Skip to content

Skotský most Overtoun: Už 50 let místo psích sebevražd?

Kamenný most ve skotské vesnici Milton nedaleko Glasgow je sice půvabný, ale z architektonického ani historického hlediska nijak výjimečný. Přesto přitahuje pozornost médií celého světa. Jeho zvláštnost tkví v tom, že z něj rádi skáčou dolů do propasti psi.

A to už několik desítek let.

Na začátku mostu je dokonce cedule, která upozorňuje majitele, aby své mazlíčky nepouštěli z vodítka. Místní jsou přesvědčeni, že v podivném fenoménu „mají prsty“ nadpřirozené síly. Vědci si jsou však jistí, že celá věc má racionální vysvětlení.

Jaké teorie tedy mají a co přesně se na záhadném mostě děje?

1
Most působí idylicky, procházka se však může změnit v noční můru.

Kolie, labradoři a slunečný den

Zkuste si to představit. Užíváte si pohodovou procházku, když váš pes zčistajasna zamíří k zábradlí a skočí z mostu. V uplynulém půlstoletí se taková příhoda odehrála už mnohokrát. Všichni psi se pro skok rozhodnou prakticky na stejném místě, na konci pravé strany mostu a téměř vždy v jasný a slunečný den.

Případy mají ještě něco společného: ve většině případů jde o plemena s dlouhými čenichy. Často se z mostu vrhali například kolie nebo labradoři.

Nejen majitele mrtvých psů zajímá, co přimělo zvířata k tak podivnému jednání. Negativní energie vyloučí řada psychotroniků, která se na místo přijede podívat a to i navzdory tragédii, který se zde odehrála v říjnu 1994.

Jistý Kevin Moy hodí z mostu do propasti svého teprve dvoutýdenního syna, protože je přesvědčen, že chlapeček je vtělením ďábla. Sám se pak pokusí o sebevraždu.

2
Sem dopadají mazlíčci, kteří skočí dolů.

Jde o psí sebevraždy?

Někteří lidé se domnívají, že psi jednoduše spáchali sebevraždu. Britská veterinářka a specialistka na chování zvířat Kendal Shepherdová tvrdí, že i psi trpí různými druhy deprese, které se prý na ně mohou přenést také z jejich majitelů.

Propojení psychiky psů a jejich páníčků prokázal známý britský vědec Rupert Sheldrake (*1942) ve svém slavném experimentu, kdy jsou pes a jeho majitelka sledováni odděleně od sebe v různém prostředí.

Pouhých pár vteřin poté, co žena vyrazí na cestu domů, se pes přesune k oknu, kde čeká na její příjezd. Přesto je v ohledu vědomé psí sebevraždy skeptická i sama Kendal Shepherdová: „Lidská sebevražda je obvykle podmíněna pocitem, že zítřek nebude lepší, než dnešek.

Neexistují důkazy ale důkazy o tom, že by ho měli i psi.“

3
Most vede k Overtoun House.

Neodolatelný norek

Takže co tedy způsobuje podivné nutkání psů skočit dolů? Zdejší obyvatele napadne, že blízká námořní základna s přístavem pro jaderné ponorky ve Faslane, případně nedaleké stožáry elektrického vedení či most samotný by mohly vydávat nějaký zvuk, slyšitelný pouze pro psy.

Odborníci na akustiku ale nenajdou nic mimořádného.

Přichází na řadu vůně. Po průzkumu terénu se výběr pachů zúží na myši, veverky a norky, žijící přímo pod mostem. Ze psů těch plemen, které se nejčastěji vrhají z mostu dolů, se během testu celých 70% zajímá výhradně o norky.

Ti zanechávají pachové stopy doslova na každém kroku a jejich vůně je pro psy jednoduše neodolatelná. To by také vysvětlovalo, proč psi skáčou z mostu ve slunečné a suché dny. Pach norků totiž není „zředěný“ vlhkostí.

Není to však jediné místo, kde se ve Skotsku vyskytují norci. Proč je tedy Overtoun jediným místem, kde se odehrálo tolik skoků do prázdna? Podle odborníků hraje významnou roli fakt, že psi mají zablokovaný výhled a proto se řídí jen svým čichem a loveckým pudem a slepě se ženou za kořistí.

Přesto některé otázky zůstávají. Například proč se všechna úmrtí soustředí okolo konkrétního místa na mostě? Na to zatím vědci odpověď nemají.

Foto: the-line-up.com, wikipedia.org, youtube.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Na vlnách luxusu
rezidenceonline.cz

Na vlnách luxusu

Italská značka Benetti představila nový model jachty...
Pes člověka doprovází už 23 000 let
21stoleti.cz

Pes člověka doprovází už 23...

Člověk a pes. To spojení vzniklo už v...
Ztráta blízkých ji nikdy nepřebolí
nasehvezdy.cz

Ztráta blízkých ji nikdy...

Zemřeli jí oba bratři...
Mocná síla kaviáru působící noc za nocí
iluxus.cz

Mocná síla kaviáru působící...

V neprobádané říši noci vědci objevili...
Je libo červíka?
epochalnisvet.cz

Je libo červíka?

Larvy potemníka moučného(Tenebrio molitor), označované...
Vybere synovi partnerku sama?
nasehvezdy.cz

Vybere synovi partnerku sama?

Žádná milující matka se...
Babiččin medovník
tisicereceptu.cz

Babiččin medovník

Voňavý medovník se skvěle hodí...
Loutka doháněla lidi k šílenství
skutecnepribehy.cz

Loutka doháněla lidi k...

Zdánlivě nevysvětlitelný...
Spadlo z nebe letadlo, nebo nespadlo? Toť otázka
enigmaplus.cz

Spadlo z nebe letadlo, nebo...

Ticho na výletu do přírody najednou přeruší...
Prokletá webová stránka, která prý rozsévá smrt na přání
enigmaplus.cz

Prokletá webová stránka, která...

Bylo nebylo, v 18. století se jednomu...
Mauricius: Zelený klenot Indického oceánu
epochanacestach.cz

Mauricius: Zelený klenot...

Je ideálním místem...
Zvoňte či bušte, jak je libo…
panidomu.cz

Zvoňte či bušte, jak je...

Už vás „obyčejný“ klasický zvonek nebaví? Kupte si...