Skip to content

Neuvěřitelné: Orangutani objevují chytré přístroje!

Že moderní technologie jsou určeny jen lidem? Ale kdeže! Třeba v zoologické zahradě v americkém Miami si je oblíbili i orangutani.

Vědci jim dali k dispozici iPady a sympatičtí lidoopi vesele pronikají do tajů vyspělé techniky.

2 - Orangutani se svou novou hračkou
Orangutani se svou novou hračkou.

Celý experiment se odehrává v ZOO zvané Jungle Island. Ta patří mezi několik světových zahrad, kde podobné výzkumy probíhají. Žije zde 6 orangutanů, kteří patří mezi kriticky ohrožené živočichy. V místní umělé džungli se prohánějí dvě generace orangutanů, starší Connie a Sinbad, a mladší Hannah, Jake a dvojčata Peanut a Pumpkin.

3 - Orangutani nežijí v pevných svazcích. Dominantní samec si obsazuje poměrně velké území a zde se páří s více samicemi.
Orangutani nežijí v pevných svazcích. Dominantní samec si obsazuje poměrně velké území a zde se páří s více samicemi.

Je to trochu podobné jako u lidí. Zatímco Connie a Sinbada iPady moc nezajímají, mladší lidoopi jim doslova propadli. Nejen, že na nich kreslí, či na nich hrají hry, ale také si rozšiřují slovní zásobu.

To vede ke zlepšení ve vzájemné komunikaci mezi nimi a vědci či ošetřovateli. „Mladé tato technologie doslova chytla. Dva nejstarší ovšem takový zájem neprojevují. Nejspíše si říkají: ‚Poradil jsem si v tomhle světě dost dobře bez těchhle věcí a obejdu se bez nich i dál,“ podotkla jedna z autorek projektu Linda Jacobsová. Orangutani v Miami ovládají znakovou řeč, mohou se tak lépe dorozumět s personálem ZOO. Když výzkumník jmenuje nějaký předmět, orangutan na aparátu stiskne odpovídající ikonu. Rozpoznají třeba i jednotlivé části svého těla, což ošetřovatelům výrazně usnadňuje práci.

Pomocí iPadů lidoopí objevují i nové pojmy. Tyto přístroje byly původně navrženy pro lidi trpící autismem, ovšem jak je patrné, své využití najdou i jinde.

4 - Nejbližší příbuzný člověka v živočišné říši
Nejbližší příbuzný člověka v živočišné říši.

Jacobsová podotýká, že orangutani mají vlastně smůlu. Podle ní mají velkou inteligenční kapacitu, ale nemohou ji projevit řečí jako lidé. Jejich tělo k tomu totiž není uzpůsobeno. „Orangutani nemají hrtan ani hlasivky.

Takže podobné přístroje nám poskytují možnost zjistit, co vědí, jaké jsou jejich schopnosti a co by chtěli mít,“ upozorňuje vědkyně.

5 - Orangutani jsou kriticky ohroženým druhem
Orangutani jsou kriticky ohroženým druhem.

Kreativita orangutanů je známá i z volné přírody. Jsou schopni používat předměty a také si staví jednoduché přístřešky. V zajetí se jejich vysoké inteligenční možnosti pro změnu projevují v nápadech, jak ze zoologických zahrad uprchnout.

Například před třemi lety utekla ze ZOO v australském Adelaide orangutaní samice jménem Karta. Nejdříve klacíkem vyzkratovala elektrický ohradník a poté si z větví postavila jakýsi provizorní žebřík, s jehož pomocí přelezla betonovou zeď.

Foto: animalconsciousnessharvard, thestarfish, ecowallpapers, mirror
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články