Skip to content

Budou Alpy již brzy bez sněhu?

Byť je léto v plném proudu, jistě mnoho lidí se těší, až si na sněhem pokrytých sjezdovkách zase pořádně zalyžuje. Ale s tím možná bude problém…

Například v takových Alpách jsou zimní radovánky stále více ohroženy. Rakousko je totiž silně zasaženo změnami klimatu. Od roku 1880 stouply teploty v této alpské zemi o bezmála dva stupně, celosvětově se přitom zvýšily o 0,85 stupně.

2
V zimě se stále více ke slovu dostávají sněhová děla.

Důvodem je zvýšená citlivost prostředí Alp vůči klimatickým změnám. Na dlouhodobém projektu participovalo téměř 250 rakouských klimatologů.

3
Budou děti místo sněhuláků stavět pískuláky?

Pokud nebudou přijata protiopatření, stoupnou podle vědců ke konci tohoto století teploty v Rakousku o 3,5 stupně. Kvůli klimatickým změnám se změnily také extrémní teploty. Ubývá chladných nocí a naopak se častěji objevují horké dny.

4
Slavný rakouský Hahnenkamm.

Klimatické změny podle zprávy negativně zasáhnou celou řadu oblastí, především zemědělství a lesnictví, ekosystémy, ovlivní rozmanitost druhů, ale i turistiku a zdravotnictví. Ekonomické dopady extrémního počasí označuje studie jako závažné. Za posledních 11 let zažilo Rakousko dvakrát stoletou povodeň.

Foto: flickr, wallpaperscraft, atomictoasters, snowskool
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Příroda
Zobrazit více …