Skip to content
reklama
reklama

CEITEC chce posílit pozici Brna na mapě světové elektronové mikroskopie

Evropská komise oznámila výsledky prvního kola hodnocení prestižní grantové výzvy Teaming for Excellence a do druhého kola postoupil i projekt CORMIC brněnského institutu CEITEC.

blank
Spolupráce se silnými průmyslovými partnery, jako jsou Thermo Fisher, Tescan a Delong Instruments, by představovala další jedinečné příležitosti k validaci nově vyvinutých zobrazovacích technologií. Foto: Pixabay

Tento projekt zabývající se korelativní mikroskopií byl jedním z cca 30 vybraných. CEITEC, jakožto koordinátor projektu, byl vyzván, aby předložil druhou, detailnější projektovou žádost. Celkový rozpočet této dvoukolové výzvy je 180 milionů EUR a bude následně rozdělen mezi 12 nejlepších evropských projektů.

Dva největší partneři konsorcia CEITEC, Masarykova univerzita a Vysoké učení technické v Brně, spolu se svými tuzemskými i zahraničními partnery, budou muset tvrdě pracovat, aby uspěli i v závěrečné fázi této výzvy, kde by mohli zajistit až 30 milionů EUR pro podporu vědy a inovací v brněnském regionu.

blank
Vzhledem k neodmyslitelnému high-tech charakteru těchto sofistikovaných přístrojů nelze tuto vizi realizovat nikde jinde než v Brně. Foto: Pixabay

Progresivní vědecké centrum

Projektový akronym CORMIC znamená propojení akademie a průmyslu v oblasti korelativní mikroskopie a přesně sem konsorcium CEITEC směřuje. Toto progresivní vědecké centrum má ambici spojit své institucionální silné stránky s regionálními příležitostmi a plánuje posunout mezioborový výzkum i spolupráci mezi akademickou sférou a průmyslem na zcela novou úroveň.

Projekt CORMIC propojí nejlepší výzkumníky v oblasti přírodních a materiálových věd s nejlepšími vývojáři elektronových mikroskopů, kteří v brněnském regionu působí, s cílem vyvinout a ověřit nové zobrazovací technologie, které kombinují více různých mikroskopických přístupů.

CEITEC se zabývá základním výzkumem v oblasti věd o živé přírodě a v oblasti materiálových věd, kde vědci používají mikroskopii jako primární nástroj pro zkoumání živých a neživých systémů. Korelativní mikroskopie je nový přístup kombinující různé mikroskopické techniky zároveň.

Korelativní mikroskopie je v současnosti žhavým trendem ve vědě a je také nezbytná pro pokrok a nové objevy, protože pochopení přírodních jevů vyžaduje současně zkoumat dynamiku, ale i strukturu zkoumaných objektů, a žádná současná zobrazovací technika zatím nedokáže dostatečně zachytit obojí.

blank
Nový projekt CORMIC pokryje kompletní hodnotový řetězec, který bude schopen transformovat otázky základního výzkumu do inovativních produktů v oblasti korelativní mikroskopie, které budou mít zásadní dopad na vědu a společnost. Foto: Pixabay

Silnější pozice na trhu

Ústřední myšlenkou projektu CORMIC je propojit nejsilnější regionální hráče v oboru elektronové mikroskopie z brněnského regionu (jako například Thermo Fisher, Tescan, Delong Instruments a další) se špičkovým akademickým výzkumem poháněným právě mikroskopií.

CEITEC se již spojil s významnými mezinárodními výzkumnými instituty, jako je Evropská laboratoř molekulární biologie (EMBL) sídlící v německém Heidelbergu a nedaleká Vídeňská technická univerzita. Dalším významným partnerem projektu je Ústavu přístrojové techniky AV ČR, kde historicky začal boom brněnské elektronové mikroskopie.

Všichni partneři budou společně pracovat na institucionální modernizaci, která povede k založení nové výzkumné jednotky korelativní mikroskopie s názvem CORMIC. Tento proces poskytne všem partnerům vynikající příležitost k vybudování mostů mezi vědeckými disciplínami, jako je věda o živé přírodě a materiálové vědy, ale také mezi akademickou obcí a průmyslem, konkrétně mezi vývojáři mikroskopických technologií a významnými uživateli těchto technologií.

blank
Nové centrum CORMIC plně využije potenciál nedávných investic do výzkumu a inovací, a zaručí tak technologickou vyspělost, nová pracovní místa a ekonomický růst pro celý brněnský region. Foto: Pixabay

Investicemi do mikroskopického vzdělávání a školení v plánované mezinárodní School of Microscopy provozované pod značkou CEITEC je cílem vybudovat novou generaci talentů, které by podporovaly další růst tohoto odvětví v regionu.

Foto: Úvodní foto: CEITEC
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Bude svatba, nebo další zklamání?
nasehvezdy.cz

Bude svatba, nebo další...

Už jednou měla Eva...
Straší na hradě duch tureckého vojáka?
enigmaplus.cz

Straší na hradě duch...

Mohutný hrad v maďarském městě Eger se...
Medové chilli brambory
tisicereceptu.cz

Medové chilli brambory

Pikantní varianta je skvělá samotná i jako příloha....
Potápky Prim pro ty, kdo se nebojí výzev
iluxus.cz

Potápky Prim pro ty, kdo se...

Svět ticha, jen modrá hlubina a vy. Objevování...
Pošle partnera na mateřskou?
nasehvezdy.cz

Pošle partnera na mateřskou?

Už za pár dnů se z EVY...
Skutečné Čelisti: Žraločí sériový zabiják rozpoutá v New Jersey peklo!
enigmaplus.cz

Skutečné Čelisti: Žraločí...

Žralok bílý patří právem k nejobávanějším...
Je libo garsonku, nebo 3+1?
21stoleti.cz

Je libo garsonku, nebo 3+1?

3D tisk ušel za několik málo let...
Pohoří Smrčiny: Po stopách J. W. Goetha
epochanacestach.cz

Pohoří Smrčiny: Po stopách...

Oblast skal na okraji...
Vrátil se ke své bývalé manželce
skutecnepribehy.cz

Vrátil se ke své bývalé...

Když jsem se seznámila se...
Reminiscence zlaté jazzové éry
rezidenceonline.cz

Reminiscence zlaté jazzové éry

V blízkosti slavného kasina,...
Jak čaruje fata morgána?
epochalnisvet.cz

Jak čaruje fata morgána?

Fata morgána je fascinující jev, opředený řadou mýtů....
Umění cestovat nalehko
panidomu.cz

Umění cestovat nalehko

Chystáte se na několikadenní dovolenou a...