Domů     Na stavbě železnice smrti možná zemřelo až 18 tisíc zajatců
Na stavbě železnice smrti možná zemřelo až 18 tisíc zajatců

Britský zajatec se svíjí bolestí. Japonský strážce mu kopl do vředu. „Dej si na to rýžovou placku,“ radí kdosi. Další Brit mu doporučuje na vřed močit. Američané na něj lijí benzin, když náhodou nějaký seženou. Australané dávají přednost soli.

A na stavbě barmsko-thajské železnice se najdou i tací, kteří po latrínách shánějí červy, kteří jim z vředů vyžerou shnilou tkáň…

Zásobování japonských vojsk v Barmě na počátku roku 1942 vázne. Na moři se japonské lodě ocitají pod palbou spojeneckých ponorek i letadel. Nabízí se proto jediná možnost: železnicí propojit thajské město Ban Pong a barmský Thanbuyzayat.

„Za 18 měsíců musí železnice stát,“ prohlásí v únoru 1942 v tokijském generálním štábu generál Hideki Tódžó (1844–1948), a to navzdory tomu, že střízlivé odhady odborníků tvrdí, že práce v tomto rozsahu mohou trvat pět až šest let.

„Za úspěšnou stavbu ponesete odpovědnost vy,“ ukáže Tódža prstem na  Hisaičiho Teraučiho (1879 – 1946), generála japonské jižní armády. Terauči verbuje na práci domorodce z řad Tamilců, Barmánců, Javánců, Číňanů i Malajců.

Pracují v otřesných podmínkách za jeden dolar a půl kila rýže na den. Brzy je ale jasné, že domorodci na stavbu nestačí. V tokijském štábu se proto debatuje o tom, zda na práci nevyužít i válečné zajatce. Velení štábu souhlasí – situace už je neudržitelná.

Terauči určí dvě skupiny zajatců, kteří se mají do prací rychle zapojit. Prvních 3000 Australanů odplouvá 14. května 1942 lodí z Jávy do Batávie a pak do Singapuru. Bez vody, k jídlu dostanou jenom tři mističky rýže denně.

Celou cestu tráví v podpalubí, vylézt mohou jenom na pět minut denně. Ze Singapuru plují do Moulmeinu a odtud dále do Thanbyuzayatu.

Hideki Tódžó žádá celou trať vystavět za pouhých 18 měsíců.
Hideki Tódžó žádá celou trať vystavět za pouhých 18 měsíců.

Cestování hladových

Idylka ale nečeká ani druhou skupinu 3000 Britů. „Pojedete do táborů v horách, kde je lepší zásobování,“ tvrdí jim japonští důstojníci a cpou je do nákladních vagonů. Muži sedí se zkříženýma nohama namačkaní vedle sebe jako sardinky. Hladoví, bez jídla.

Čtyři dny a noci drncá vlak jedoucí ze Singapuru do druhého výchozího bodu stavby železnice – Ban Pongu. Déšť je bičuje do tváří, když putují další cestou džunglí.

Zajatci začínají pracovat 22. června 1942. Jejich každodenní stravu tvoří rozvařená rýže bez masa. Lahůdkou se proto stávají kočky, psi i krysy. Když se nějaké objeví poblíž stavby, nemají šanci přežít. Zajatci je chytají.

K dispozici není žádná zelenina, proto vysílení dělníci trhají trávu, sbírají listí. Ubytování je příšerné, tvoří ho jednoduché bambusové chatrče, v prvních týdnech dokonce bez střech. Všichni leží namačkaní vedle sebe.

To ale není nic proti tomu, jaké nemoci je kosí. Úplavice, beri-beri, malárie.

Hisaiči Terauči verbuje ke stavbě železnice domorodce.
Hisaiči Terauči verbuje ke stavbě železnice domorodce.

Havárie způsobí zmatky

Čáru přes rozpočet ale pro Japonce znamená havárie letadla, ve kterém sedí generálporučík Šimada Nobuo, velitel 9. japonského železničního pluku a 11 japonských důstojníků.

Letoun se zřítí v lednu 1943 nedaleko Thong Pha Phumu přímo nad plánovanou trasou železnice. Stavbu tak přebírají nezkušení inženýři, kteří se musí spolehnout na britské mapy z 19. století. Vznikají proto zmatky, trasy se mění, prodlužují.

Zajatci, každá skupina pracující z jedné strany, se mají časem setkat. Hrozí ale nebezpečí, že se kvůli špatným výpočtům nakonec minou… „Dokončit stavbu do srpna letošního roku,“ přichází navzdory letecké havárii příkaz z tokijského štábu.

Je jasné, že pokud stavbu nedokončí do začátku období dešťů, zásobování Barmy přestane fungovat. Tlak na vězně proto ještě mnohem více sílí. Na stavbě je přitom naprosté minimum techniky.

Zajatci i domorodci staví holýma rukama, maximálně s krumpáči, lopaty a motykami. Japonci jim vyzpěvují do rytmu. Když stráže mají pocit, že nepracují dost rychle, hodí po nich železný svorník nebo kladivo.

Součástí trati byl i most přes řeku Kwai, o jeho stavbě vznikl i slavný film.
Součástí trati byl i most přes řeku Kwai, o jeho stavbě vznikl i slavný film.

Inspekční cesta posouvá termín

„Železnice musí být dokončena za jakoukoli cenu. Nezáleží na tom, kolik zajatců během stavby zemře,“ křičí japonský důstojník na své podřízené. Je červenec 1943. Za pouhý měsíc má být železnice dokončena a nálada mezi veliteli ve štábu je téměř hysterická.

Japonci zuří. Musel by se stát zázrak, aby byl dodržen plánovaný srpnový termín. Stížností zajatců na poměry v táborech už je navíc příliš mnoho.

Zástupce náčelníka štábu Jižní armády  Tadakazu Wakamacu (1893 – 1959) proto dostává za úkol je vyšetřit. V srpnu 1943 se vydává na inspekční cestu.

„Hlásil jsem ústně výsledky své inspekce náčelníku a zástupci náčelníka generálního štábu a doporučil jsem dvouměsíční odklad termínu stanoveného pro dokončení železnice,“oznamuje Wakamacu.

Všímá si, jak velké množství zajatců trpí úplavicí a nemocí beri-beri i jak ubohé je jejich stravování.

Stavba železnice v obtížně přístupném terénu se stala tvrdým oříškem.
Stavba železnice v obtížně přístupném terénu se stala tvrdým oříškem.

Pracují celou noc

Jenže náčelník generálního štábu Tódžó se v celé věci nechce nijak angažovat. Nakonec si vybere si velitele jedné roty, kterého za kruté zacházení se zajatci pošle před vojenský soud a tím považuje všechno za vyřízené.

Nakonec mu ale nezbude než souhlasit s Wakamacuovým návrhem prodloužit termín dokončení o dva měsíce. „Muži budou pracovat celou noc,“ zní ale instrukce ze štábu. Do spojení obou částí železnice tehdy zbývá už jenom několik kilometrů.

Skutečně se 17. října 1943 obě části trati dlouhé 415 kilometrů spojí. Stane se tak asi 30 kilometrů jižně od Průsmyku Tří pagod v místě zvaném Konkuita. Kolik obětí z řad spojeneckých zajatců stála krvavá stavba? Údaje se liší.

Například britský historik Edward Russell (1895 – 1981) tvrdí, že z asi 61 tisíc zajateckých dělníků jich na jedné míli stavby zemřelo asi 64, což by dohromady činilo téměř 18 tisíc obětí. Jiné prameny mluví o více než 12 tisících.

Foto: pixabay.com, Wikimedia Commons
Předchozí článek
Související články
Historie
Tragédie na South Forku: Smrtící kilometry ostnatého drátu
Skupina mužů s krumpáči a lopatami neúnavně uvolňuje zanesený odtok pensylvánské přehrady South Fork na řece Little Conemaugh. Intenzivní deště ani po několika dnech neustávají. Další početná skupinka se snaží upustit vodu z přeplněné hráze vykopáním dalšího odtoku. Dílo ale nedokončí.   „Nechte toho! Přehrada už nevydrží, musíme pryč!“ křičí jeden z pracantů. Je 31. […]
Historie
Královna Alžběta II. uměla i opravit auto
V 56 letech 6. února 1952 umírá v sídle Sandringham House v Norfolku britský král Jiří VI. (*1895). Jeho starší dcera, budoucí královna Alžběta II., tehdy pobývá v africké Keni, kde zahajuje svoji cestu po zemích Commonwealthu. Zprávu o otcově smrti Alžbětě II. (1926-2022) šetrně oznamuje její manžel, princ Philip (*1921). „Je to obrovská zodpovědnost,“ uvědomuje si tehdy 25letá […]
Historie
Bujel v pravěkých Čechách kanibalismus?
Kolem ohně sedí skupinka pralidí. Nad plameny se opéká maso a jeho vůně, šířící se kolem, brzy podráždí nosy budoucích strávníků. Maso je lidské… Nevšední hostina se chystá na jihu Moravy kolem roku 1000 př. n. l. Muž se zakousne do šťavnaté pečínky z nepřítele. Ohlodává kost a její úlomky hází za sebe do tmy. Připravení […]
Historie
Na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu vypili králové 9800 litrů vína
Karlovi IV. se roku 1335 na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu líbí., Karel I. Robert z Anjou se totiž ukáže jako štědrý hostitel, který oběma delegacím nabízí spousty jídla. „Na obědy českého krále se každodenně daly dva tisíce pět set chlebů a také z královských jídel bohatě,“ líčí uherský dějepisec Ján z Turca (1435–1488/1490). Lucemburkové se svou družinou […]
reklama
záhady a tajemství
Kde se narodil Ježíš Kristus? A měl bratry a ženu?
Místo narození křesťanského proroka není jasné. Existují nějaké podklady pro tvrzení, že Ježíš Kristus měl bratry. A co jestli měl také manželku?   Je možné, že město Betlém, považované za místo narození Ježíše Krista, leželo trochu někde jinde, než si všichni dosud mysleli. Izraelský archeolog Aviram Ošri roku 2012 prohláasil: „Betlém v Galileji byl v době Ježíšova […]
Astrologické znamení Skopce a oslavy svátků jara
Okolo doby jarní rovnodennosti, kdy na obloze vládne znamení Berana neboli Skopce a začíná kypět nový život, slavíme Velikonoce. Samotný svátek byl převzat od židů a nazývají ho ,,Pesach“. V němčině se Velikonoce nazývají ,,Ostern“, což je odvozeno od starogermánské bohyně jara Ostary, jejíž jméno souvisí se slovem ,,Osten“, východ – a má tudíž spojitost […]
Čí jsou lidské ostatky nalezené na Vildštejně v hradním komíně?
Hrad Vildštejn v obci Skalná najdeme nedaleko Františkových Lázní. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1224, kdy je jako majitel hradu uváděn Gerold z Vildštejna. Na hradě se však v průběhu staletí vystřídalo mnoho majitelů. V majetku krutého rodu… Například roku 1531 hrad získali Viršperkové. Členové tohoto rodu byli známi svou prchlivostí a […]
Lady Wonder: Klisna, která uměla předpovídat budoucnost?
Když si manželský pár z americké Virginie pořídí hříbě, netuší, že nezískali jen pomocníka na svou farmu. Jejich kobylka se stane hvězdou, za kterou se sjíždějí lidé z celé země. Chtějí znát svůj osud, vítěze voleb anebo výsledek sportovního klání. A když jsou v koncích, přijdou za ní i detektivové! Koně jsou úžasná zvířata, o […]
reklama
historie
V uherském Visegrádu vznikl Česko-polsko-maďarský ekonomický pakt
Během jednání Čechů, Poláků a Maďarů v roce 1335 vladaři nezapomenou ani na ekonomickou spolupráci. „Hlavním výsledkem setkání bylo zřízení nové obchodní cesty, která by obcházela základní vídeňský přístav a získala snadnější přístup na další evropské trhy,“ podtrhuje jejich hospodářské zásluhy současný maďarský autor Györgi Rácz.   Nejvíc smluv uzavřených ve Visegrádu mezi českou stranou […]
Proč se mladý Karel IV. hádal se svým otcem?
Když se Karel IV. snaží roku 1335 řešit spory s polským králem Kazimíre III. Velikým a římským císařem Ludvíkem IV. Bavorem, ještě v předvečer všech jednání a radovánek málem došlo k ostrému konfliktu mezi ním a otcem. Proradní šlechtici a rádcové chodí za Janem a připomínají mu: „Pane, mějte se na pozoru! Váš syn má v království mnoho vašich […]
Španělská chřipka: Virus, který si vybere špatného muže
Některé nemoci jsou jen nepříjemné. Jiné se ve formě epidemií přeženou světem, zanechají po sobě miliony mrtvých a v historii nepřehlédnutelnou šlápotu. Některé z nich však svět ovlivní způsobem, který není na první pohled patrný. Zatímco První světové válce dochází dech a pomalu se chýlí ke konci, epidemie zmutovaného chřipkového viru H1N1 na síle nabírá (podrobně jste […]
Německá letecká esa: Někteří měli devět životů jako kočky
Letoun Messerschmitt Me 262 pálí 24. dubna 1945 v prostoru bavorského Donauwörthu proti americkým bombardérům B-26. Pilotuje ho Günther Lützow (1912–1945), který si už připsal 108 sestřelů. Z této akce se už ale nevrátí. Jeho letoun ani tělo se nenajdou. Ve chvíli, kdy Adolf Galland (1912–1996) dostal od svého otce k 19. narozeninám kluzák, bylo o jeho osudu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
epochalnisvet.cz
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!  
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet