Čárový kód oslaví v roce 2014 své 40. narozeniny. Jde o revoluci, která zasáhne 150 zemí světa.
Jsou čtyři roky po válce a Bernard Silver z Drexelova institutu ve Filadelfii zaslechne rozhovor děkana fakulty se šéfem místního obchodního řetězce, který si stěžuje, jak pracná a zdlouhavá je práce pokladních.
Silver to řekne svému spolužákovi Normanu Josephovi Woodlandovi (1921–2012) a společně začnou pracovat na nejrůznějších metodách a nápadech.
Woodland kvůli tomu opustí místo učitele, vybere úspory a odjede na Floridu přemýšlet. Jednoho dne kreslí prsty do písku geniální systém morseovky, když vtom popotáhne čtyři prsty k sobě. „Vtom mě napadlo:
‚Páni, čtyři čáry… mohly by být různě tlusté nebo tenké, mohly by zastupovat tečky a čárky.‘ “
V roce 1949 spolu se Silverem požádají o patent na „metodu a zařízení pro klasifikaci položek na bázi světelné odezvy na soubor čar“. Nicméně úřad jim jej udělí až o 10 let později – v té době stejně ještě neexistuje laserová technologie na sken kódu.
Je červen 1974, v 8:00 otevře dveře obchod ve městě Troy v Ohiu, pokladní Sharon Buchananová si sedne za kasu a v čase 8:01 poprvé v historii v ostrém provozu načte standardní čárový kód na obalu produktu:
je to velké balení žvýkaček.