Skip to content

Lidská tvář: Předurčuje úspěšnost ve sportu?

Tvar mužské tváře může předpovědět, jaké budou úspěchy daného člověka na sportovním poli. V dnes zveřejněné studii to uvádějí britští vědci, kteří si jako výzkumný vzorek vzali více než stovku japonských baseballistů.

A zjistili, že čím širší měli obličej v poměru k jeho délce, tím pravděpodobnější bylo, že se jim podaří odpálit homerun, tedy takový míč, po němž oběhnou všechny mety a zaznamenají pro svůj tým bod.

Barcelona's Lionel Messi kicks a fault before scoring a goal against Athletic Bilbao during their La Liga soccer match at Camp Nou stadium in Barcelona
Jedním z nejúspěšnějších sportovců světa je argentinský fotbalista Lionel Messi.

Psychologové Londýnské univerzity měřili poměr mezi šířkou a výškou tváře (fWHR) u pálkařů japonské profesionální baseballové ligy, kteří hráli v sezónách 2011 a 2012. V obou sledovaných letech měli nejvyšší počet homerunů ti hráči, jejichž fWHR byl nejvyšší, uvedla studie zveřejněná v odborném časopise Biology Letters.

3
Závěry výzkumu budou muset ptvrdit ještě další studie

Předchozí výzkumy už prokázaly spojitost mezi poměrem fWHR a soutěživostí mezi politiky, či s finančním úspěchem u šéfů podniků. Tyto práce se ale soustřeďovaly pouze na bělochy, nikoliv na Asiaty. Nová zjištění naznačují, že tuto spojitost „by šlo zevšeobecnit napříč kulturami“, dodala studie.

Foto: wikipedia, dailymotion, post-gazette
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Objevy
Zobrazit více …