Skip to content

Česko-americký senátor připravil TGM bouřlivé přivítání

Ve Washingtonu D.C. se 9. května 1918 shromáždí 27 amerických kongresmanů, kteří aplaudují Tomáši Garriguovi Masarykovi. Triumfální vstup probíhá v režii Adolpha Joachima Sabatha, který ani jako významný člen Demokratické strany nezapomíná na svůj původ.

Narodí se v židovské rodině jako druhé nebo třetí dítě z jedenácti. Uživit tolik hladových krků není pro rodiče jednoduché. Adolph Joachim Sabath (1866–1952), rodák z jihočeského Záboří, se proto rozhodne odejít z domova.

Věří, že za oceánem uspěje. „Až se vzmůžu, pozvu vás do Ameriky,“ slíbí krátce předtím, než s pár drobnými v kapse v pouhých 15 letech odpluje do zámoří za svým bratrancem do Chicaga.

Během podpisu zákona o pivu, Sabath úplně vpravo. FOTO: Harris & Ewing/Creative Commons/Public domain

Splní slib

Bere zavděk jakoukoliv příležitostnou prací. Je prodavačem, poslíčkem. „V Chicagu, podle Adolphových vzpomínek, žil přítel rodiny jménem Sloup (časté jméno na Blatensku). Pravděpodobně to nebyl jediný krajan, kdo mu pomohl do začátku),“ píše Pavel Hnízdil z České genealogické společnosti.

Tvrdě dře a obrací každý dolar. Netrvá dlouho a úspěšně se prosazuje jako realitní agent. Vydělá dokonce tolik, že si může dovolit zaplatit si studia a splnit slib daný rodině. Přijedou za ním rodiče i všech deset sourozenců.

Žádné teplé místečko

V roce 1891 úspěšně dokončí studia práv na Chicagské vysoké škole. Provozuje advokátní praxi, roku 1895 je jmenován chicagským smírčím soudcem. Zároveň vstupuje do politiky, aktivně se angažuje v Demokratické straně, za kterou ho v roce 1907 zvolí do Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu.

Členství ale nebere jako teplé místečko, kde pobírá vysoký plat. Za svoji parketu si bere různá, i dnes ožehavá témata. Prosazuje například Pure Food and Drug Act, zákon řešící kvalitu potravin z pohledu spotřebitele.

Ve Washingtonu s předsedou výboru pro sněmovní řád Johnem J. O’Connoroem, Sabath vlevo. FOTO: Harris & Ewing/Creative Commons/Public domain

Ovlivňuje prezidenta

V jeho hrudi stále bije srdce Čecha. „Už v roce 1912 se zasadil o to, že před Kongresem mohl vystoupit se svými přednáškami o Češích a českých zemích hrabě František Lützow,“ píše současný autor Ivan Dubovický. V závěru 1. světové války Sabath podporuje vznik nezávislého Československa. Podaří se mu v roce 1917 prosadit v Kongresu rezoluci přiznávající Československu právo na nezávislost a svobodu. Ovlivňuje v tomto směru i amerického prezidenta Woodrowa Wilsona (1856–1924). Osobně se také postará, aby se Tomáši Garriguovi Masarykovi (1850‒1937), který 29. dubna 1918 připlouvá do Vancouveru s britským pasem na jméno Thomas Marsden, dostalo ve Washingtonu přivítání hodné budoucí hlavy státu.

Když si 25. září 1918 vezme ve Sněmovně slovo, všem od plic řekne, jak důležitý je rozpad Rakousko-Uherska pro mír.

Izolaci odmítá

Aktivní je i v dalších oblastech. Bojuje proti prohibici, prosazuje výstavbu dálnic financovanou státem i systém sociálního pojištění. Během funkčních období prezidenta Franklina Delana Roosevelta (1882‒1945) stojí pevně při něm a stává se stoupencem jeho reformačního programu New Deal.

Vystupuje proti politice amerického izolacionismu (upřednostňování domácích problémů před zahraničními). Když se ve 2. polovině 30. let 20. století smráká nad demokracií v Evropě, velmi ho to zasáhne.

„Silně vnímal hrozbu nacistického Německa a prosazoval vojenské řešení v době, kdy byla politika Spojených států silně podvázána postojem německých a irských profašistických kruhů,“ upřesňuje Hnízdil. Během 2. světové války podporuje československý zahraniční odboj. V křesle v Kongresu vydrží 45 let, neuvěřitelných 23 funkčních období. Umírá v pilné práci 6. listopadu 1952 pouhé dva dny po svém posledním zvolení.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Harris & Ewing/Creative Commons/Public domain
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Svatomartinské hody nám závidí celý svět
iluxus.cz

Svatomartinské hody nám...

Spojení mladého vína s husími...
Salát s tuňákem a vejci
tisicereceptu.cz

Salát s tuňákem a vejci

K večeři je dobré volit potraviny s...
Aktivita sopky na ostrově La Palma sílí
epochalnisvet.cz

Aktivita sopky na ostrově La...

Je to už 38 dní, co sopka Cumbre Vieja na...
Proč jsem si prošla minulými životy?
skutecnepribehy.cz

Proč jsem si prošla minulými...

Musela jsem si to vyzkoušet....
Záhada z Atacamy: Byla v poušti nalezena mumie mimozemšťana?
enigmaplus.cz

Záhada z Atacamy: Byla v...

V roce 2003 bylo objeveno několik centimetrů velké...
Skalnaté hory: pýcha Severní Ameriky a ráj pěší turistiky
epochanacestach.cz

Skalnaté hory: pýcha Severní...

Jedním ze symbolů...
Osobní traumata ji málem srazila na kolena
nasehvezdy.cz

Osobní traumata ji málem...

Dcera známých hereckých...
Chystají svatbu kvůli těhotenství?
nasehvezdy.cz

Chystají svatbu kvůli...

Neexistuje žádná statistika,...
Požáry a popáleniny: Když jde o vteřiny
panidomu.cz

Požáry a popáleniny: Když...

Jak správně ošetřit čerstvou popáleninu? Teoreticky to...
Slunce a sex jdou dohromady
21stoleti.cz

Slunce a sex jdou dohromady

Lidská touha po pohlavním styku je obecně silnější v...
Kouzlo venkovského bydlení
rezidenceonline.cz

Kouzlo venkovského bydlení

Bydlení na předměstí se může ukázat jako velká...
Nový podezřelý v případu Zodiac zanechával na internetu mrazivé komentáře
enigmaplus.cz

Nový podezřelý v případu Zodiac...

Před několika dny tým vyšetřovatelů odložených...