Skip to content

Česká specialita? V Belgii vyhodili z okna 15 radních!

Z českých dějin jsou známé dokonce tři defenestrace: z roku 1419, 1483 a 1618. Nejde ale o naši specialitu, jak by se mohlo na první pohled zdát. Odehrávaly se i jinde ve světě a už ve starověku.

Například nemravné a panovačné izraelské královny Jezábel (†asi 842 př. n. l.) měli dost její vlastní dvořané, a proto ji vyhodili z okna paláce… Dějištěm „vyoknění“ se v roce 1379 stává belgická Lovaň, kde se napětí mezi místními patriciji a řemeslníky dá doslova krájet.

Jedno povstání střídá druhé. Lovaňští řemeslníci v čele s Wouterem van der Leydenem (†1379) obsazují radnici a zmocňují se vlády nad městem. Konšelé v hrůze před nimi utíkají do nedalekého Aarschotu.

Na dálku vyjednávají a nakonec se obě znepřátelené strany dohodnou na společné vládě. To nemůže fungovat dlouho! „Připravují nás o moc,“ stěžují si brzy patricijové, zvyklí na absolutní vládu, a zavraždí vůdce řemeslníků Woutera van der Leydena.

Jeho příznivce tím rozzuří doběla. Pomsta je brutální. 22. prosince 1379 vtrhnou na lovaňskou radnici a z okna vyhodí 15 radních z řad boháčů.

Z okna letí i královna Jezabel. FOTO: Gustave Doré/Creative Commons/Public domain

Portugalská Lucrezia

Potupná smrt pádem z okna se nevyhne ani církevnímu hodnostáři… Když v říjnu 1383 umírá portugalský král Ferdinand I. (*1345), nezanechá po sobě mužského dědice. Jeho vdova Eleonora Teles de Menezes (1350–1386) se po králově smrti stává regentkou za svou nezletilou dceru Beatrix (1372–1410). Ta se již v květnu 1383 provdala za krále Jana I. Kastilského (1358–1390). Šlechta se proto bouří. „Kastilským servírujete právo na portugalský trůn jako na stříbrném podnose,“ vyčítají regentce. Rusovlasá panovnice, které později historikové přisoudí přezdívku „Portugalská Lucrezia Borgia“, si z toho ovšem nic nedělá a vládne podle svého s milencem Juanem Fernándezem Andeirem (asi 1320–1383). Ferdinandův nevlastní bratr Jan z Avisu (1357–1433), prohlášený za správce království, si ale také osobuje právo na trůn. V prosinci 1383 nechává zavraždit královnina milence. Jan I. Kastilský odpovídá vyhlášením války Portugalsku…

blank
Z jedné z věží lisabonské katedrály se 6. prosince 1383 zřítil k zemi biskup Martinho de Zamora. FOTO: Osvaldo Gago/Creative Commons/CC BY-SA 2.0

Vysvlečený biskup

Ferdinandův kancléř Álvaro Pais (asi 1330–1390), nový stoupenec Jana z Avisu, přikazuje 6. prosince 1383 po Andeirově vraždě, „ať se rozezní všechny kostelní zvony v celém Lisabonu“. Biskup Martinho de Zamora (†1383) ale jeho příkaz odmítne uposlechnout.

Bojí se a raději se zamkne v katedrále. Lisabonský starosta s radními za ním vniknou malým schodištěm do jedné z věží. I když konšelé nechtějí biskupovi ublížit, zezdola křičí rozzuřený dav, že Martinho je stoupencem nepřítele.

Vášně propukají naplno. Strhne se bitka, při které biskupa shodí z věže katedrály. Martinho leží mrtvý na nádvoří chrámu, kde „mu svlékli všechny oděvy a kamenovali ho“, jak líčí v 15. století portugalský kronikář Fernão Lopes. Ve válce o trůn nakonec vítězí Jan z Avisu, který v bitvě u Aljubarroty v srpnu 1385 poráží Kastilce a zakládá novou portugalskou vládnoucí dynastii Avisů.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Roque Gameiro, Public domain, via Wikimedia Commons
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Konflikty
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Dala herečka sbohem svému zajíčkovi?
nasehvezdy.cz

Dala herečka sbohem svému...

Svoje soukromí si...
Plzeň: Nádech dějin, provoněný pivem
epochanacestach.cz

Plzeň: Nádech dějin,...

Vydejte se vstříc...
Jsou barvy na vlasy škodlivé pro zdraví?
panidomu.cz

Jsou barvy na vlasy škodlivé...

Studie dokazují, že jsou. Mezi hlavní...
Proč Vánoce v „ohni přicházejí“?
enigmaplus.cz

Proč Vánoce v „ohni...

Vánoce mají oheň jako povinný atribut. Svíčky na adventních...
Brokolicový krém s krutony
tisicereceptu.cz

Brokolicový krém s krutony

Jemný brokolicový krém s brambory a...
Sedmý klenot v síti Bulgari Hotels otevřen
iluxus.cz

Sedmý klenot v síti Bulgari...

Nový Bulgari Hotel Paris, který se nachází v...
Klíč k apokalypse: Existuje červené tlačítko?
epochalnisvet.cz

Klíč k apokalypse: Existuje...

Dramatická hudba hraje na plné pecky. Diváci v...
Celý život jsem měla štěstí
skutecnepribehy.cz

Celý život jsem měla štěstí

Pověrčivost, která věští neštěstí,...
Rozdělí je mladý milenec?
nasehvezdy.cz

Rozdělí je mladý milenec?

Herečka Marika Šoposká (31)...
Zemřel profesor František Sehnal, významný český entomolog
21stoleti.cz

Zemřel profesor František...

V pátek 26. listopadu 2021 zemřel ve...
Sargon Akkadský, Mojžíš a Plaváček. Jde o stejný příběh?
enigmaplus.cz

Sargon Akkadský, Mojžíš a...

Příběhů o rodičích, kteří odloží své dítě, je...
Nejmenší bezsáčkový vysavač od Miele
rezidenceonline.cz

Nejmenší bezsáčkový vysavač...

S novým modelem Boost CX1 rozšiřuje prémiový...