Domů     Na stavbě železnice smrti možná zemřelo až 18 tisíc zajatců
Na stavbě železnice smrti možná zemřelo až 18 tisíc zajatců

Britský zajatec se svíjí bolestí. Japonský strážce mu kopl do vředu. „Dej si na to rýžovou placku,“ radí kdosi. Další Brit mu doporučuje na vřed močit. Američané na něj lijí benzin, když náhodou nějaký seženou. Australané dávají přednost soli.

A na stavbě barmsko-thajské železnice se najdou i tací, kteří po latrínách shánějí červy, kteří jim z vředů vyžerou shnilou tkáň…

Zásobování japonských vojsk v Barmě na počátku roku 1942 vázne. Na moři se japonské lodě ocitají pod palbou spojeneckých ponorek i letadel. Nabízí se proto jediná možnost: železnicí propojit thajské město Ban Pong a barmský Thanbuyzayat.

„Za 18 měsíců musí železnice stát,“ prohlásí v únoru 1942 v tokijském generálním štábu generál Hideki Tódžó (1844–1948), a to navzdory tomu, že střízlivé odhady odborníků tvrdí, že práce v tomto rozsahu mohou trvat pět až šest let.

„Za úspěšnou stavbu ponesete odpovědnost vy,“ ukáže Tódža prstem na  Hisaičiho Teraučiho (1879 – 1946), generála japonské jižní armády. Terauči verbuje na práci domorodce z řad Tamilců, Barmánců, Javánců, Číňanů i Malajců.

Pracují v otřesných podmínkách za jeden dolar a půl kila rýže na den. Brzy je ale jasné, že domorodci na stavbu nestačí. V tokijském štábu se proto debatuje o tom, zda na práci nevyužít i válečné zajatce. Velení štábu souhlasí – situace už je neudržitelná.

Terauči určí dvě skupiny zajatců, kteří se mají do prací rychle zapojit. Prvních 3000 Australanů odplouvá 14. května 1942 lodí z Jávy do Batávie a pak do Singapuru. Bez vody, k jídlu dostanou jenom tři mističky rýže denně.

Celou cestu tráví v podpalubí, vylézt mohou jenom na pět minut denně. Ze Singapuru plují do Moulmeinu a odtud dále do Thanbyuzayatu.

Hideki Tódžó žádá celou trať vystavět za pouhých 18 měsíců.
Hideki Tódžó žádá celou trať vystavět za pouhých 18 měsíců.

Cestování hladových

Idylka ale nečeká ani druhou skupinu 3000 Britů. „Pojedete do táborů v horách, kde je lepší zásobování,“ tvrdí jim japonští důstojníci a cpou je do nákladních vagonů. Muži sedí se zkříženýma nohama namačkaní vedle sebe jako sardinky. Hladoví, bez jídla.

Čtyři dny a noci drncá vlak jedoucí ze Singapuru do druhého výchozího bodu stavby železnice – Ban Pongu. Déšť je bičuje do tváří, když putují další cestou džunglí.

Zajatci začínají pracovat 22. června 1942. Jejich každodenní stravu tvoří rozvařená rýže bez masa. Lahůdkou se proto stávají kočky, psi i krysy. Když se nějaké objeví poblíž stavby, nemají šanci přežít. Zajatci je chytají.

K dispozici není žádná zelenina, proto vysílení dělníci trhají trávu, sbírají listí. Ubytování je příšerné, tvoří ho jednoduché bambusové chatrče, v prvních týdnech dokonce bez střech. Všichni leží namačkaní vedle sebe.

To ale není nic proti tomu, jaké nemoci je kosí. Úplavice, beri-beri, malárie.

Hisaiči Terauči verbuje ke stavbě železnice domorodce.
Hisaiči Terauči verbuje ke stavbě železnice domorodce.

Havárie způsobí zmatky

Čáru přes rozpočet ale pro Japonce znamená havárie letadla, ve kterém sedí generálporučík Šimada Nobuo, velitel 9. japonského železničního pluku a 11 japonských důstojníků.

Letoun se zřítí v lednu 1943 nedaleko Thong Pha Phumu přímo nad plánovanou trasou železnice. Stavbu tak přebírají nezkušení inženýři, kteří se musí spolehnout na britské mapy z 19. století. Vznikají proto zmatky, trasy se mění, prodlužují.

Zajatci, každá skupina pracující z jedné strany, se mají časem setkat. Hrozí ale nebezpečí, že se kvůli špatným výpočtům nakonec minou… „Dokončit stavbu do srpna letošního roku,“ přichází navzdory letecké havárii příkaz z tokijského štábu.

Je jasné, že pokud stavbu nedokončí do začátku období dešťů, zásobování Barmy přestane fungovat. Tlak na vězně proto ještě mnohem více sílí. Na stavbě je přitom naprosté minimum techniky.

Zajatci i domorodci staví holýma rukama, maximálně s krumpáči, lopaty a motykami. Japonci jim vyzpěvují do rytmu. Když stráže mají pocit, že nepracují dost rychle, hodí po nich železný svorník nebo kladivo.

Součástí trati byl i most přes řeku Kwai, o jeho stavbě vznikl i slavný film.
Součástí trati byl i most přes řeku Kwai, o jeho stavbě vznikl i slavný film.

Inspekční cesta posouvá termín

„Železnice musí být dokončena za jakoukoli cenu. Nezáleží na tom, kolik zajatců během stavby zemře,“ křičí japonský důstojník na své podřízené. Je červenec 1943. Za pouhý měsíc má být železnice dokončena a nálada mezi veliteli ve štábu je téměř hysterická.

Japonci zuří. Musel by se stát zázrak, aby byl dodržen plánovaný srpnový termín. Stížností zajatců na poměry v táborech už je navíc příliš mnoho.

Zástupce náčelníka štábu Jižní armády  Tadakazu Wakamacu (1893 – 1959) proto dostává za úkol je vyšetřit. V srpnu 1943 se vydává na inspekční cestu.

„Hlásil jsem ústně výsledky své inspekce náčelníku a zástupci náčelníka generálního štábu a doporučil jsem dvouměsíční odklad termínu stanoveného pro dokončení železnice,“oznamuje Wakamacu.

Všímá si, jak velké množství zajatců trpí úplavicí a nemocí beri-beri i jak ubohé je jejich stravování.

Stavba železnice v obtížně přístupném terénu se stala tvrdým oříškem.
Stavba železnice v obtížně přístupném terénu se stala tvrdým oříškem.

Pracují celou noc

Jenže náčelník generálního štábu Tódžó se v celé věci nechce nijak angažovat. Nakonec si vybere si velitele jedné roty, kterého za kruté zacházení se zajatci pošle před vojenský soud a tím považuje všechno za vyřízené.

Nakonec mu ale nezbude než souhlasit s Wakamacuovým návrhem prodloužit termín dokončení o dva měsíce. „Muži budou pracovat celou noc,“ zní ale instrukce ze štábu. Do spojení obou částí železnice tehdy zbývá už jenom několik kilometrů.

Skutečně se 17. října 1943 obě části trati dlouhé 415 kilometrů spojí. Stane se tak asi 30 kilometrů jižně od Průsmyku Tří pagod v místě zvaném Konkuita. Kolik obětí z řad spojeneckých zajatců stála krvavá stavba? Údaje se liší.

Například britský historik Edward Russell (1895 – 1981) tvrdí, že z asi 61 tisíc zajateckých dělníků jich na jedné míli stavby zemřelo asi 64, což by dohromady činilo téměř 18 tisíc obětí. Jiné prameny mluví o více než 12 tisících.

Foto: pixabay.com, Wikimedia Commons
Předchozí článek
Související články
Historie
Trestanci do zbraně! Jednotka Dirlewanger upaluje, znásilňuje a zabíjí
Pod rouškou tmy doráží k jedné z běloruských vísek. Světlo v oknech nasvědčuje, že vesničané si užívají poklidného večera. Během pár minut se situace změní v naprostý chaos. Druhý den už z malebné obce zůstává pouhé spáleniště. Oficiální název zni 36. granátnická divize SS, zasvěcení ji ale znají spíše jako Jednotku Dirlewanger. Historici vojáky, jenž jsou vybíráni z řad těch nejhorších […]
Historie
Ty jsi mi filištín! Jenže… Odkud ses vzal?
Kráska se přivine ke svalnatému tělu. „Prozraď mi, jak může být někdo tak silný?“ Dvakrát si vymýšlel, teď ale Samsonova ostražitost opadla: „Mé hlavy se nikdy nedotkla břitva. Kdyby se tak stalo, síla by ode mne odstoupila.“ Onou ženou není nikdo jiný, než pelištejnská dívka Dalila. Posledního ze starozákonních soudců uspí a oholí…   Dříve […]
Historie
Alois Rašín: Od trestance po ministra financí
Je 3. července 1916 a zdlouhavý proces s členy Maffie končí. Rozdávají se tresty smrti. Mezi bledými tvářemi je jedna jiná: Značí se v ní klid. Po přečtení rozsudku se dokonce pohrdavě rozesměje! Ta tvář patří budoucímu československému ministru financí, Aloisovi Rašínovi.   Píše se rok 1867. V Čechách probíhají zemské volby, do Prahy se […]
Historie
V prosinci uplyne další rok od Lennonovy smrti. Jaký to byl člověk?
V prosinci si znovu připomeneme výročí vraždy Johna Lennona, zakladatele ikonických Beatles. Ti způsobili doslova zemětřesení jak v hudbě, tak v konzervativní britské společnosti. Johnova hvězda ale nezhasla, ani když se skupina rozešla. A svítí i desítky let po jeho smrti. Jaký vlastně byl Lennonův život? Během vrcholící „beatlemánie“ novinářka Maureen Cleave napsala, že když […]
reklama
záhady a tajemství
Děsivý tanec s mrtvými: Následovala kletba?
Bývalou zaniklou sklářskou ves Hůrka najdeme na Šumavě, asi sedm kilometrů od Železné Rudy. Historie obce se začala psát po roce 1732, kdy byla při sklářské huti Hafenbrändlů založena osada Hůrka, později nazývaná Stará Hůrka. V roce 1766 byla nedaleko založena nová sklárna a místu se začalo říkat Nová Hůrka. V roce 1789 dal Ignác […]
Čtyři nejpalčivější otázky ohledně Sfingy: Koho vlastně zobrazuje?
Napoleonští vojáci do sebe obracejí další měch vína. „Že tam neprolezeš?“ hecují se u z metr širokého vchodu do nitra sochy. Jeden odvážlivec se najde. O hodinu později již stojí uvnitř Velké pyramidy. Když se zdá vše prozkoumané, přijde na řadu dělostřelecká soutěž: Kdo ustřelí téhle gigantické soše nos?     Je to největší socha […]
Bruncvíkova spása: Existoval legendární pták Noh?
Kolem Jantarové hory víří prach. Stále silnější vítr mají na svědomí křídla gigantického ptáka. Dočteme se o něm ve Starých pověstech českých od Aloise Jiráska (1851–1930).   „Každý rok sem jednou přiletí,“ osvětluje knížecímu synkovi Bruncvíkovi vysloužilý rytíř Balád. Řeč je o legendárním gigantickém ptáku Nohovi, díky kterému Brunclík zabalený do kůží lstivě opustí ostrov. […]
KRYPTOS: 97 znaků, které nedají spát agentům CIA
Přes třicet let si nad ní lámou hlavu profesionální kryptoanalytici i nadšenci šifrování. Marně. Socha nazvaná Kryptos, nejznámější dílo amerického umělce Jima Sanborna (*1945), která zdobí ústředí americké zpravodajské služby CIA ve Virginii, se tak po právu honosí označením „nejslavnější nevyřešený kód světa“. A to už autor poskytl k rozluštění čtyři vodítka! Každá část má […]
reklama
zajímavosti
Fascinující fakta ze světa zvířat: Mláďata v číslech
2589 gramů vážilo největší pštrosí vejce na světě, které bylo sneseno samicí pštrosa dvouprstého (Struthio camelus) na farmě v Borlänge ve Švédsku v roce 2008. Přinášíme vám spousty zajímavostí ze světa zvířat a jejich mláďat! 1/100 000 váhy matky, přibližně 1 gram, váží při narození mládě klokana rudého (Macropus rufus), a jedná se tak o […]
Drama nad horou Fudži: Co způsobilo nejhorší leteckou havárii jednoho letadla?
V roce 1985 zahynulo 520 z 524 cestujících letadla Boeing 747 společnosti Japan Airlines 123, které letělo z Tokia do Ósaky. Co bylo příčinou neštěstí? Podle přeživších mohly být ztráty na životech menší, kdyby Japonci neodmítli pomoc amerického vrtulníku… Proč ji nepřijali? Japonský budhistický svátek Obon vychází ze zvyku ctít duchy svých předků. Vyvinul se […]
Tady může vypuknout peklo. Představujeme 10 nejnebezpečnějších sopek planety
Už po tisíce let jsou sopky tím, co lidstvo děsí a fascinuje zároveň. Jejich běsnění dokáže být neuvěřitelně nádherné, ale také obrovsky nebezpečné a doslova smrtící. Ostatně to se v minulosti ukázalo už mnohokrát a v některých případech sopečné výbuchy ovlivňovaly životy lidí po celém světě. A experti se shodují: Dříve nebo později nás něco takového nutně […]
Obávaný Mount Everest. Kdo zvítězil v souboji o zdolání střechy světa?
Majestátný Mt. Everest se v himálajských velehorách tyčí nad všemi okolními vrcholy. I když je jasné a slunečné počasí, působí dominantně a velkolepě. A co teprve když se počasí změní… Teplota na vrcholu dosahuje průměrné hodnoty 37 stupňů Celsia pod nulou a může klesnout až na minus 60 stupňů. Vichry přes 150 km/hod. tu nejsou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz