Skip to content
reklama

Česko-americký senátor připravil TGM bouřlivé přivítání

blank

Ve Washingtonu D.C. se 9. května 1918 shromáždí 27 amerických kongresmanů, kteří aplaudují Tomáši Garriguovi Masarykovi. Triumfální vstup probíhá v režii Adolpha Joachima Sabatha, který ani jako významný člen Demokratické strany nezapomíná na svůj původ.

Narodí se v židovské rodině jako druhé nebo třetí dítě z jedenácti. Uživit tolik hladových krků není pro rodiče jednoduché. Adolph Joachim Sabath (1866–1952), rodák z jihočeského Záboří, se proto rozhodne odejít z domova.

Věří, že za oceánem uspěje. „Až se vzmůžu, pozvu vás do Ameriky,“ slíbí krátce předtím, než s pár drobnými v kapse v pouhých 15 letech odpluje do zámoří za svým bratrancem do Chicaga.

blank
Během podpisu zákona o pivu, Sabath úplně vpravo. FOTO: Harris & Ewing/Creative Commons/Public domain

Splní slib

Bere zavděk jakoukoliv příležitostnou prací. Je prodavačem, poslíčkem. „V Chicagu, podle Adolphových vzpomínek, žil přítel rodiny jménem Sloup (časté jméno na Blatensku). Pravděpodobně to nebyl jediný krajan, kdo mu pomohl do začátku),“ píše Pavel Hnízdil z České genealogické společnosti.

Tvrdě dře a obrací každý dolar. Netrvá dlouho a úspěšně se prosazuje jako realitní agent. Vydělá dokonce tolik, že si může dovolit zaplatit si studia a splnit slib daný rodině. Přijedou za ním rodiče i všech deset sourozenců.

Žádné teplé místečko

V roce 1891 úspěšně dokončí studia práv na Chicagské vysoké škole. Provozuje advokátní praxi, roku 1895 je jmenován chicagským smírčím soudcem. Zároveň vstupuje do politiky, aktivně se angažuje v Demokratické straně, za kterou ho v roce 1907 zvolí do Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu.

Členství ale nebere jako teplé místečko, kde pobírá vysoký plat. Za svoji parketu si bere různá, i dnes ožehavá témata. Prosazuje například Pure Food and Drug Act, zákon řešící kvalitu potravin z pohledu spotřebitele.

blank
Ve Washingtonu s předsedou výboru pro sněmovní řád Johnem J. O’Connoroem, Sabath vlevo. FOTO: Harris & Ewing/Creative Commons/Public domain

Ovlivňuje prezidenta

V jeho hrudi stále bije srdce Čecha. „Už v roce 1912 se zasadil o to, že před Kongresem mohl vystoupit se svými přednáškami o Češích a českých zemích hrabě František Lützow,“ píše současný autor Ivan Dubovický. V závěru 1. světové války Sabath podporuje vznik nezávislého Československa. Podaří se mu v roce 1917 prosadit v Kongresu rezoluci přiznávající Československu právo na nezávislost a svobodu. Ovlivňuje v tomto směru i amerického prezidenta Woodrowa Wilsona (1856–1924). Osobně se také postará, aby se Tomáši Garriguovi Masarykovi (1850‒1937), který 29. dubna 1918 připlouvá do Vancouveru s britským pasem na jméno Thomas Marsden, dostalo ve Washingtonu přivítání hodné budoucí hlavy státu.

Když si 25. září 1918 vezme ve Sněmovně slovo, všem od plic řekne, jak důležitý je rozpad Rakousko-Uherska pro mír.

Izolaci odmítá

Aktivní je i v dalších oblastech. Bojuje proti prohibici, prosazuje výstavbu dálnic financovanou státem i systém sociálního pojištění. Během funkčních období prezidenta Franklina Delana Roosevelta (1882‒1945) stojí pevně při něm a stává se stoupencem jeho reformačního programu New Deal.

Vystupuje proti politice amerického izolacionismu (upřednostňování domácích problémů před zahraničními). Když se ve 2. polovině 30. let 20. století smráká nad demokracií v Evropě, velmi ho to zasáhne.

„Silně vnímal hrozbu nacistického Německa a prosazoval vojenské řešení v době, kdy byla politika Spojených států silně podvázána postojem německých a irských profašistických kruhů,“ upřesňuje Hnízdil. Během 2. světové války podporuje československý zahraniční odboj. V křesle v Kongresu vydrží 45 let, neuvěřitelných 23 funkčních období. Umírá v pilné práci 6. listopadu 1952 pouhé dva dny po svém posledním zvolení.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Harris & Ewing/Creative Commons/Public domain
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Bylinkové recepty pro zdraví
panidomu.cz

Bylinkové recepty pro zdraví

Nové číslo Bylinkových receptů pro zdraví je právě...
Prý že s námi bude bydlet další holka
skutecnepribehy.cz

Prý že s námi bude bydlet...

Byla jsem v „telecích letech“, puberťačka jako...
Tak trochu jiné orloje
epochanacestach.cz

Tak trochu jiné orloje

Ten pražský na...
K&Q by Dolce&Gabbana představuje spjatý a silný pár
iluxus.cz

K&Q by Dolce&Gabbana...

Vášeň. Moc. Síla. To je Q by...
Kachní stehna na pomerančích
tisicereceptu.cz

Kachní stehna na pomerančích

Už jste ochutnali pomeranče s červeným vínem? Možná...
Velká ovčí panika. Proč začala celá stáda v Anglii ve stejný okamžik šílet?
enigmaplus.cz

Velká ovčí panika. Proč začala...

Desítky tisíc ovcí z různých stád na jihu Anglie...
Tajemná světla v bengálských bažinách:  Jde o duše zemřelých?
epochalnisvet.cz

Tajemná světla v bengálských...

Světla duchů Aleya v Západním Bengálsku nejsou...
Největší brzda letů do vesmíru? Lidské tělo…
21stoleti.cz

Největší brzda letů do...

Stav beztíže, kosmické záření, pozemští mikrobi i...
Kateřina Brožová: Hledá se další volný pracháč!
nasehvezdy.cz

Kateřina Brožová: Hledá se...

Herečka Kateřina Brožová...
Uteče Rybová manželovi za Majerem?
nasehvezdy.cz

Uteče Rybová manželovi za...

Už nějakou dobu se...
Masiv pod nohama
rezidenceonline.cz

Masiv pod nohama

Podlahová krytina z přírodního dřeva je prověřená...
Asijská Atlantida: Postavili ji mimozemšťané?
enigmaplus.cz

Asijská Atlantida: Postavili...

Skupinka potápěčů, která dlouhé minuty plave...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha