V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí.
Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu.
Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů Karla Schinzel (1886–1951) a pošlou mu pozvánku do svých továren Kodaku v Rochesteru v New Yorku a v Londýně.
Po dlouhých jednáních a vzájemných ujištěních o spolupráci kupuje americká korporace Schinzelovy vynálezy a práva na 27 jeho patentů. Ke své smůle je Karel sice geniálním chemikem, ale špatným obchodníkem.
Svoji práci prodá za minimální částku a nezbohatne na ní. Nepřipomíná ti to něco? Spousta geniálních českých mozků dopadla podobně…

Přijde o laboratoř i knihovnu
V březnu 1938 se Schinzel vrací do Vídně. Unavený a sužovaný nedostatkem peněz. Živí se výzkumnými pracemi pro menší firmy. Pracuje ve vlastní laboratoři a ve svém bytě v Badenu. Ve svých 58 letech se konečně ožení.
Bere si mnohem mladší Hermínu Marií Würst, ale velký věkový rozdíl a Karlova posedlost vědeckými pokusy udělá své. Hermína nemá pochopení a po pouhých dvou a půl letech manželství Karla opouští. Na konci války přichází další rána.
Armáda osvoboditelů vyplení jeho laboratoř v Badenu. Přijde o vybavení, vědeckou knihovnu, kopie patentů i osobní dokumenty. Ještě zvládne z fragmentů zachráněných poznámek sestavit knihu o barevné fotografii.
Začátkem listopadu 1951 ale náhle ztratí zrak a poté 23. listopadu 1951 umírá na mozkovou mrtvici.

Základ tvoří tři citlivé vrstvy
Nejdůležitějším Schinzelovým patentem je barevné vyvíjení fotografií s postupnou spektrální expozicí. Snímky se vyvíjejí na materiál obsahující tři citlivé vrstvy pro červenou, zelenou a modrou barvu.
Jeho objev použijí Leopold Godowsky a Leopold Mannes k výrobě filmu známého jako Kodachrome (1935) a Gustav Wilmans při vývoji filmového materiálu Agfacolor (1935-36). Určitě tyto filmy znáte.