Testovat léky na buňkách, které se podobají mozkovým, se učí lékaři v nedávno vzniklém Epileptologickém výzkumném centru (EpiReC) sdružujícím špičkové odborníky z FN Motol, Univerzity Karlovy, Akademie věd a Českého vysokého učení technického (ČVUT).
Buňky umí vypěstovat z krve konkrétního pacienta. Nové cesty v léčbě epilepsie uvítají desítky tisíc nositelů tohoto neurologického onemocnění, které se historicky nevyhnulo ani Dostojevskému nebo císaři Caligulovi. Nemoc každoročně připomíná Národní den epilepsie, který připadá na 30. září.
Nemoc s předsudky
Lidé s epilepsií často kvůli nepochopení a předsudkům z okolí svou nemoc před ostatními skrývají. Epilepsií přitom v České republice trpí přibližně 80 tisíc lidí. Čtvrtinu z nich tvoří děti, u kterých jde o jedno z nejčastějších chronických onemocnění.
Epilepsie zásadně ovlivňuje život většině pacientů. Léčba se neustále vyvíjí tak, aby mohli lidé s epilepsií žít plnohodnotný život.
„Nově experimentujeme s tím, jak v laboratorních podmínkách z krve vypěstovat buňky člověka, které odpovídají jeho mozkovým buňkám.
Na těch bychom poté mohli testovat účinnost léků ještě před tím, než je dáme pacientovi,“ řekla MUDr. Jana Zárubová z Centra pro epilepsie FN Motol.
Specialisté nově spolupracují se zahraničními laboratořemi, aby mohli lidi s epilepsií přesněji diagnostikovat. Využívají to například u pacientů, kteří mají současně epilepsii i mentální retardaci.
Ovlivněná psychika
„Nevěděli jsme, proč mají pacienti tyto diagnózy současně. Zahraniční vědci zjistili, že jde o mutaci tzv. sodíkového kanálu a my tím pádem můžeme pacienta ušetřit dalšího kola rozsáhlých vyšetření.
Opravdu se blížíme k personalizované medicíně, která je pacientům ušitá přímo na míru,“ vysvětlila MUDr. Zárubová.