Domů     Car Mikuláš II. v Kremlu hostil 7000 vyvolených
Car Mikuláš II. v Kremlu hostil 7000 vyvolených

Ruským carem se Mikuláš II. Alexandrovič stává po smrti svého otce Alexandra III. roku 1894. Poté, co převezme vládu nad Rusí, přípravy na jeho korunovaci se vlečou rok a půl.

Na nákladné obřady a veselice je nakonec vyhrazeno 100 milionů rublů ze státní pokladny.

„Chci starou korunu Vladimíra Monomacha,“ vymiňuje si car Mikuláš II. Alexandrovič (1868–1918), kterým diadémem bude korunován. Jde o zhruba kilogram vážící klenot s čapkou lemovanou sobolí kožešinou.

Dvorští ceremoniáři ale o tom nechtějí ani slyšet. „Je pro vás připravena koruna Kateřiny Veliké,“ trvají na svém. Car nakonec ustoupí. Klenot, zhotovený pro carevnu Kateřinu Velikou (1729–1796) roku 1762, vypadá spíše jako biskupská mitra. Kvůli bohatému zdobení perlami a diamanty váží několik kilogramů.

Mikulášovo korunovační menu. FOTO: Earnest Lipgart died 1934/Creative Commons/Public domain
Mikulášovo korunovační menu. FOTO: Earnest Lipgart died 1934/Creative Commons/Public domain

Oslnivý průvod

Den D nastane 26. května 1896. Ceremoniál vychází z byzantských zvyklostí a symboliky. Na počest vládce se rozezní čtyřicetkrát čtyřicet kostelních zvonů. Kilometrovou příjezdovou cestu do moskevského Kremlu lemují po obou stranách řady vojáků.

V té přední stojí Mikulášovi gardoví husaři, kteří tvoří hradbu mezi carem a shromážděnými lidmi. V čele korunovačního původu cválají elitní jednotky, za nimi jízdní oddíly carské gardy a kozácká jízda. Následuje šlechta a vyslanci různých zemí.

Poté jde dvorní kapela a carova osobní garda a na konec na bílém koni sám Mikuláš. Zatímco levou rukou drží uzdu, pravou salutuje. Na sobě má uniformu Preobraženského pluku.

Nadšení vyvolávají i kočáry, které vezou carovu manželku Alexandru Fjodorovnu (1872–1918) a matku Marii Fjodorovnu (1847–1928).

Z průběhu korunovace ruského cara Mikuláše II. FOTO: T. Lizovský, Kyjev/Creative Commons/Public domain
Z průběhu korunovace ruského cara Mikuláše II. FOTO: T. Lizovský, Kyjev/Creative Commons/Public domain

Sborový zpěv místo varhan

Průvod se zastaví u vstupu do Uspenského chrámu v Kremlu. Na schodišti pokrytém rudým kobercem a záplavou květin vítá Mikuláše sám moskevský metropolita. Uvnitř chrámu usedá car na trůn posetý drahokamy a diamanty, jeho žena na vedlejší slonovinový trůn.

Prostor chrámu ozařují tisíce svíček. Vzápětí začne zpívat sbor, který nahrazuje varhany obvyklé v západních církevních liturgiích. Mikuláš se pak odebere carskou bránou do svatyně, kde ho metropolita pomaže a na hlavu mu vloží korunu.

„Toto viditelné znamení je symbolem neviditelné koruny, která ti byla propůjčena jako hlavě celého Ruska od našeho Pána Ježíše Krista, přeslavného krále, s Jeho požehnáním jako výraz tvé suverénní a nejvyšší moci nad naším národem,“ prohlásí metropolita.

Car poklekne a pronáší modlitbu: „Zvolen jako car a nejvyšší soudce nad tvými poddanými skláním se před tebou, Pane, a prosím tě, abys mne ve své moudrosti při mém velkém úkolu vedl a neopouštěl.“

Car právě opouští chrám a míří na hostinu. FOTO: Neznámý fotograf tiskárny K. E. von Hahn and Co./Creative Commons/Public domain
Car právě opouští chrám a míří na hostinu. FOTO: Neznámý fotograf tiskárny K. E. von Hahn and Co./Creative Commons/Public domain

Hostina pro 7 tisíc strávníků

Car složí přísahu a korunu si sundá. Na chvilku ji nasadí na hlavu své ženě a poté ji mění za menší. „Jak něžně jí nasadil svou korunu,“ vzpomíná později zasněně carova sestra Olga (1882–1960).

V paměti jí prý utkvělo i to, jak na ni vzápětí vážně pohlédl. Následuje několikahodinová liturgie, při které všichni ani nedutají. Po jejím skončení carskému páru gratuluje carevna matka a další hosté. Všichni potom míří ven z chrámu.

U vrat se třikrát Mikuláš s Alexandrou pokloní přítomným a ozvou se mohutné salvy. Průvod odjíždí do přijímací síně moskevského Kremlu, kde na něj čeká hostina pro 7 tisíc osob. Na počest nového panovníka se ozývají dělostřelecké salvy.

Při jedenašedesátém výstřelu se pije na Mikulášovo zdraví. Menu sepsané ve stylu starých ruských ornamentů zahajuje tradiční polévka boršč.

Následují pirožky, rybka sterleď vařená v páře, jehněčí maso, bažant v aspiku, chřest, kapouni a jako dezert zmrzlina a ovoce naložené ve víně. Za kvalitu a čerstvost zodpovídají vyhlášení francouzští kuchaři.

Lidová veselice skončí tragédií. FOTO: Vladimir Makovsky/Creative Commons/Public domain
Lidová veselice skončí tragédií. FOTO: Vladimir Makovsky/Creative Commons/Public domain

Chudáky lákají na pivo a klobásky

V hodování se pokračuje i další den. Tentokrát si mlsné jazýčky hostů pochutnávají na račí polévce, pstruzích, telecím mase, křepelkách v aspiku, kastrované vykrmené slepici a artyčokách. O hladu ale nemají zůstat ani prostí lidé.

I pro ně připravuje carský dvůr pohoštění naplánované na čtvrtý den po slavnostním korunovačním obřadu. Vyhrazen je pro ně prostor na Chodyňském Poli na kraji Moskvy, v místech, kde se před lety konala světová výstava.

„Dostanete džbánek s monogramem cara a carevny,“ slibují úředníci lidem. Prostí občané si nemohou nechat takovou slávu ujít. Samozřejmě je láká vidina občerstvení.

Mají dostat i perník s erbem, housku nebo rohlík, kus salámu či klobásku, pivo a sáček se sladkostmi a ořechy. Kvůli tomu se na Chodynském Poli staví už dopředu 150 dřevěných bud. Bohužel celá událost skončí tragédií. Bilance je krutá: 1389 ušlapaných a 1300 těžce raněných při honbě za jídlem a pitím zadarmo.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Amédée Forestier/Creative Commons/Public domain
Související články
Historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
reklama
lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
reklama
záhady a tajemství
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
„Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu. Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí […]
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz