Je to jedna z největších záhad historie britské kriminalistiky. V roce 1888 bylo v Londýně nalezeno několik zavražděných prostitutek. Podezřelých bylo mnoho, vrah však vypátrán nebyl.
Zůstala po něm jen přezdívka Jack Rozparovač.
Záhada dodnes vrtá hlavou mnoha amatérským kriminologům i seriózním vědcům. A i po více než sto letech lze do případu vnést nové světlo.
Finský vědec Jari Louhelainen, který je přesvědčen, že se mu s pomocí analýzy DNA podařilo vrahovu totožnost odhalit. Podle provedených testů jde o mladého polského přistěhovalce Aarona Kosminskiho.
Finskému vědci se podařilo přes nadšence Russella Edwardse a jednoho bývalého detektiva Scotland Yardu získat hedvábný šátek, který měl být nalezen u jedné z obětí. Šátek prý po vraždě sebral jeden z policistů a daroval jej své ženě.
Podle dobových názorů šátek na místo činu přinesl vrah. Byl totiž drahý a prostitutka by si jeho koupi nemohla dovolit.
Pomocí moderních technologií byly na šátku odhaleny stopy krve, které patřily oběti, a sperma podezřelého. Následně finský vědec sehnal žijící potomky oběti a podezřelého a pátrání v rodové linii ukázalo na Kosminského, který již dříve patřil mezi podezřelé.
Šátek s biologickými stopami však vzbuzuje i otázky. Třeba proč jej nikdo za více než 127 let nevypral nebo zda nemohl být od nějakého klienta zavražděné prostitutky.
I přes výsledky vědeckého bádání existují další teorie, podle nichž si vraždy vymyslel ctižádostivý novinář, vraždit mohl také manžel zhrzené prostitutky.
Okruh podezřelých v minulosti zahrnoval údajně přes 500 lidí, mimo jiné lékaře tehdejší královny Viktorie či malíře Waltera Sickerta.