Domů     Elizabeth Taylor: Kašlu vám na společenské konvence!
Elizabeth Taylor: Kašlu vám na společenské konvence!
20.2.2022

Prý uměla milovat jako nikdo a žila naplno podle pravidel, která znala jen ona sama. Nikdy se neohlížela na to, co od ní vyžadovaly dobové konvence a namísto toho, aby jakémukoli muži dělala stín, hned sedm mužských stínů stálo za ní. Jejich přítomnost si užívala stejně jako bujaré večírky plné alkoholu a drog.

Za sedmdesát devět let života stihla smyslná britská herečka Elizabeth Taylor (1932–2011) hned osm manželství se sedmi muži. Ne, nepřepočítali jsme se.

Jednoho z nich si z velké lásky vzala hned dvakrát, aby se s ním nakonec jednou provždy rozvedla. A to se vší parádou, ve víru těch nejdivočejších hádek.

Svou manželskou šňůru započala, když jí bylo teprve osmnáct let, a to s elegánem Conradem „Nicky“ Hiltonem (1926–1969), jedním z předků Paris a Nickyho Hiltonových. Každá jízda ovšem jednou končí, a to Elizabeth dobře věděla.

Jakmile se s mužem začala nudit, ihned se uchýlila k rozvodu a staré koště nahradila novým, i když ne vždy nejmladším.

Právem byla považována za jednu z nejpřitažlivějších žen světa. FOTO: Metro Goldwyn Mayer / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Právem byla považována za jednu z nejpřitažlivějších žen světa. FOTO: Metro Goldwyn Mayer / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Poprvé jen na zkoušku

Když si Liz narozená ve Velké Británii vzala v roce 1950 Američana Conrada Hiltona (1887–1979), nikdo nemohl tušit, že jejich manželství nevydrží ani rok.

Velké srdce známé herečky toužilo po další lásce, a tak se hned v roce 1952 konala další svatba, tentokrát s britským hercem Micheaelem Wildingem (1912–1979). Za čtyři roky manželství spolu stihli mít dvě děti, ale ani to je neudrželo při sobě.

Elizabeth hledala dál, až se jí v roce 1957 podařilo pojmout za muže Mikea Todda (1909–1958). Ona sama o něm říkala, že byl její první láskou, ale bohužel i toto manželství ztroskotalo.

Za jeho ukončením ovšem nestála nevyrovnaná herečka, nýbrž tragédie. Todd zemřel při letecké havárii v Novém Mexiku.

O vztahu těchto dvou hrdliček Elizabethin dlouholetý přítel Larry King (*1933) řekl, že opravdu věřil v pravost jejích citů vůči Toddovi.

Měla mnoho mužů, ale Richard Burton byl jen jeden! FOTO: Courier-Gazette / Creative Commons / volné dílo
Měla mnoho mužů, ale Richard Burton byl jen jeden! FOTO: Courier-Gazette / Creative Commons / volné dílo

Kamarádky navždy

Taylor stále ještě truchlila a svou ztracenou lásku oplakávala, nicméně i přesto se dokázala zakoukat znovu. Nyní se kořistí stal zpěvák Eddie Fisher (1928–2010), manžel její přítelkyně a herečky Debbie Reynolds (1932–2016).

I když původně nezamýšleli vyměnit si spolu prstýnky, nakonec tomu tak bylo a roku 1959 do toho skutečně praštili. Jenže i s ním se Liz už po pěti letech rozvedla kvůli Richardu Burtonovi (1925–1984).

Elizabeth sice Debbie přebrala manžela, ale obě zůstaly přítelkyněmi až do Elizabethiny smrti. Po ní Debbie tisku svěřila: „Ženy ji milovaly a muži zbožňovali – včetně mého manžela.“ A dodala, že své kamarádce její avantýru s Eddiem nikdy nezazlívala.

Křik, rány a diamanty

V roce 1963 se natáčel film Kleopatra. Při něm se žádoucí herečka aspirující na Oscara seznámila se svým osudovým mužem a druhou opravdovou láskou, hercem Richardem Burtonem (1925–1984). Co Liz na Burtonovi viděla, to nikdo netušil.

Sice měl krásný hlas, ale byl malý, jeho obličej „zdobily“ jizvy, a navíc byl neuvěřitelně výbušný. Nicméně Elizabeth učaroval.

I když byli oba ve svazku manželském s někým jiným, nakonec se rozvedli a své životy oficiálně spojili v roce 1964. První manželství jim vydrželo celých deset let, ale pak se rozpadlo.

A protože toho ještě neměli dost, vzali se znovu, i když jen na rok, a to v roce 1975. Oba jejich sňatky byly plné fyzického násilí, opilectví, drog i štědrých omluv. Pár byl na své hádky vždy připraven dopředu.

V hotelích si Elizabeth s Richardem pronajímali hned tři pokoje, jeden nad a jeden pod jejich vlastním, aby nikoho neobtěžovalo nic z toho, co se mezi nimi za zavřenými dveřmi stane. A jejich hádky musely být opravdu peprné!

Po jedné z nich Elizabeth od Richarda dostala 38karátový diamantový náhrdelník. Takové dary se zkrátka neodmítají, ať už se stalo cokoli. Jenže čeho je moc, toho je příliš.

Filmu už má po krk

Elizabeth se po takových zkušenostech už nejspíš nechtěla stýkat s muži z prostředí filmu a raději začala vyhledávat pánskou společnost z úplně jiných sfér.

První můrou, která neodolala jejímu světlu, byl politik John Warner (*1927), jemuž Elizabeth nasadila chomout v roce 1976, aby se s ním pak v roce 1982 rozvedla.

O osm let později potkala o třicet sedm let mladšího stavaře Larryho Fortenskyho (1952–2016), když se v kalifornském sanatoriu Betty Ford snažila vyléčit ze závislosti na alkoholu.

Poslední svatba Elizabeth Taylor proběhla na ranči Neverland Michaela Jacksona. I tento sňatek skončil rozvodem v roce 1996. Tehdy se Liz zařekla, že už se až do smrti nevdá, a toto své předsevzetí i dodržela.

Foto: Dr. Macro / Creative Commons / volné dílo, Metro Goldwyn Mayer / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Courier-Gazette / Creative Commons / volné dílo
Související články
Lifestyle
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané. Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v […]
Lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Lifestyle
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Lifestyle
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
reklama
lifestyle
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
Guru designu Philippe Starck se inspiruje fresnelovou čočkou
Nepozorný zákazník by si mohl myslet, že se jedná o alkohol, jenže Perrier je přesný opak. Na druhou stranu jeden ze zakladatelů tekutinu přirovnává k šampaňskému. K 160. výročí si chutná voda nadělí dárek: Novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck!     Evropou zrovna kráčí […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
reklama
zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se