Domů     10 věcí, které jste nevěděli o královně Alžbětě II.
10 věcí, které jste nevěděli o královně Alžbětě II.
24.3.2023

Vždy v dokonale sladěném pastelovém kostýmku, s nezbytnou kabelkou a sršící grácií. Fascinující ženu s celým jménem Elizabeth Alexandra Mary Windsor známe zkrátka jako královnu Alžbětu II.

Zavzpomínejte na ni spolu s EpochaPlus.cz, korunovace jejího nástupce Karla III. je již na obzoru!

Princezna Alžběta ve věku sedmi let, portrét od Philipa de László z roku 1933 Foto: Creative commons - volné dílo Alžběta ve vojenské uniformě jednotek ATS, duben 1945 Foto: Ministry of Information official photographer Královna Alžběta II. a prezident USA Ronald Reagan na koních u zámku Windsor, červen 1982 Foto: White House Photographic Collection, via CC, volné dílo

1. Dvě Alžběty na Bruton Street

Píše se 21. dubna 1926. V Mayfair, luxusní čtvrti v londýnském West Endu, se právě bojuje o život.

Podle greenwichského středního času (GMT) je přesně 2.40. Císařský řez se naštěstí podaří na výbornou – na svět přichází děvčátko Elizabeth, česky Alžběta (1926–2022), které ale nikdo neřekne jinak, než Lilibeth.

Její matka, Elizabeth Bowes-Lyon (1900–2002), se na porod uchýlí na Bruton Street 17, do domu svého otce, hraběte Claude Bowese-Lyonea (1855–1944). V tu chvíli by nikdo nehádal, že obě ženy stanou v čele impéria.

Té první se – aby nebyl v Alžbětách moc zmatek – proto bude říkat „královna matka“. Odmalička pořádkumilovná Lilibeth bude vyrůstat po boku své sestry Margaret (1930–2002). Na jejich vzdělání dohlíží matka spolu s vychovatelkou Marion Crawfordovou (1909–1988).

2.  Jsou jí jen 2 roky – a už má autoritu!

Když má Winston Churchill (1874–1965) první příležitost promluvit si s Lilibeth, jsou jí pouhé 2 roky. Přesto na něj udělá dojem. „Má kouzlo přirozené autority, u dítěte jejího věku nevídané,“ podivuje se.

Brzy se ukazuje, že by oběma princeznám prospěl kontakt s vrstevnicemi. Pod hlavičkou Girl Guides se tedy rozjíždí přímo v Buckinghamském paláci ve své době unikátní škola dívek s titulem.

Hnutí Girl Guides funguje od roku 1909 a vznikne – zjednodušeně řečeno – jako protiváha proti tomu, že děvčata nesmí do skauta.

Princezna Alžběta ve věku sedmi let, portrét od Philipa de László z roku 1933 Foto: Creative commons - volné dílo
Princezna Alžběta ve věku sedmi let, portrét od Philipa de László z roku 1933 Foto: Creative commons – volné dílo

3. Láska na celý život… od 13 let!

Narodí se jako řecký a dánský princ na Korfu. Jeho humor je geniální, byť někdy přes čáru. Princ Philip (1921–2021) studuje ve Francii, Německu a Spojeném království. Když je mu 18, dá se k Britskému královskému námořnictvu.

S Lilibeth se prvně potkají, když je jí 8. Po dalším rozhovoru v princezniných 13 letech se do něj Lilibeth až po uši zamiluje. Nejdřív si začnou jen psát… a 20. listopadu 1947 jim zazvoní svatební zvony.

4. Evakuace? Král nejde, my také ne!

Blitz neboli Blesk. Zhmotněná noční můra, při které německé letectvo Luftwaffe shodí od 7. září 1940 do 1. května 1941 na 16 britských měst přes 100 tun tříštivo–trhavých pum. Lamanšský průliv Británii před útoky neochrání. Jen Londýn je bombardován 71krát.

Během druhé světové války existuje bezpečnostní plán na evakuaci královské rodiny do Kanady. Královna matka se ale k odletu princezen i královského páru vyjádří zcela jasně: „Mé děti beze mě nikam neodjedou. A já nikam neodjedu bez svého královského chotě. A král svou zemi nikdy neopustí.“

Alžběta ve vojenské uniformě jednotek ATS, duben 1945 Foto: Ministry of Information official photographer
Alžběta ve vojenské uniformě jednotek ATS, duben 1945 Foto: Ministry of Information official photographer

5. Panovnice s vášní pro zvířata

Lilibeth jsou 3 roky, a již má první jezdecké lekce ve stájích Buckinghamského paláce. K 4. narozeninám dostane shetlandského ponyho.

Obdarovatelem je její dědeček, král Jiří V. (1865–1936), o jehož koníčcích si můžete pro změnu přečíst na straně 40. Alžběta miluje dostihy. Její angličtí plnokrevníci vyhrají přibližně 2000 závodů!

Ke koním inklinuje většina členů královské rodiny. Princ Philip hrál pólo. To po něm podědí také současný král Karel III. (*1948) a oba jeho synové William (*1982) a Harry (*1984).

Královnina vnučka, jezdkyně Zara Tindallová (*1981), je dokonce držitelkou týmového olympijského stříbra ze všestrannosti, zlato má ze Světových jezdeckých her a z roku 2005 titul mistryně Evropy.

Královna Alžběta II. a prezident USA Ronald Reagan na koních u zámku Windsor, červen 1982 Foto: White House Photographic Collection, via CC, volné dílo
Královna Alžběta II. a prezident USA Ronald Reagan na koních u zámku Windsor, červen 1982 Foto: White House Photographic Collection, via CC, volné dílo

6. To je ale holubník!

Méně známá je královnina záliba v chovatelství poštovních holubů – a hlavně v jejich závodech. Holubníky má na panství Sandringham v Norfolku. Její svěřenci jsou zcestovalí – na nejprestižnějších ze závodů musí až do Jihoafrické republiky.

7. Na trůn asi neusedne…

Když se Lilibeth narodí, je třetí osobou v následnictví na trůn. Pravděpodobnost, že se jí na hlavě zatřpytí královská koruna, tak není zrovna dechberoucí.

Ale… Její strýc Eduard VIII. (1894 – 1972), po kterém se čeká, že usedne na trůn a bude mít vlastní pokračovatelskou linii, abdikuje kvůli dvakrát rozvedené Američance Wallis Simpsonové (1896–1986).

U moci se tak najednou ocitá jeho bratr a Alžbětin otec, Jiří VI. (1895–1952), který na tuto roli – na rozdíl od bratra – nebyl vůbec připravován. Alžběta je rázem následovnicí trůnu.

Pokud by náhodou Královna matka ještě otěhotněla a měla syna, následovníkem by se stal on. To se však nestane…

8. A zase ten Harry!

Královna Alžběta II. má 8 vnoučat od svých 4 dětí. Co do lumpáren jim vévodí princ Harry. Babičce jednou s odkazem na její milované psy změní vzkaz na záznamníku: „Ahoj, tady Liz. Teď nejsem na trůnu. Pro horkou linku na Philipa zmáčkněte 1, na Charlese 2 a na corgíky 3.“

9. Geniální smysl pro humor

Richard Griffin je dnes již bývalý člen královniny ochranky. Jednou ji doprovází na procházce kolem zámku Balmoral v oblasti skotského Aberdeenshire. Narazí na dva americké turisty, kteří královnu nepoznají a vyzvídají, zda ji náhodou někdy nepotkala.

„Já ne, ale tady Dick jí vídá pravidelně,“ přikyvuje královna. Turisté tak královnu poprosí o fotografii s Griffinem. Dvojice se nakonec ještě pro fotku vymění.

„Chtěla bych být mouchou v té místnosti a slyšet, až jim američtí kamarádi vyzradí, jak je to doopravdy,“ směje se královna.

10. Nahlédněte do tajné kabelkové řeči

Ke královně patří neodmyslitelně její kostýmky – a kabelka. Ta je důležitější, než se zdá. Nejde jen o úložný prostor, ale také prostředek komunikace mezi panovnicí a jejím personálem. Společně mají tajnou kabelkovou „řeč“.

Pokud je královně rozhovor nepříjemný, či ji vyloženě nudí, položí kabelku na zem – aby ji přišel někdo vysvobodit. Podobně dá Alžběta II. najevo, že je třeba vyklidit pozice. Jakmile je kabelka na stole, do 5 minut se odchází.

Foto: The Royal Navy, Creative commons, Ministry of Information official photographer
Související články
Historie
Jejich jméno raději zapomeňte! Tři nejznámější zrádci světových dějin
Píše se 24. října 1945 – krátce před třetí ráno je před popravčí četu, kterou tvoří deset mužů, předveden jeden z nejnenáviděnějších mužů norských dějin. Po pár vteřinách Vidkun Quisling umírá, lékaři následně zjistí, že jeho srdcem prošlo celkem osm kulek. Záporák se vším všudy Kdo: Jidáš Koho zradí: Ježíše Krista „Za třicet stříbrných, z medvídka padá […]
Historie
Chutná pečeně, pestrá strava a placky jako fast food jsou známé už v pravěku a starověku
Máte pocit, že pravěcí a starověcí lidé to v kuchyni moc neuměli? Mýlíte se. Už tenkrát se řadili k labužníkům, kteří si dovedli vyrobit zajímavé a chutné pokrmy. Kulinářské tradice se rodily už tenkrát. Středoevropani a nejenom oni už v pravěkých dobách uměli připravit chutné jídlo pro své hladové žaludky. Vlastně prazáklad dnešní kuchyně si neseme od té […]
Historie
Ukřižování Krista: Mesiáši náleží nejpotupnější trest
Na Velký pátek umírá Kristus na kříži. „Podle křesťanské věrouky zástupné utrpení a smrt Kristova zachraňuje věřící ze smrti,“ vysvětluje současná česká autorka Valburga Vavřinová význam Ježíšovy oběti. Římský místodržící Pilát Pontský (†37) ho vydá na smrt za to, že se považuje za mesiáše, krále Židů. Ukřižován je na Golgotě a Pilát dá na kříž […]
Historie
Vévoda Albrecht III. Bavorský uměl výborně česky a měl nakročeno k zisku českého trůnu
Albrecht III. Bavorský se má stát pýchou svého otce. Místo toho si ale vybere ženu podle svého srdce, což mu tatínek má velmi za zlé. Nezdárný synek se otcem smíří až po její smrti. Nebezpečná politická situace v Mnichově přiměje vévodu Arnošta Bavorského (1373–1438), aby svého syna Albrechta III. Bavorského (1401–1460).  poslal na vychování ke své […]
reklama
zajímavosti
Nejdražší vejce světa: Fabergého klenot má hodnotu 432 miliónů korun
Car potřebuje skvostný a neotřelý dárek pro svoji ženu k 20letému výročí zásnub, které připadá na Velikonoce. Jeho dvorní klenotník mu přání splní. Vyrobí přenádherné vejce, které je zároveň šperkem. Carská velikonoční tradice je na světě.   Ruský car Alexandr III. (1845–1894) v roce 1885 pověřuje petrohradského zlatníka německého původu Petera Carla Fabergého (1846–1920), aby vytvořil dárek […]
Dovolte, abych se představil. Jmenuji se krokodýl
Snad každé dítě pozná krokodýla. Obrovského plaza s typickou stavbou těla si totiž není možné splést. Napadlo by vás, že jeho nejbližšími žijícími příbuznými jsou ptáci? Nebo že občas potřebují pomoc od zubaře? Pojďme se proto společně podívat na zoubek jednomu velikánovi, který i přes svou všeobecnou známost umí lecčím překvapit. Krokodýlům se občas přezdívá „živoucí […]
Těžký život albínů: V Africe čelí teroru
Narodit se v Africe s albinismem je něco jako trest. Zejména v málo rozvinutých zemích, kde lidé na venkově věří šamanům, kouzlům a pověrám, žijí albíni v neustálém strachu o svůj život. Mnoho Afričanů totiž věří, že části těl albínů mají magické účinky. Albíni jsou lidé s nepřirozeně bledou kůží, s popelavou barvou vlasů i […]
Tukovce: Časovaná bomba v útrobách kanalizace
Stal se předmětem muzejní expozice s rekordní návštěvností, posloužil k výrobě bionafty a zároveň jeho pouhá přítomnost obrací žaludek naruby. Řeč je o fenoménu posledního desetiletí, který se stal nákladnou daní za pohodlný život v městském blahobytu.   V únoru 2018 vystavilo Londýnské muzeum kousek hroudy vydolované ze stokové sítě jedné z jeho městských částí. Exponát, který přilákal rekordní […]
reklama
svět zločinu
26 zaživa pohřbených dětí
Roku 1976 unáší trojice ozbrojených pachatelů v Kalifornii autobus plný školních dětí, a to včetně jeho řidiče. Zaživa je pohřbí v lomu, aby za ně mohli požadovat výkupné. I když má příběh šťastný konec, oběti únosu se potýkají s doživotními psychickými traumaty… Je 15. července 1976 kolem čtvrté odpoledne, když do žlutého školního autobusu, řízeného Frankem Edwardem Rayem, […]
Horor v brazilském ráji
Málokteré město na světě je takovým způsobem spojováno s veselím, štěstím a láskou jako brazilské Rio de Janeiro – místo, kde se každoročně odehrává světoznámý karneval, plný odvážných masek a tance. Jenže případ z roku 2013 ukazuje, že i na takovém místě může na nic netušící turisty čekat strašlivé překvapení jako vystřižené z těch nejhorších nočních můr. Nad […]
Devítiletá Amber Rene Hagermanová: Na konci únosu na ni čeká smrt
Jsou chvíle, které by policisté raději nikdy nezažili. Například okamžik, když se otevřou dveře a za nimi stojí někdo, komu mají říct tu strašnou větu: „Je nám to líto, ale vaše dítě už nežije.“ Smrtí unesené osoby skončily i následující čtyři případy. Někteří únosci se vydávají do akce proto, aby získali výkupné, a jejich oběti […]
Smrt na druhém konci světa
Vydat se na exotickou dovolenou je snem mnoha mladých lidí. Patnáctileté Scarlett Keelingové se ale do Indie vůbec nechtělo. Jako by tušila, že si na druhý konec světa jede pro smrt.  Matku sedmi dětí si někdy býváme zvyklí představovat jako uštvanou nešťastnici, která marně hledá minutku volného času. Fiona MacKeownová z městečka Bradworthy v anglickém hrabství […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krémové rizoto s houbami
nejsemsama.cz
Krémové rizoto s houbami
Italské rizoto není sypké, ale krásně vláčné. Na přípravu použijte druh rýže s vyšším obsahem škrobu. Ingredience na 4 porce: 1 hrnek rýže na rizoto Arborio 250 g hřibů 1 středně velká cibule 50 ml bílého vína 700 ml kuřecího nebo zeleninového vývaru 50 g parmazánu kousek másla pepř olivový olej Postup: Cibuli oloupejte a nakrájejte nadrobno, hříbky také.
Diamant Naděje: Jeho kletba postihla i královskou rodinu!
enigmaplus.cz
Diamant Naděje: Jeho kletba postihla i královskou rodinu!
Existuje jen málo klenotníků, kteří by ve své sbírce drahokamů chtěli mít tento temně modrý diamant s odhadovanou hodnotou až 8.5 miliardy korun. Leží na něm totiž mocná kletba přinášející vlastníkům
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
epochalnisvet.cz
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás.   Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii.
Breitling podpoří klimaticky neutrální let kolem světa
iluxus.cz
Breitling podpoří klimaticky neutrální let kolem světa
Breitling, renomovaný švýcarský výrobce luxusních hodinek, se spojil s projektem Climate Impulse vedeným Bertrandem Piccardem, významným průzkumníkem a zastáncem klimatu. Tato spolupráce se nese na
Zrada od nejlepší kamarádky Hanychové!
nasehvezdy.cz
Zrada od nejlepší kamarádky Hanychové!
Krátce nato, co se exmodelka Agáta Hanychová (38) rozešla s mediálním magnátem Jaromírem Soukupem (55), dal se dohromady s její nejlepší kamarádkou! Ta se do Soukupa prý zamilovala někdy v půlce lis
Proč Češi svého biskupa nechtěli?
historyplus.cz
Proč Češi svého biskupa nechtěli?
Třikrát se vydal do Čech s nadějí, že konečně přesvědčí své krajany k životu ve zbožnosti a slušnosti, a vždy musel odejít s nepořízenou. Budoucí světec Vojtěch už pak nedostal šanci svůj životní sen uskutečnit. Zakladatel slavného rodu, kníže Slavník (†981), sídlící v Libici nad Cidlinou, má kromě nemanželských dětí oficiálně šest synů. Je mezi nimi jeho nástupce Soběslav
Na zámku Zbiroh myslí i na milovníky adrenalinu
epochanacestach.cz
Na zámku Zbiroh myslí i na milovníky adrenalinu
Nestačí vám obyčejná prohlídka skvostného zámku a toužíte po aktivnějším prožití výletu? Pak je tu v areálu zámku Zbiroh právě pro vás připraven Active park. Jeho základem je Lanové centrum s překážkami zavěšenými ve výšce až devíti metrů na stromech zámeckého lesoparku. Velký okruh je určen pro dospělé a zdatnější děti od 12 let a vysoké nejméně
Indické karbanátky z červené čočky
tisicereceptu.cz
Indické karbanátky z červené čočky
Pokud se nechcete vzdát masa, můžete polovinu čočky nahradit mletým hovězím masem. Budete mít zdravější verzi klasických masových karbanátků. Suroviny 200 g červené čočky 2 velké mrkve 1 cibul
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Muž v masce čerta mě okouzlil
skutecnepribehy.cz
Muž v masce čerta mě okouzlil
Každý masopust je pro mě dobou, kdy se kromě jídla oddávám vzpomínkám. Kdysi jsem totiž na masopustním průvodu poznala lásku svého života. Bylo mi něco přes dvacet, studovala jsem vysokou školu a měla spoustu plánů, jak vyrazím do světa a já nevím co ještě. Pak mě kamarádka Tamara pozvala na víkend k ní na vesnici. A můj život se
Láhev Perrier vzdává hold francouzské vědě.  Vyhrajte dárky od světového designéra Philippe Starcka
21stoleti.cz
Láhev Perrier vzdává hold francouzské vědě. Vyhrajte dárky od světového designéra Philippe Starcka
Světoznámá značka minerální vody Perrier představila novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck, který u příležitosti
Polička s kouzlem starých časů
panidomu.cz
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku