Skip to content
reklama

Byl da Vinci Ital? Poznejte původ génia

Tento článek je reklamním sdělením

Kdo byla da Vinciho matka? Nové důkazy o původu génia. Nová sbírka dokumentů nalezených ve florentském státním archivu přináší nové světlo do možného původu italského génia, Leonarda da Vinci.

Nové nálezy historiky překvapily a dost možná poukazují na zcela odlišné kořeny tohoto všestranně nadaného umělce a vynálezce.

Socha Leonarda

Byl da Vinci Ital? Objev historických písemností to částečně vyvrací.

Neutuchající zájem o dílo a tajemnem opředený život Leonarda da Vinci mezi vědci i širokou veřejnost neupadá, a proto nás asi nepřekvapí, že kromě nových knih, filmů a dokumentárních snímků, se objevují také méně obvyklé hry, nebo dokonce výherní automaty, na které si můžete vychutnat free spiny za registraci, s da Vinciho tématikou.

Da Vinci, který je známý především díky obrazu Mona Lisa, byl umělcem, architektem, vynálezcem, anatomem, inženýrem a vědcem. Naplnil desítky tajných zápisníků vědeckými pozorováními, vynálezy a anatomickými postřehy. Vedle podrobných nákresů lidské anatomie obsahuje jeho zápisník i návrhy jízdních kol, vrtulníků, tanků a letadel.

Pátrání po da Vinciho rodinné historii je však ještě více obtížné, než studie některých jeho děl. Protože dosud bylo možné řádně vystopovat pouze předky jeho otce, plný původ da Vinciho nebyl nikdy zdokumentován. Nyní se však objevily historické důkazy, které naznačují, že da Vinci, jeden z nositelů italské renesance, byl Ital pouze z poloviny.

blank
Obraz Poslední večeře Krista

Matka otrokyní z Kavkazu?

Jiní se domnívají mnozí historici, da Vinciho matka měla být sirotek, který žil na opuštěném statku, když se seznámil s Pierem da Vincim, otcem Leonarda. Jediným pevně známým faktem o rodině slavného polymatika však bylo, že jeho rodiče nebyli manželé a on se narodil mimo manželství v toskánském městě Anchiano, jako syn notáře Piera da Vinci a ženy jménem Caterina.

Podle nové analýzy téměř 600 let starých dokumentů byla matka Leonarda da Vinci unesena a zotročena v adolescentním věku a následně poslána do Itálie. Dokumenty, které objevil italský historik, naznačují, že da Vinciho matka Caterina byla unesena a vytržena ze svého domova u Černého moře v Čerkase, tedy na Kavkaze, a poté byla poslána do Benátek.

blank

Leonardova matka byla čerkeská otrokyně, odvedena z domova na Kavkaze, několikrát prodána a znovu prodána v Konstantinopoli, pak v Benátkách, než se konečně dostala do Florencie, kde se seznámila s mladým notářem Pierem da Vincim, který byl Leonardovým otcem.

Pokud jsou přesné, znamenalo by to, že Leonardo da Vinci, považovaný za jednoho z největších malířů a vědců italské renesance, byl jen poloviční Ital. To by překvapilo nejednoho odborníka a nadšence do studia da Vinciho odkazu, jak dodává Product Owner – Tony Sloterman, jeden z velkých fanoušků renesančního génia.

blank
Leonardova kresba člověka

Převratný objev nebo nepotvrzený scénář?

Dosud neznámé dokumenty byly objeveny při pátrání ve florentském státním archivu. Je mezi nimi i latinské osvědčení podepsané Pierem da Vincim a datované 2. listopadu 1452, které Caterinu osvobozuje z otroctví. Rok předtím, v roce 1451, se Caterina seznámila s Pierem poté, co ji koupil florentský rytíř, aby pracovala jako ošetřovatelka, uvedli historici.

Objevený dokument obsahuje drobné chyby, které vědci přisuzují pravděpodobně nervozitě notáře, který si při psaní dokumentu dobře uvědomoval, že zplození dítěte s otrokyní cizího pána, bylo zločinem.

Podle mnohých se jde o dosud nejpřesvědčivěji formulovanou rekonstrukci, která vychází z nových originálních dokumentů a dává velký smysl.

Ne všichni historici jsou o této teorii přesvědčeni. Napomáhá tomu skutečnost, že Caterina bylo běžné jméno pro otrokyně násilně obrácené na křesťanství, takže dokumenty mohly odkazovat na někoho jiného. Předcházející studie upřednostňují verzi s „venkovskou matkou“ – Caterinou di Meo, která měla být víceméně nemajetný sirotek ve Vinci. Je tedy na posouzení odborníků, jak se nový objev promítne do historie a naší znalosti o jednom z nejvýznamnějších renesančních umělců.

Foto: Pixabay
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Pečené plněné brambory s brynzou
tisicereceptu.cz

Pečené plněné brambory...

Jednoduchý recept si vás získá kombinací chutí...
Švagr nás připravil o vysněný dům
skutecnepribehy.cz

Švagr nás připravil...

Měly to být dva krásné domy, v nichž měly žít...
Pravěk neskončil? Případy novodobých pozorování prehistorických monster!
enigmaplus.cz

Pravěk neskončil? Případy...

Skutečnost, že před miliony let vládli naší planetě...
Fototerapie: Mnohem víc než jen omlazení pokožky pomocí světla
iluxus.cz

Fototerapie: Mnohem víc než jen...

Umí zpomalit proces stárnutí pleti, ale také...
Rozpad vztahu kvůli nevěře?
nasehvezdy.cz

Rozpad vztahu kvůli nevěře?

Půvabná herečka...
Pokroky ve výzkumu příčiny syndromu náhlého úmrtí kojenců
21stoleti.cz

Pokroky ve výzkumu příčiny...

Syndrom náhlého úmrtí kojence je postrachem všech rodičů...
Městská hora v Berouně: Výhled na město medvědů
epochanacestach.cz

Městská hora v Berouně: Výhled...

Nepoštěstí se každému městu, že jeho občané nemusejí za...
Digestoř vyčistí vzduch
panidomu.cz

Digestoř vyčistí vzduch

Dnes už se staly nepostradatelnou součástí...
V liberecké zoo se po 30 letech vylíhnul ohrožený sup hnědý
epochalnisvet.cz

V liberecké zoo se po 30 letech...

V Zoo Liberec zažili radost, kterou 30 let nepamatují. V zázemí...
Skončila v posteli s kolegou z televize?
nasehvezdy.cz

Skončila v posteli s kolegou...

Myslela si, že v něm...
Záhadná civilizace: Proč neměly minojské paláce opevnění?
enigmaplus.cz

Záhadná civilizace: Proč neměly...

Zdi paláců starověké minojské kultury se řítí k zemi. Padají...
Prémiové domácí vinotéky
rezidenceonline.cz

Prémiové domácí vinotéky

Abychom měli z konzumace vína ten nejlepší požitek, měl by být...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha