, kousek od nich jsou krvavé cákance. Oba se instinktivně nakloní přes zábradlí a vedle díry v ledu spatří botu. Okamžitě zalarmují policii, ta o dva dny později objeví nešťastníkovo tělo.

Pouze několik historických osobností se pyšní tajemnou aurou, jakou má právě Grigorij Jefimovič Rasputin (1869–1916). Prostý muž z venkovské Sibiře zažívá změnu na uznávaného léčitele a svatého muže.

Sláva má dvě strany mince, a tak se stává terčem nespočtu pomluv. Podle klepů je milencem carevny, německým agentem a za jeho tragickým koncem stojí Britové.

Frajer v alkoholovém oparu

Poprvé vykoukne na svět ve vesnici Pokrovskoje na mrazivé Sibiři. Jméno získává podle řeckého učence svatého Řehoře z Nyssy (335–394). Pyšný otec Jefim má svůj statek, zároveň pracuje jako kurýr a vozí dopisy mezi Ťumenem a Tobolskem.

V roce 1863 se žení s jistou Annou, páru se narodí celkem devět dětí, ale pouze dva se dožijí dospělostí. Budoucí mystik platí za venkovského hejska se špatnou pověstí – pije, krade koně a pro sprosté slovo nejde daleko.

Nezmění ho ani manželský svazek s Praskovjou Dubrovinou (1865–1926) v roce 1886. Vypadá to, že půjde ve stopách svého otce, ale opak je pravdou. Mnohem častěji sahá po flašce vodky, občas však zajde i do kostela.

Rasputinova rodná víska. Tamní obyvatelé se jeho proměně v mystika podivují.(Zdroj: Sergej Prokudin/ wikimedia.commons.org/ Volné dílo)
Rasputinova rodná víska. Tamní obyvatelé se jeho proměně v mystika podivují.(Zdroj: Sergej Prokudin/ wikimedia.commons.org/ Volné dílo)

Svatý muž na scéně!

Zlom v životě lokálního vykuka přichází roku 1897, kdy na pár týdnů zmizí. Opouští těhotnou manželku a malého synka, zlý jazykové tvrdí, že utíká před vězením. Jiní zase poukazují na zjevení Panny Marie.

Mnohem méně prozaičtější a více realistický důvod je životní krize. Kroky zavedou negramotného Rasputina do města Věrchoturje. V klášteře se naučí číst a psát, domů se vrací úplně jiný člověk.

Má nečesané vlasy, mluví s rozvahou, rád zpívá a v neposlední řadě odmítá jíst masové pokrmy. Novopečený vegetarián startuje svou dráhu mystika, navštěvuje svatá místa a díky svému charismatu má už na začátku 20. století skromný kruh následovníků.

Po Sibiři se zvolna šíří zpráva o zvláštním muži s dlouhými vlasy, který umí léčit lidi. Díky nabité popularitě odjíždí do Kazaně a dělá dojem na tamní církevní autority.

Začátek konce

Ty následně zasílají doporučení biskupu Sergejovi (1867–1944), rektoru Petrohradského teologického semináře. Rasputin nelení a vyráží do města nad Něvou. Buduje si důležité styky, chvíli dokonce bydlí u carského zpovědníka Theofana (1875–1940).

Díky tomuto přátelství proniká do aristokratických salónů. Na místní smetánku urostlý chasník zapůsobí, v Petrohradě jsou totiž v módě alternativní náboženská hnutí. Na vládnoucí elity dělá dojem Rasputinovo charisma a ďábelský pohled.

Důležitým mezníkem je rok 1905, kdy se dostává do přízně budoucí nevěsty carova bratrance – cesta k panovníkovi je volná! S Mikulášem II. (1868–1918) a jeho manželkou Alexandrou Fjodorovnou (1872–1918) se potkává v listopadu téhož roku na zámku Petrodvorci.

Rodině je představen jako léčitel, který by mohl pomoci jejich synkovi Alexejovi (1904–1918). Malý carevič totiž trpí hemofilií.

Konec vlivného muže je plný zvratů.(Zdroj: wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Konec vlivného muže je plný zvratů.(Zdroj: wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Zlaté sibiřské ručičky

Historici připomínají událost z roku 1912, kdy celá rodina tráví letní dny na jednom ze svých sídel. Po vyčerpávající jízdě v kočáře začne carský synek krvácet a v oblasti stehna má velký hematom. Následně upadá do vysokých horeček.

Vyděšená matka okamžitě volá po Rasputinovi. Ten je jako na potvoru doma na Sibiři. „Nenechte lékaře, aby ho příliš obtěžovali!“ stojí v telegramu, který posílá carovi. Alexejův stav se ráno zlepší a dokonce přestane krvácet.

Opravdu dokázal Rasputin léčit i na dálku? Mnohem více pravděpodobnější je, že slova léčitele uklidní matku a ta přestane své dítě stresovat. Díky této epizodě Rasputinův kredit stoupá. Má stovky následovníků.

V petrohradských kuloárech se rovněž proslýchá o jeho sexuálních dobrodružstvích. Intimní chvilky údajně prožívá se samotnou carevnou!

Za všechno můžou Němci

Žádný strom neroste do nebe, a tak i Rasputin naráží na první problémy. Církev v něm vidí šarlatána a kacíře, vláda ho má za politického rivala. Rovněž se kupí nařčení o znásilnění, za nimiž stojí právě tajemný léčitel.

Novináři rozmazávají i jeho zvláštní a žoviální chování k carovým dcerám. Kampaň ještě více zesílí v době první světové války, ta přináší prostému obyvatelstvu hlad a trápení.

Viní z toho Rasputina společně s carevnou, oba jsou očerňováni v tisku, že jsou německými agenty- Alexandra Fjodorovna se totiž narodí v německém Darmstadtu.

Celá situace eskaluje a svého vrcholu dosahuje v létě 1914. Tehdy bere spravedlnost do svých rukou 33letá Chuonija Guseva (?1880–1919). Počíhá si na Rasputina před jeho domem na Sibiři a bodá ho nožem do břicha.

Mystik sice přežívá, ale několik dní si poleží v nemocnici. Samotná Guseva při výsleších líčí Rasputina jako falešného proroka a Antikrista.

Ze dřevěného mostu Rasputina svrhnou do studené vody.(Zdroj: Dr. Bykov / wikimedia.commons.org / Volné dílo
Ze dřevěného mostu Rasputina svrhnou do studené vody.(Zdroj: Dr. Bykov / wikimedia.commons.org / Volné dílo

Speciální přísada: Kyanid

Ani po krvavém dramatu nemá blízký přítel carské rodiny pokoj. Naopak jeho odstranění se stává prioritou číslo jedna. V centru dění je ruský šlechtic Felix Felixovič Jusupov (1887–1967), který kuje pikle s dalšími politiky.

Nakonec vzniká plán, který dodnes budí emoce. Rasputin je koncem prosince 1916 pozván do Jusupovského paláce. „Nedostane se odsud živý,“ mnou si ruce jeho protivníci. Poslední hodiny Rasputinova života nakonec vylíčí sám Jusupov.

Otázkou je, kolik věcí nám zatají. Pravdou zůstává, že krátce před půlnocí dorazí svatý muž, jeho vrah mu nabízí čaj a koláče. Nejde však o vlídnou zdvořilost, protože občerstvení je nepěchované kyanidem.

Rasputin s díky přijímá, ale ke zděšení Jusupova s ním jed nic nedělá! A to ani po vypití tří sklenic madeirského vína s příchutí kyanidu. Kolem třetí ráno hostiteli dochází trpělivost a provrtá mystika několika střelami.

Spiklenci vyráží do Rasputinova bytu, kde sehrají scénku o návratu svatého muže domů. Odjíždí zpět do paláce a Jusupov kontroluje nešťastníkovo tělo. Domnělá mrtvola ale vyskakuje na nohy a začíná nečekaný zápas.

Carský superhrdina?

Jusupov vybíhá se strachem v očích na nádvoří, kde Rasputina zasahuje kulka jednoho ze šlechticů. Zborcený krví padá do sněhové závěje. Muži nechtějí nic riskovat, a tak dlouhovlasého podivína zabalí do prostěradla a hodí do ledové řeky.

Druhý den ráno se Petrohradem žene zpráva o Rasputinově smrti, jeho tělo objeví až 1. ledna 1917. Noviny umně líčí poslední okamžiky carova oblíbence.

Pravou příčinou smrti má být až utopení, což by znamenalo, že Rasputin přežije dvojitou popravu a otravu jedem. Během pitvy lékaři zjišťují, že smrt přivodí kulka v hlavě. Kromě toho se proslýchá, že Rasputina nechá zabít britská vláda.

Důvod vězí v jeho vlivu na cara – údajně chce donutit panovníka, aby podepsal mír s Německem. Tato tvrzení jsou nakonec vyvrácena. Definitivní tečka přichází v roce 1933, kdy probíhá v Sovětském svazu démonizační kampaň a jeho jméno je prakticky vymazáno.

Foto: wikimedia.commons titulka: (Zdroj: Karl Bulla / wikimedia.commons.org/ Volné dílo)
Související články
Historie
Atentát na Heydricha: Hrdinský čin, který změnil dějiny
27. května 1942 se v Praze odehrál jeden z nejvýznamnějších atentátů druhé světové války. Parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na Reinharda Heydricha, obávaného zastupujícího říšského protektora. Tento čin nejenže vedl k Heydrichově smrti, ale také k brutálnímu nacistickému teroru, který následoval. Přesto se stal symbolem odvahy a naděje pro celý československý národ. Druhá […]
Historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
reklama
historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
Emiliano Zapata: Hrdina revoluce a symbol boje za spravedlnost
Na začátku 20. století vládne Mexiku diktátor Porfirio Díaz. Ve společnosti roste korupce a stále více se rozevírají nůžky mezi chudými a bohatými. Nespokojenost vybublá až k revoluci, ke které se přidá i bývalý voják Emiliano Zapata, který sám pochází z chudých poměrů a má bohaté zkušenosti s vykořisťováním ze strany mocných. Jeho válečné znalosti […]
reklama
lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz