Clarice, hrdinka slavného filmu Mlčení jehňátek sice dopadla masového vraha, kam se však hrabe na Candice, která by mohla být a možná i byla její předlohou.
Drobná, kurážná Candice DeLongová (*1950) slouží u FBI jako agentka, psycholožka a expertka na profily zločinců. „Když jsem začínala, chtěla jsem buď chytit prchajícího zločince, zatknout nebezpečného teroristu nebo zachránit dítě z rukou únosce. Dokázala jsem to všechno,“ říká ve své knize.
Případ otrávených léků
„Vyrůstala jsem v padesátých letech a jako většina dívek jsem věřila, že mé možnosti, pokud jde o kariéru, jsou omezené.“ Stane se zdravotní sestrou, osm let pak pracuje na psychiatrickém oddělení chicagské nemocnice, kde je často nucena pracovat s lidmi, kteří mají na svědomí nepochopitelné zločiny.
Zájem o jejich motivaci nasměruje její život nečekaným směrem. Je jí 28 let, je rozvedená, stará se o čtyřletého syna, když se rozhodne jít k FBI. V roce 1980 složí zkoušky a úspěšně absolvuje akademii v Quanticu. „Učila jsem se střílet, sebeobranu, právo.
A mezi samými muži nás bylo jen sedm žen.“ Nastupuje k chicagské FBI v oddělení, kde je jejím úkolem sbírat důkazy v terénu a s pomocí vzorců chování, povahových vlastností a dalších informací vytvářet profily zločinců.
Hned po nástupu se dostává k jednomu z nejzávažnějších zločinů dekády. Vyšetřování tzv. Tylenolových vražd, kdy v roce 1982 zemře v sedm lidí na otravu kyanidem, který někdo přidá do balení Tylenolu, léku proti teplotě a bolesti.
Ač se pachatele odhalit nepodaří, blesková akce FBI zachytí dalších 100 kapslí s jedem. „Bylo toho dost, aby to naplnilo městskou márnici,“ vzpomíná DeLongová.
Unabomber má její bundu
Mnohem úspěšnější je v roce 1995, kdy se jí daří odhalit teroristu Teda Kaczynského (o případu jsme psali v Epoše 8/2013), který od roku 1978 posílá bomby, které mají na svědomí tři mrtvé a desítky zraněných.
DeLongová je přitom jedním ze tří agentů, kteří mají největší zásluhu na odhalení jeho důkladně skrývané identity i jeho úkrytu v lesích, kde žil jako poustevník. „Stál přede mnou a měl ty nejmodřejší oči, jaké jsem kdy viděla. A taky dlouhé rozcuchané vlasy.
Vypadalo to, jako by mu v nich vybuchla bomba. Možná jedna z těch jeho,“ říká se svým typickým humorem a pak dodá: „Triko měl mokré potem a třásl se. Zimou, ale také byl vyděšený.
Cítila jsem provinilé potěšení, že vidím jeho, který způsobil tolik bolesti, jak se třese. Pak jsem mu přes ramena přehodila svou bundu.“
Zachrání uneseného chlapce
Přestože se zatčení Unabombera stává světovou senzací, není tím případem, který Candice považuje za svůj životní úspěch. Tím je záchrana uneseného devítiletého Joshuy, kterého únosce zdrogoval a omámeného zneužíval k dětské pornografii.
Zásluhou Candice a jejího týmu se podaří odhadnout kroky únosce natolik přesně, že je zatčen dřív než se svou obětí stihne zmizet v Mexiku.
„Agentko Candy, děkuji, že jste mě zachránila,“ řekne s vážnou tváří chlapec, než se rozběhne ke své čekající rodině.
„A to byl největší den mé kariéry,“ prohlásí Candice De Longová, která po odchodu do výslužby napíše o své práci velmi úspěšnou knihu a stane se průvodcem několika televizních pořadů věnovaných zločinu.