Stalo se to asi každému: vyúčtování elektřiny může skončit nepříjemným nedoplatkem kvůli vysoké spotřebě, ale také kvůli poplatkům dodavateli. Jak vyzrát na zbytečné plýtvání?
Přinášíme tipy pro „bezbolestné“ šetření energií i pro výběr výhodnějšího dodavatele.
Cenu určuje dodavatel – vyberte si levnějšího a ušetřete průměrně 3 000 Kč ročně!
Nejsnáze dodavatele elektřiny porovnáte prostřednictvím online kalkulaček. Přehledně se díky nim dozvíte ceny elektřiny u různých dodavatelů najednou a z pohodlí domova.
Nezajímejte se jen o cenu energie, ale také o pravidelné poplatky za správu apod., reference o dodavateli od stávajících zákazníků, o délku výpovědní lhůty a kvalitu zákaznického servisu.
Jak ušetřit na spotřebě elektřiny?
Využijte našich tipů pro úsporu energie. Pokud zároveň přejdete k levnějšímu dodavateli, pak jistě pocítíte snížení výdajů za elektřinu a ušetřené finance můžete investovat do rodiny či budoucnosti.
Nové spotřebiče vybírejte v energetické kategorii A. Jejich provoz je na odběr elektřiny nejúspornější a třeba u nonstop běžící lednice může být rozdíl v odběru mezi jednotlivými energetickými kategoriemi velmi propastný.
Sviťte LED žárovkami.
Máte-li dvoutarifovou sazbu, využívejte elektřinu v době levnějšího odběru.
Při vaření na elektrických plotýnkách využívejte zbytkové teplo, ve vyhřáté troubě upečte další chod. Používejte pokličky, zkracují dobu nutnou k dosažení varu.
Perte na nižší teploty (většinou postačí 40 °C).
Prádlo sušte na vzduchu a omezte používání sušičky.
Lednici a mrazničku pravidelně odmrazujte, námraza prudce zvyšuje energetický odběr spotřebiče. Nevkládejte do ní teplé jídlo.
Spotřebiče nevyužívejte na poloviční programy, snažte se je vždy naplnit na maximum (pračka, myčka, sušička apod.).
Nádobí myjte v úsporné myčce a zrušte sušení horkým vzduchem – po doběhnutí cyklu stačí nechat otevřená dvířka a nádobí oschne samo.
Elektřinou i topíte nebo ohříváte vodu?
Teplotu bojleru snižte na dostačujících 50 °C (jednou týdně teplotu nárazově zvyšte pro zamezení množení bakterií), v obytných místnostech topte na maximálně 20 °C.
Bojler nechte pravidelně kontrolovat a čistit, nános usazenin totiž zvyšuje odběr elektřiny.