Veškerý život na Zemi je závislý na rostlinách, ať už z hlediska produkce části atmosférického kyslíku, nebo kvůli potravě. Nejnovější studie je však naprosto šokující!
Vědecká skupina zjistila, že za poslední dvě století vymřelo až 600 druhů rostlin. To opravdu není málo, jedná se oproti živočichům až o dvojnásobek! Přitom pro celou pyramidu planetárního života je rostlinná složka naprosto nepostradatelná.
Kdekdo může tvrdit, že jeho jídelníček „kytky“ neobsahuje, ale i býložravci, jež jsou součástí potravní řetězce, musí z něčeho žít, aby mohli případně dále posloužit.
Živočichové zdokumentováni, rostliny ne
Úbytek živočichů je pečlivě zdokumentován a velice často se dostává na přetřes odborné i laické veřejnosti. Mizející rostlinné druhy stále stojí tak trochu stranou zájmu.
Nejnovější studie z Královské botanické zahrady, Stockholmské univerzity a Univerzity Kew přitom zjistila, že od té doby, co proběhla průmyslová revoluce, vymírají rostliny velice rychle.
Nyní byl společnou prací vytvořen souhrn veškerých dat, jež dokumentují vymírání rostlin po celém světě, a to právě od období, kdy začala lidská průmyslová revoluce.
„Většina lidí umí jmenovat savce nebo ptáka, který v posledních stoletích zanikl, ale jen málokdo je schopný jmenovat vyhynulou rostlinu. Tato studie je prvním svého druhu a dává nám přehled o tom tempu zániku rostlinných druhů.
Slyšíme často o hodně živočišných druzích, kterým hrozí vyhynutí. Ale stejné údaje pro rostliny, které jsme již ztratili, doposud scházely.“ říká doktorka Aelys M. Humphreysová ze Stockholmské univerzity.
Opravdu hrůzostrašné zrychlení vymírání
Podle všech dostupných výsledků, které mají vědci k dispozici, se ukazuje, že za posledních 250 let došlo celosvětově k zániku 571 druhů rostlin.
Dalo by se říct, že se jedná o více než dvojnásobek zaniklých známých druhů savců, ptáků a obojživelníků dohromady.
Zběsilé tempo je vymírání rostlin je podle odborníků až pětisetnásobně vyšší, než kdyby docházelo k běžnému, přirozenému vymírání rostlinných druhů. Zřejmě nejvíce dochází k zániku rostlin v oblastech středomořského a subtropického pásma a na ostrovech.
Logicky samostatné ostrovy jsou často územím, kde se vyskytují unikátní druhy, které se vyvinuly v izolaci a bohužel si neumí příliš poradit s měnícím se podnebím a nastavenými podmínkami. Velkým soupeřem jim jsou také invazivní druhy.
Člověk rostlinám nepřeje
Za jednu z hlavních příčin postupného úbytku byla označena fragmentace biomů, rozšiřování zemědělských ploch a měst či obytných osad. Podle všech vědeckých předpokladů ale vyhynulých rostlin bude nejspíše mnohem víc, než se předpokládá.
Studie totiž bere v potaz jen druhy, jež byly nahlášeny jako vyhynulé jinými potvrzenými studiemi.
Lze to ještě zastavit?
Autoři stojící za novou prací si povšimli, že typickým vymřelým druhem jsou dřeviny, které se nacházejí v menších geografických oblastech, např. právě na ostrovech.
Badatelé ale předpokládají, že podobně jako u dřevin dochází také k úbytku menších rostlin, jen se o tom moc neví a poměrně hůře dochází k jejich identifikaci.
Podle odborníků je však potřeba zmínit, že zrychleným vymíráním rostlin nutně nemusí docházet ke snižování rostlinné biomasy, nedostatku potravy pro zvířata nebo ke zmenšení výroby kyslíku.
Podle indicií lze předpokládat, že na zemědělských polích roste dostatečný počet opečovávaných rostlinných plodin.