Skip to content
reklama

CEITEC chce posílit pozici Brna na mapě světové elektronové mikroskopie

Evropská komise oznámila výsledky prvního kola hodnocení prestižní grantové výzvy Teaming for Excellence a do druhého kola postoupil i projekt CORMIC brněnského institutu CEITEC.

Spolupráce se silnými průmyslovými partnery, jako jsou Thermo Fisher, Tescan a Delong Instruments, by představovala další jedinečné příležitosti k validaci nově vyvinutých zobrazovacích technologií. Foto: Pixabay

Tento projekt zabývající se korelativní mikroskopií byl jedním z cca 30 vybraných. CEITEC, jakožto koordinátor projektu, byl vyzván, aby předložil druhou, detailnější projektovou žádost. Celkový rozpočet této dvoukolové výzvy je 180 milionů EUR a bude následně rozdělen mezi 12 nejlepších evropských projektů.

Dva největší partneři konsorcia CEITEC, Masarykova univerzita a Vysoké učení technické v Brně, spolu se svými tuzemskými i zahraničními partnery, budou muset tvrdě pracovat, aby uspěli i v závěrečné fázi této výzvy, kde by mohli zajistit až 30 milionů EUR pro podporu vědy a inovací v brněnském regionu.

blank
Vzhledem k neodmyslitelnému high-tech charakteru těchto sofistikovaných přístrojů nelze tuto vizi realizovat nikde jinde než v Brně. Foto: Pixabay

Progresivní vědecké centrum

Projektový akronym CORMIC znamená propojení akademie a průmyslu v oblasti korelativní mikroskopie a přesně sem konsorcium CEITEC směřuje. Toto progresivní vědecké centrum má ambici spojit své institucionální silné stránky s regionálními příležitostmi a plánuje posunout mezioborový výzkum i spolupráci mezi akademickou sférou a průmyslem na zcela novou úroveň.

Projekt CORMIC propojí nejlepší výzkumníky v oblasti přírodních a materiálových věd s nejlepšími vývojáři elektronových mikroskopů, kteří v brněnském regionu působí, s cílem vyvinout a ověřit nové zobrazovací technologie, které kombinují více různých mikroskopických přístupů.

CEITEC se zabývá základním výzkumem v oblasti věd o živé přírodě a v oblasti materiálových věd, kde vědci používají mikroskopii jako primární nástroj pro zkoumání živých a neživých systémů. Korelativní mikroskopie je nový přístup kombinující různé mikroskopické techniky zároveň.

Korelativní mikroskopie je v současnosti žhavým trendem ve vědě a je také nezbytná pro pokrok a nové objevy, protože pochopení přírodních jevů vyžaduje současně zkoumat dynamiku, ale i strukturu zkoumaných objektů, a žádná současná zobrazovací technika zatím nedokáže dostatečně zachytit obojí.

blank
Nový projekt CORMIC pokryje kompletní hodnotový řetězec, který bude schopen transformovat otázky základního výzkumu do inovativních produktů v oblasti korelativní mikroskopie, které budou mít zásadní dopad na vědu a společnost. Foto: Pixabay

Silnější pozice na trhu

Ústřední myšlenkou projektu CORMIC je propojit nejsilnější regionální hráče v oboru elektronové mikroskopie z brněnského regionu (jako například Thermo Fisher, Tescan, Delong Instruments a další) se špičkovým akademickým výzkumem poháněným právě mikroskopií.

CEITEC se již spojil s významnými mezinárodními výzkumnými instituty, jako je Evropská laboratoř molekulární biologie (EMBL) sídlící v německém Heidelbergu a nedaleká Vídeňská technická univerzita. Dalším významným partnerem projektu je Ústavu přístrojové techniky AV ČR, kde historicky začal boom brněnské elektronové mikroskopie.

Všichni partneři budou společně pracovat na institucionální modernizaci, která povede k založení nové výzkumné jednotky korelativní mikroskopie s názvem CORMIC. Tento proces poskytne všem partnerům vynikající příležitost k vybudování mostů mezi vědeckými disciplínami, jako je věda o živé přírodě a materiálové vědy, ale také mezi akademickou obcí a průmyslem, konkrétně mezi vývojáři mikroskopických technologií a významnými uživateli těchto technologií.

blank
Nové centrum CORMIC plně využije potenciál nedávných investic do výzkumu a inovací, a zaručí tak technologickou vyspělost, nová pracovní místa a ekonomický růst pro celý brněnský region. Foto: Pixabay

Investicemi do mikroskopického vzdělávání a školení v plánované mezinárodní School of Microscopy provozované pod značkou CEITEC je cílem vybudovat novou generaci talentů, které by podporovaly další růst tohoto odvětví v regionu.

Foto: Úvodní foto: CEITEC
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

King Seiko představuje limitovanou edici ke 110. výročí prvních japonských náramkových hodinek
iluxus.cz

King Seiko představuje limitovanou...

Seiko v rámci oslav 110. výročí od uvedení...
Tajemná světla v bengálských bažinách:  Jde o duše zemřelých?
epochalnisvet.cz

Tajemná světla v bengálských...

Světla duchů Aleya v Západním Bengálsku nejsou...
Tak trochu jiné orloje
epochanacestach.cz

Tak trochu jiné orloje

Ten pražský na...
Tapety jako na zámku
panidomu.cz

Tapety jako na zámku

Jinak řečeno tapety textilní. Právě ty si spojujeme s...
Chce zničit Borhyové hvězdnou kariéru?
nasehvezdy.cz

Chce zničit Borhyové...

Dlouhá léta neměla na Nově...
Čarodějnice z Rose Hall: Obchází panství duch jeho bývalé majitelky?
enigmaplus.cz

Čarodějnice z Rose Hall:...

Jamajské dějiny jsou plné různých legend a mýtů. Tou...
Do fosilních paliv proudí více peněz než do klimatických opatření, varují vědci ve zprávě IPCC
21stoleti.cz

Do fosilních paliv proudí více...

Do fosilních paliv stále proudí větší objem...
Kachní stehna na pomerančích
tisicereceptu.cz

Kachní stehna na pomerančích

Už jste ochutnali pomeranče s červeným vínem? Možná...
Masiv pod nohama
rezidenceonline.cz

Masiv pod nohama

Podlahová krytina z přírodního dřeva je prověřená...
Perla neomylně poznala, kde jí je potřeba
skutecnepribehy.cz

Perla neomylně poznala, kde...

Čtyři dny se ty dvě trmácely vlakem, od hranic je...
Uteče Rybová manželovi za Majerem?
nasehvezdy.cz

Uteče Rybová manželovi za...

Už nějakou dobu se...
Bavorská světice: Je možné žít desítky let bez jídla a vody?
enigmaplus.cz

Bavorská světice: Je možné...

Stal se bavorský Konnersreuth městem...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha