Domů     Čeští králové a Židé: Přemysl Otakar II. jim přál, Rudolf II. záviděl
Čeští králové a Židé: Přemysl Otakar II. jim přál, Rudolf II. záviděl

V dubnu 1389 se v pražském židovském ghettu odehrává nejstrašnější pogrom v jeho dějinách. Zavražděno je cca 3000 Židů – mužů, žen i dětí. Někteří, když vidí tu hrůzu, spáchají raději sebevraždu, jiní se ukrývají ve Staronové synagoze. Ani to jim ale nepomůže před rozběsněnými Pražany.

Tehdy vládne v Čechách král Václav IV. (1361-1419) a Praha je rozdělená na dvě poloviny. Na jedné straně stojí chudí křesťanští obyvatelé, na druhé Židé, kteří půjčují peníze a bohatnou z vysokých úroků.

Vzbudit mezi oběma skupinami nenávist je snadné. Záminka se najde na velikonoční sobotu 18. dubna 1389, kdy několik židovských mladíků hází kameny na katolického kněze.

Hříšníci sice skončí ve vězení, ale díky nenávistným kázáním katolických kněží se Pražané rozhodnou rozdat si to s Židy na vlastní pěst. Vtrhnou do jejich ghetta a téměř nikdo jim neunikne. Král se objeví, když už je po všem.

Za Václava IV. jsou české země rozštěpené. Na jedné straně chudina, na druhé bohatí Židé, které jsou mnohým trnem v oku.
Za Václava IV. jsou české země rozštěpené. Na jedné straně chudina, na druhé bohatí Židé, které jsou mnohým trnem v oku.

Neuvěřitelné zisky

Pražský pogrom v roce 1389 ale není ani první, ani poslední v dějinách města. Nejstarší doklady o židovském osídlení v Praze pocházejí z 11. století, a přestože Židům tu jde často skutečně o život, vyplatí se jim na vltavském břehu bydlet.

Praha je křižovatkou obchodních cest a podle svědectví arabsky mluvícího kupce Ibrahíma ibn Jákuba (žil v 10. století), který v roce 966 naše dnešní hlavní město navštívil, tu Židé dokonce obchodovali s pohanskými otroky a posílali je do severní Afriky. Jákub tehdy o Praze píše:

„Vyvážejí od nich otroky, cín a různé kožešiny. Jejich země je nejlepší na severu a nejzásobenější v potravinách.“ Podle odhadů mohly zisky židovských obchodníků s otroky dosahovat až fantastických 1350 %!

Vyloučení ze společnosti

Židé to ovšem nemají jednoduché nikdy a nikde. Světlou výjimkou v řadách českých panovníků, který to s nimi myslí dobře, je král železný a zlatý Přemysl Otakar II. (1233–1278), který v roce 1254 vyhlašuje tzv. Statuta Judaeorum, Velké privilegium pro Židy.

Přiznává jim nejrůznější práva, například „aby pro movité peníze nebo nemovitou věc nebo v trestní při, která se dotýká osoby nebo věcí Žida, nebyl připuštěn na svědectví žádný z křesťanů proti Židovi, leč s křesťanem a Židem.“ Za svoji přízeň vůči Židům ale sklízí kritiku.

Jeho odpůrcům vadí, že neurčuje míru lichvářům a všechno nechává na dohodě mezi dlužníkem a věřitelem, a také, že nechce, aby zastavárníci prověřovali původ nabízených předmětů.

Císař Rudolf II. Habsburský sice Židy vítá na svém dvoře, ale jejich majetek by nejraději shrábl sám.
Císař Rudolf II. Habsburský sice Židy vítá na svém dvoře, ale jejich majetek by nejraději shrábl sám.

Život v napětí

Zlatého věku se Židé v Čechách konečně dočkají v 16. století v době císaře Maxmiliána II. Habsburského (1527–1576). I tak se ale potýkají s různými nepříjemnostmi.

Nesmějí například bydlet ve městech, kde se těží drahé kovy, hlavně v Kutné Hoře, protože:

„nemálo se do země vkořenili, že lid svými nekřesťanskými lichvami a jinými židovskými podvodnými převrácenostmi ke zkáze přivozují a jsou to lidé prázdní, kteří nevedou živnosti.“ Napětí v pražském ghettu je přes momentální panovnickou přízeň téměř hmatatelné.

Nikdo netuší, kdy zase jejich domy lehnou popelem a křesťané pod nějakou záminkou povraždí každého Žida, který jim přijde pod ruku.

Hrob bankéře Mordechaje Maisela na pražském židovském hřbitově. Za života Mordechaj neustále půjčoval Rudolfovi II.
Hrob bankéře Mordechaje Maisela na pražském židovském hřbitově. Za života Mordechaj neustále půjčoval Rudolfovi II.

Okrade bankéře

Maxmiliánův syn, císař Rudolf II. Habsburský (1552–1612), sice Židy na svém dvoře vítá, ale přesto jim závidí majetek.

V roce 1578 k sobě povolá Mordechaje Maisela (1528–1601), bohatého pražského bankéře a obchodníka s drahými kameny a vlnou.

Půjčí si od něho 2000 tolarů na „kuchyňské náčiní“ pro svoji matku Marii Španělskou a brzy si zvykne, že bankéř je pro něj nevyčerpatelným zdrojem peněz. Udělí mu sice různá práva, ale po Maiselově smrti v roce 1601 stejně připraví jeho rodinu o všechno.

Kronikáři o Maiselovi píší: „Přesto, že odkázal císařskému Majestátu deset tisíc zlatých, stejně jako špitálu, chudým křesťanům a Židům mnoho peněz na hotovosti rozkázal Jeho císařský Majestát vtrhnout do domu a všechno, co tam jest, vzíti.“

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Atentát na Heydricha: Hrdinský čin, který změnil dějiny
27. května 1942 se v Praze odehrál jeden z nejvýznamnějších atentátů druhé světové války. Parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na Reinharda Heydricha, obávaného zastupujícího říšského protektora. Tento čin nejenže vedl k Heydrichově smrti, ale také k brutálnímu nacistickému teroru, který následoval. Přesto se stal symbolem odvahy a naděje pro celý československý národ. Druhá […]
Historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
reklama
lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
reklama
věda a technika
Obří meteority: Kam vyrazit za nejzajímavějšími krátery? (II.)
„Padá hvězda, něco si přej!“ Tuto radu už téměř každý z nás zaslechl nebo sám vyslovil. Aktuální je i v listopadu a prosinci, kdy se nebe rozzáří bohatou zářivou záplavou zvanou Leonidy a Geminidy. I když jde o romantickou představu, padající hvězdy doopravdy neexistují. Jsou to zkrátka a dobře jen meteory! Někdy se z komet […]
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz