Skip to content
reklama

10 věcí, které jste nevěděli o královně Alžbětě II.

Vždy v dokonale sladěném pastelovém kostýmku, s nezbytnou kabelkou a sršící grácií. Fascinující ženu s celým jménem Elizabeth Alexandra Mary Windsor známe zkrátka jako královnu Alžbětu II.

Zavzpomínejte na ni spolu s EpochaPlus.cz, korunovace jejího nástupce Karla III. je již na obzoru!

blank
blank
blank
blank

1. Dvě Alžběty na Bruton Street

Píše se 21. dubna 1926. V Mayfair, luxusní čtvrti v londýnském West Endu, se právě bojuje o život. Podle greenwichského středního času (GMT) je přesně 2.40. Císařský řez se naštěstí podaří na výbornou – na svět přichází děvčátko Elizabeth, česky Alžběta (1926–2022), které ale nikdo neřekne jinak, než Lilibeth.

Její matka, Elizabeth Bowes-Lyon (1900–2002), se na porod uchýlí na Bruton Street 17, do domu svého otce, hraběte Claude Bowese-Lyonea (1855–1944). V tu chvíli by nikdo nehádal, že obě ženy stanou v čele impéria.

Té první se – aby nebyl v Alžbětách moc zmatek – proto bude říkat „královna matka“. Odmalička pořádkumilovná Lilibeth bude vyrůstat po boku své sestry Margaret (1930–2002). Na jejich vzdělání dohlíží matka spolu s vychovatelkou Marion Crawfordovou (1909–1988).

2. Jsou jí jen 2 roky – a už má autoritu!

Když má Winston Churchill (1874–1965) první příležitost promluvit si s Lilibeth, jsou jí pouhé 2 roky. Přesto na něj udělá dojem. „Má kouzlo přirozené autority, u dítěte jejího věku nevídané,“ podivuje se. Brzy se ukazuje, že by oběma princeznám prospěl kontakt s vrstevnicemi. Pod hlavičkou Girl Guides se tedy rozjíždí přímo v Buckinghamském paláci ve své době unikátní škola dívek s titulem. Hnutí Girl Guides funguje od roku 1909 a vznikne – zjednodušeně řečeno – jako protiváha proti tomu, že děvčata nesmí do skauta.

blank
Princezna Alžběta ve věku sedmi let, portrét od Philipa de László z roku 1933 Foto: Creative commons – volné dílo

3. Láska na celý život… od 13 let!

Narodí se jako řecký a dánský princ na Korfu. Jeho humor je geniální, byť někdy přes čáru. Princ Philip (1921–2021) studuje ve Francii, Německu a Spojeném království. Když je mu 18, dá se k Britskému královskému námořnictvu.

S Lilibeth se prvně potkají, když je jí 8. Po dalším rozhovoru v princezniných 13 letech se do něj Lilibeth až po uši zamiluje. Nejdřív si začnou jen psát… a 20. listopadu 1947 jim zazvoní svatební zvony.

4. Evakuace? Král nejde, my také ne!

Blitz neboli Blesk. Zhmotněná noční můra, při které německé letectvo Luftwaffe shodí od 7. září 1940 do 1. května 1941 na 16 britských měst přes 100 tun tříštivo–trhavých pum. Lamanšský průliv Británii před útoky neochrání.

Jen Londýn je bombardován 71krát. Během druhé světové války existuje bezpečnostní plán na evakuaci královské rodiny do Kanady. Královna matka se ale k odletu princezen i královského páru vyjádří zcela jasně: „Mé děti beze mě nikam neodjedou.

A já nikam neodjedu bez svého královského chotě. A král svou zemi nikdy neopustí.“

blank
Alžběta ve vojenské uniformě jednotek ATS, duben 1945 Foto: Ministry of Information official photographer

5. Panovnice s vášní pro zvířata

Lilibeth jsou 3 roky, a již má první jezdecké lekce ve stájích Buckinghamského paláce. K 4. narozeninám dostane shetlandského ponyho. Obdarovatelem je její dědeček, král Jiří V. (1865–1936), o jehož koníčcích si můžete pro změnu přečíst na straně 40.

Alžběta miluje dostihy. Její angličtí plnokrevníci vyhrají přibližně 2000 závodů! Ke koním inklinuje většina členů královské rodiny. Princ Philip hrál pólo. To po něm podědí také současný král Karel III.

(*1948) a oba jeho synové William (*1982) a Harry (*1984). Královnina vnučka, jezdkyně Zara Tindallová (*1981), je dokonce držitelkou týmového olympijského stříbra ze všestrannosti, zlato má ze Světových jezdeckých her a z roku 2005 titul mistryně Evropy.

blank
Královna Alžběta II. a prezident USA Ronald Reagan na koních u zámku Windsor, červen 1982 Foto: White House Photographic Collection, via CC, volné dílo

6. To je ale holubník!

Méně známá je královnina záliba v chovatelství poštovních holubů – a hlavně v jejich závodech. Holubníky má na panství Sandringham v Norfolku. Její svěřenci jsou zcestovalí – na nejprestižnějších ze závodů musí až do Jihoafrické republiky.

7. Na trůn asi neusedne…

Když se Lilibeth narodí, je třetí osobou v následnictví na trůn. Pravděpodobnost, že se jí na hlavě zatřpytí královská koruna, tak není zrovna dechberoucí. Ale… Její strýc Eduard VIII. (1894 – 1972), po kterém se čeká, že usedne na trůn a bude mít vlastní pokračovatelskou linii, abdikuje kvůli dvakrát rozvedené Američance Wallis Simpsonové (1896–1986).

U moci se tak najednou ocitá jeho bratr a Alžbětin otec, Jiří VI. (1895–1952), který na tuto roli – na rozdíl od bratra – nebyl vůbec připravován. Alžběta je rázem následovnicí trůnu. Pokud by náhodou Královna matka ještě otěhotněla a měla syna, následovníkem by se stal on.

To se však nestane…

8. A zase ten Harry!

Královna Alžběta II. má 8 vnoučat od svých 4 dětí. Co do lumpáren jim vévodí princ Harry. Babičce jednou s odkazem na její milované psy změní vzkaz na záznamníku: „Ahoj, tady Liz. Teď nejsem na trůnu.

Pro horkou linku na Philipa zmáčkněte 1, na Charlese 2 a na corgíky 3.“

9. Geniální smysl pro humor

Richard Griffin je dnes již bývalý člen královniny ochranky. Jednou ji doprovází na procházce kolem zámku Balmoral v oblasti skotského Aberdeenshire. Narazí na dva americké turisty, kteří královnu nepoznají a vyzvídají, zda ji náhodou někdy nepotkala.

„Já ne, ale tady Dick jí vídá pravidelně,“ přikyvuje královna. Turisté tak královnu poprosí o fotografii s Griffinem. Dvojice se nakonec ještě pro fotku vymění. „Chtěla bych být mouchou v té místnosti a slyšet, až jim američtí kamarádi vyzradí, jak je to doopravdy,“ směje se královna.

10. Nahlédněte do tajné kabelkové řeči

Ke královně patří neodmyslitelně její kostýmky – a kabelka. Ta je důležitější, než se zdá. Nejde jen o úložný prostor, ale také prostředek komunikace mezi panovnicí a jejím personálem. Společně mají tajnou kabelkovou „řeč“. Pokud je královně rozhovor nepříjemný, či ji vyloženě nudí, položí kabelku na zem – aby ji přišel někdo vysvobodit. Podobně dá Alžběta II. najevo, že je třeba vyklidit pozice. Jakmile je kabelka na stole, do 5 minut se odchází.

Foto: The Royal Navy, Creative commons, Ministry of Information official photographer
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Švagr nás připravil o vysněný dům
skutecnepribehy.cz

Švagr nás připravil...

Měly to být dva krásné domy, v nichž měly žít...
Skončila v posteli s kolegou z televize?
nasehvezdy.cz

Skončila v posteli s kolegou...

Myslela si, že v něm...
V liberecké zoo se po 30 letech vylíhnul ohrožený sup hnědý
epochalnisvet.cz

V liberecké zoo se po 30 letech...

V Zoo Liberec zažili radost, kterou 30 let nepamatují. V zázemí...
Digestoř vyčistí vzduch
panidomu.cz

Digestoř vyčistí vzduch

Dnes už se staly nepostradatelnou součástí...
Pečené plněné brambory s brynzou
tisicereceptu.cz

Pečené plněné brambory...

Jednoduchý recept si vás získá kombinací chutí...
Záhadná civilizace: Proč neměly minojské paláce opevnění?
enigmaplus.cz

Záhadná civilizace: Proč neměly...

Zdi paláců starověké minojské kultury se řítí k zemi. Padají...
Pravěk neskončil? Případy novodobých pozorování prehistorických monster!
enigmaplus.cz

Pravěk neskončil? Případy...

Skutečnost, že před miliony let vládli naší planetě...
Fototerapie: Mnohem víc než jen omlazení pokožky pomocí světla
iluxus.cz

Fototerapie: Mnohem víc než jen...

Umí zpomalit proces stárnutí pleti, ale také...
Městská hora v Berouně: Výhled na město medvědů
epochanacestach.cz

Městská hora v Berouně: Výhled...

Nepoštěstí se každému městu, že jeho občané nemusejí za...
Prémiové domácí vinotéky
rezidenceonline.cz

Prémiové domácí vinotéky

Abychom měli z konzumace vína ten nejlepší požitek, měl by být...
Pokroky ve výzkumu příčiny syndromu náhlého úmrtí kojenců
21stoleti.cz

Pokroky ve výzkumu příčiny...

Syndrom náhlého úmrtí kojence je postrachem všech rodičů...
Rozpad vztahu kvůli nevěře?
nasehvezdy.cz

Rozpad vztahu kvůli nevěře?

Půvabná herečka...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha