Skip to content

Červenec 1943: Proč došlo k masakru v Malíně?

„Raus, raus!“ mlátí do dveří němečtí vojáci. Rozespalé obyvatele Českého Malína na Ukrajině vyhánějí do ulic pod záminkou kontroly dokladů. Nacisté rozdělí malínské na muže, ženy, děti a seniory. Míří na ně samopaly.

Po skupinách je odvádějí do sousedního Ukrajinského Malína. Ty, které tam postřílí, čeká ještě poměrně milosrdná smrt. Desítky lidí naženou nacisté do kostela, školy a jiných budov – a ty pak zapálí i s lidmi uvnitř!

Akce vypadá jako typická nacistická odveta. Jenže za co? Co tak strašného museli malínští udělat, že nacisté naženou do stodol i ženy s dětmi, kterým ještě ráno slibovali svobodu, a hořlavé budovy pak bez slitování zapálí?

Památník_obětem_z_Českého_Malína
Památník malínským obětem.

Celkem zemře 400 obyvatel Českého Malína – 374 Čechů, z toho 104 mužů, 161 žen, 105 dětí a 26 Poláků! Důvod ale není znám dodnes. Vojáci vypálí celou ves. Vyhlazení Malína přežije jen pár šťastlivců z celkových 444 českých obyvatel.

Některé mladíky Němci pošlou, aby odvezli naloupený majetek. Chlapci pak jen z dálky zděšeně pozorují, jak se jejich rodná ves mění v jedno velké ohniště. Štěstí bude mít i pár místních, kteří zrovna nebudou ve vsi.

800px-Ровно._Музыкально-драматический_театр.
Odpověď na důvod masakru se dala hledat v Rovně. Dnes je již asi pozdě…

Jaká jsou k mání vysvětlení tohoto nelítostného masakru Čechů? Podle Němců má jít o trest za napadení oddílem Banderovců. Jak to ale souvisí s Malínem? Odpověď by mohlo znát jen gestapo v Rovně, které tou dobou vede Fritz Vogel. Ten se ale s motivací tohoto činu nikdy nesvěří. Cílem tak zřejmě bylo zastrašení českého obyvatelstva ve Volyni, které mělo upevnit postavení nacistů.

Foto: wikipedia.org/honny/Dajda4603
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články