Jsou vědomosti, které ze sebe musíme vypotit, i kdyby nás vzbudili uprostřed noci. Kaspické moře je největší jezero světa, kalifornské Údolí smrti zase nejteplejší místo. Nejvyšší budovu najdeme ve Spojených arabských emirátech, pod názvem Burdž Chalífa.
Jenže tahle impozantní stavba si své prvenství pravděpodobně už moc dlouho neudrží…
Počátkem roku 2018 totiž inženýři v dubajském emirátu úspěšně dokončí testování základů pro novou věž, která se má tyčit do výšky 928 metrů a o celou stovku tak doposud největší dubajskou chloubu předčit.
Základy nové věže, jejichž výstavba začíná v roce 2016, mají být hluboké přes 70 metrů a vážit kolem 120 000 tun, což je téměř 12krát víc, než celková váha pařížské Eiffelovy věže.
„Je to pravděpodobně jedna z nejobtížnějších staveb, které nyní ve světě vznikají,“ vysvětluje Vincent Leblois, projektový manažer společnosti Soletanche Bachy, která má výstavbu na starost.
Odložený start
Konstrukce věže má být podle plánů původně dokončena před zahájením světové výstavy Expo 2020, v loňském roce jsou ale práce kvůli pandemii koronaviru pozastaveny.
Developerská společnost Emaar Properties, která výstavbu zajišťuje, doufá, že ke slavnostnímu otevření budovy dojde nejpozději v příštím roce.
Za samotným návrhem projektu stojí španělský architekt a inženýr Santiago Calatrava (*1951), který patří mezi elitní světové návrháře a jehož stavby vynikají svým nadčasovým vzhledem.
Pod taktovkou přeborníka
První zásadní zlom v jeho kariéře představuje telekomunikační věž Montjuïc v Barceloně, jež vznikne při příležitosti letních olympijských her v roce 1992. Kromě ní ma na svědomí například Město umění a věd – reprezentativní národní muzeum, které vyroste ve španělské Valencii mezi lety 1991 a 2005. Do budoucna má kromě Dubai Creek Tower i řadu dalších plánů, za dosavadní dílo už se mu ale podařilo získat několik medailí, cen za architekturu a 13 čestných doktorátů významných světových univerzit.
Nebeská květina
Jeho dubajský projekt má však svou konstrukcí pokořit hranice současné architektury.
Nejvyšší mrakodrap světa se má tyčit v technické čtvrti na severu města, jen několik minut jízdy od dubajského mezinárodního letiště a přibližně 8 kilometrů na východ od Burdž Chalífy.
Bude se chlubit ladnou kombinací komerčního využití a luxusních bytů, několik jeho pater nabídne vyhlídku na město i místní přístav.
Design budovy se inspiruje květem lilie, oválná konstrukce na vrcholu připomínající pestík bude ukrývat jedny z nejvyšších pozorovacích plošin na světě.
Pořádně tučná faktura
Poblíž zahájí společnost Emaar výstavbu nákupního střediska obřích rozměrů i sídliště pro několik stovek tisíc lidí.
Věž je precizně navržená a propracovaná do nejmenších detailů, její půdorys je velmi úzký, k jejímu upevnění budou sloužit silná ocelová lana, která mají co do podoby připomínat liliové listy.
To všechno samozřejmě znamená, že její realizace není zrovna levnou záležitostí – podle propočtů by měla spolknout náklady ve výši 3,7 miliardy dirhamů, tedy téměř 22 miliard korun!
Žhavý duel
Dubai Creek Tower však není jediným rekordmanem aspirujícím na překonání výšky Burdž Chalífy, a hraje o čas. Ještě ani nestojí a už má silného konkurenta, kterým je věž Jeddah Tower v Saúdské Arábii.
Tenhle mrakodrap, který měl být podle původních plánů hotov už loni, má totiž po dokončení měřit rovný kilometr. Tím ale divoký souboj ještě nekončí, podle některých novějších informací by mohla dubajská kráska vyrůst až do výšky 1300 metrů! Na vítěze si každopádně budeme muset ještě přinejmenším několik měsíců počkat.